Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Owczarek belgijski Groenendael
Pinczer austriacki >>

Rasa: Petit Basset Griffon Vendéen

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Petit Basset Griffon Vendéen (Mały basset griffon wendejski) to stosunkowo młoda rasa psów, która powstała na skutek rozdzielenia małych bassetów z bassetami dużymi. Obowiązujący standard rasy wszedł w życie z dniem 09.01.1999 r. W Polsce możemy znaleźć kilka hodowli psów, w których szczenię Petit Basset Griffon Vendéen można zakupić już za 2000 złotych. Rasa nie jest jednak szczególnie popularna w Polsce. O wiele większą sławę zyskała w swojej rodzimej Francji, a także w Wielkiej Brytanii.

Petit Basset Griffon Vendéen wzorzec rasy

Psy mają krótkie nogi, solidny kościec i mocne ciało, które jest niewiele dłuższe od wysokości w kłębie. Małe bassety gryfony wandejskie mają ostrą, potarganą okrywę włosową o podwójnym płaszczu. Włos na twarzy i nogach może być bardziej miękki niż na pozostałych partiach ciała. Sierść na pysku psa przypomina brodę i wąsy. Basset ma zwykle bardzo długie rzęsy.

Czaszka jest mocno wysklepiona, a uszy owalne, osadzone nisko i wiszące - jeśli je wyciągniemy powinny osiągnąć czubek nosa. Ogon pozostaje zazwyczaj w pozycji wyprostowanej i jest długi, wąski, a jego koniec przybiera kształt podobny do szabli.

Umaszczeniem wiodącym jest biel z pomarańczą, cytryną, czernią, szarością (szaro-biały włos) lub barwa śniada niekiedy z brązowymi akcentami. Umaszczenie psa może być dwubarwne lub trójbarwne.

Petit Basset Griffon Vendéen są ekstrawertykami i kochają ludzi. Mimo wszystko wykazują dużą niezależność, dlatego też właściciel musi pamiętać o przeprowadzeniu szkolenia posłuszeństwa już we wczesnych latach młodości. Brytyjscy hodowcy nazywają Petit Basset Griffon Vendéen „szczęśliwą rasą”, gdyż bardzo ekspresywnie wyrażają swoje zadowolenie- machają ogonami, wręcz „uśmiechają się” do właściciela i usilnie dążą do zawiązania jakichkolwiek kontaktów z otoczeniem. Psy są zazwyczaj aktywne i żywe; nie można im również odmówić dużej inteligencji i bystrości umysłu. Chociaż szybko zawierają kontakty ze starszymi dziećmi i domowymi zwierzętami, mogą być nieodpowiednie dla rodzin z bardzo małymi dziećmi. Gryfony są dość impulsywne i przypadkowo mogą zrobić dziecku krzywdę. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest swobodne i częste szczekanie. Gryfony szczekają z przeróżnych powodów i nie tylko w sytuacjach zagrożenia; wyją do muzyki, dla zabawy lub w ramach protestu. Podjudzane przez właścicieli mogą wyć i szczekać przez bardzo długi czas.

Przeznaczenie psów


 • Petit Basset Griffon Vendeen

 • Petit Basset Griffon Vendeen
Ponieważ psy Petit Basset Griffon Vendéen są bardzo przyjazne dzieciom i nie ma w nich krztyny agresji, doskonale sprawdzają się jako zwierzęta terapeutyczne. Małe bassety gryfony wandejskie pełnią również funkcje myśliwskie oraz są wykorzystywane do śledzenia zwierzyny. W rejonach Vendee, (czyli rodzinnej Wandei) psy są wykorzystywane do tropienia zajęcy i wypłaszania ich na otwartą przestrzeń, gdzie myśliwi wykonują ostateczny strzał. Wykwalifikowane psy myśliwskie dobrze współpracują z innymi psami, nakierowując je na właściwy trop.
Myśliwi bardzo łatwo rozpoznają Petit Basset Griffon Vendéen wśród innych psów, gdyż te posiadają typowe, białe zakończenie ogona, zwane białym pędzelkiem.

Petit Basset Griffon Vendéen coraz częściej pełni funkcje psa do towarzystwa. Pozbawiony naturalnych bodźców może rozładowywać swoje napięcie, rzucając się w pogoń za drobną zwierzyną. Odpowiednie szkolenie zniesie jednak ten problem. Jak większość psów gończych także Petit Basset Griffon Vendéen powinien być wyprowadzany na spacery na smyczy. Nawet najbardziej posłuszny pies może rzucić się w pościg, kiedy poczuje nęcący zapach.

Język ciała psów może okazać się niejednoznacznie interpretowalny przez inne zwierzęta. Wyprostowany ogon stanowi częstokroć oznakę dominacji. Właściciele muszą być, zatem czujni i bacznie obserwować kontakty swoich pupili z innymi czworonogami.

Petit Basset Griffon Vendéen zdrowie

Średnia długość życia Petit Basset Griffon Vendéen wynosi 12,7 lat (odchylenie standardowe 3,9). Nie odnotowujemy szczególnych problemów zdrowotnych, dotykających małych bassetów gryfonów wandejskich. Głównymi przyczynami zgonów – wedle Brytyjskiego Kennel club – są: nowotwory (około 33 procent wszystkich zgonów), starczy wiek (24 %) oraz choroby serca (7 %).
Do niedawna hodowcy spekulowali na temat długowieczności psów. Zgodnie ze statystykami Basset Griffon Vendéens mają typową, lub nieco większą niż średnia, długość życia.

Właściciele Petit Basset Griffon Vendéen, przynależący do amerykańskiego związku miłośników rasy, zgłaszali następujące problemy zdrowotne dotyczące dorosłych psów: nawracające infekcje ucha, problemy natury okulistycznej, niedoczynność tarczycy, ból szyi, padaczka, zapalenie skóry i roztocza, zapalenie ucha zewnętrznego, nadmierne wydzielanie woskowiny i roztocza ucha.

Opieka nad psem

Właściciele powinni umożliwić psu codzienne podejmowanie aktywności i wyprowadzać na długie spacery. Psy muszą być szczotkowane regularnie, – ale nie codziennie, – aby ich sierść nie zmatowiała, ani się nie splątywała. Martwy włos musi być wyciągany z płaszcza przy użyciu specjalnego narzędzia lub odpędzany kciukiem i palcem - nie sprawia to psu bólu, gdyż włos nie jest głęboko zakorzeniony. Psy potrzebują regularnych zabiegów pielęgnacyjnych okolic twarzy, a w szczególności uszu. Zapobiega to rozwojowi drożdżycy i zapaleń uszu. Obcinanie pazurów odbywa się rutynowo - dwa do trzech razy w miesiącu.


 • Petit Basset Griffon Vendeen

 • Petit Basset Griffon Vendeen

 

Wysokość: Wysokość w kłębie dorosłych osobników waha się w pomiędzy 32 a 40 centymetrami.

Waga: Waga dorosłego psa nie powinna być większa niż 20 kilogramów. Pies ma dosyć krępą budowę i wyraźne tendencje do nadwagi.

Umaszczenie: Kolorystyką wiodącą jest biel z pomarańczą, cytryną, czernią, szarością (szaro-biały włos) lub barwa śniada niekiedy z brązowymi akcentami. Psy mogą występować w tricolorze.

Pielęgnacja: Pies nie jest szczególnie wymagający. W zupełności wystarczą podstawowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak: szczotkowanie włosa raz na tydzień, obcinane pazurów raz na dwa tygodnie oraz wyrywanie martwego włosa.

Zdrowie: Najczęstszymi przypadłościami zdrowotnymi dotykającymi tę rasę są: nawracające infekcje ucha, problemy natury okulistycznej, niedoczynność tarczycy, ból szyi, padaczka, zapalenie skóry i roztocza, zapalenie ucha zewnętrznego, nadmierne wydzielanie woskowiny i roztocza ucha.

Rodzina: Zwierzęta są bardzo przyjacielskie i oddane swoim właścicielom. Jeżeli pies zostanie wprowadzony do domu w wieku szczenięcym, przyzwyczai się do każdych warunków. Może mieszkać zarówno z małymi dziećmi, jak i innymi, domowymi zwierzętami. Gryfony są inteligentne, bystre i łatwo poddają się szkoleniu. Warto jednak mieć w pamięci, że to psy myśliwskie - zawsze mogą odezwać się weń naturalne instynkty. W czasie spacerów powinny być prowadzone na smyczy.

Inne nazwy to: PBGV, Basset szorstkowłosy vendéen.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 3500 złotych (Źródło Olx)

Klasyfikacja FCI – grupa VI, sekcja 1.


Tagi Artykułu: pbgv, pbgv opis rasy, petit basset griffon vendéen, petit basset griffon vendéen cena, petit basset griffon vendéen choroby, petit basset griffon vendéen hodowla, petit basset griffon vendéen hodowle, petit basset griffon vendéen opis rasy, petit basset griffon vendéen szczeniaki, petit basset griffon vendéen temperament, petit basset griffon vendéen zdrowie, pies pbgv, pies rasy petit basset griffon vendéen


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Foxhound amerykański

Rasy psów nasi ulubieńcy

Inbred w hodowli psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Maremmano - Abruzzese

Rasy psów nasi ulubieńcy

Nauka psiego języka

Rasy psów nasi ulubieńcy

Owczarek pirenejski

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Brak dodatkowych zdjeć

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu