Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Pielęgnacja Labradora retrievera
Jak pielęgnować psy Chihuahua? >>

Pielęgnacja Maltańczyka

Kategorie Artykułu:
Zdrowie > Pielęgnacja

Maltańczyki są psami bardzo wymagającymi i absorbującymi. Właściciele muszą poświęcać im bardzo wiele uwagi i troszczyć się o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. W niniejszym artykule zajmiemy się omówieniem kwestii zgoła podstawowej, czyli pielęgnacji Maltańczyków.

Maltańczyki psy i ich pielęgnacja

Krok pierwszy - Pierwszą, najistotniejszą kwestią jest regularne szczotkowanie włosa psa. Maltańczyki mają włos gęsty, bujny i dość długi, w związku, z czym nietrudno o splątanie i skołtunienie. Sierść psa stanowi poniekąd jego wizytówkę; poplątany włos z całą pewnością nie wygląda korzystnie.
Czesanie musi odbywać się, zatem w regularnych odstępach czasu, przynajmniej raz w tygodniu. Częstsze sesje ze szczotką mogą spowodować uszkodzenie struktury włosa i w rezultacie prowadzić do jego wypadania.

Krok drugi - Maltańczyk mycie zebów
Wiele osób rezygnuje ze szczotkowania psich zębów, co jest absolutnie niesłuszne, a nawet szkodliwe dla czworonoga. Regularne szczotkowanie jest bardzo ważne, szczególnie dla starszych psów. Musimy jednak pamiętać, aby używać do tego celu szczoteczki o miękkich włóknach i i pasty do zębów (dla psów, w żadnym przypadku pasty dla ludzi. Można ją nabyć w każdym sklepie zoologicznym). Zamiast szczoteczki możemy wykorzystywać do mycia zębów własne palce, pocierając dziąsła i zęby kulistymi ruchami.

Krok trzeci - Maltańczyk przycinanie pazurków
Pazurki powinny być obcinane stosunkowo często. Wielu właścicieli uznaję tę czynność za bardzo stresującą i w związku z tym rezygnuje z jej regularnego wykonywania. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej przyzwyczaimy psa do obcinacza, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie reagował na niego strachem w przyszłości. Jeżeli nasz mały, biały pies jest bardzo odporny na obcinanie, wyrywa się i ucieka, możemy uciec się do podstępu. Pierwszym sposobem jest odwrócenie uwagi psa i skierowanie jej na jedzenie albo zabawkę. Takie rozwiązanie determinuje konieczność współpracy z drugą osobą. Niektórzy właściciele próbują jeszcze innego sposobu, a mianowicie obcinania pazurów w czasie snu zwierzęcia. Nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, gdyż przebudzone zwierzę może zareagować agresją lub silną paniką.

Maltańczyk

Krok czwarty - Maltańczyk pielęgnacja uszu
Jeżeli chcemy ochronić uszy psa przed zakażeniem, świerzbem usznym i tym podobnych chorób powinniśmy utrzymywać je w czystości. Bardzo istotne jest również pozbywanie się nadmiernego owłosienia, na którym może gromadzić się woskowina. Wyrywanie włosów może się odbywać za pomocą pincety, niemniej korzystniejszym rozwiązaniem jest użycie kciuka i palca wskazującego, uchwycenie kilku włosów i ich wyrwanie. Jeżeli chcemy ochronić psa przed pasożytami, możemy okresowo wmasowywać w wewnętrzną warstwę odrobinę olejku aptecznego.

Krok piąty - Pasożyty
Zewnętrzne szkodniki, takie jak pchły, wszy i kleszcze, mogą sprawić, że nasz zwierzak stanie się markotny, apatyczny i pozbawiony chęci do zabawy.

Pasożyty mogą również zrujnować jego płaszcz. Jednym z lepszych środków aptecznych przeciw pchłom i kleszczom jest Advantage, który działa błyskawicznie i niemalże od razu likwiduje pasożyty. Kleszcze można zbierać już kilka minut po zastosowaniu środka.

Krok piąty - Dbałość o pysk pielęgnacja Maltańczyków

Kolorowe plamy i barwienia na pysku są bardzo często spotykane u tej rasy. Maltańczyki, z racji posiadania białego włosa, bardzo szybko się brudzą, a sierść traci swoją naturalną barwę. Jeżeli chcemy, aby nasz piesek przez cały czas prezentował się fantastycznie, urządzajmy mu częste sesje w wannie.
Kąpiel Maltańczyka. Opinia, jakoby psy nie powinny być myte i kąpane zbyt często, jest grubo przesadzona. Jeżeli wykorzystujemy do mycia neutralne chemicznie preparaty zakupione w sklepie zoologicznym, nie musimy się o nic obawiać. Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy tematyce sierści. Otóż włos Maltańczyka jest z natury dość suchy, szorstki i łamliwy. Nie dziwi, zatem fakt, że właściciele bardzo chętnie sięgają po wszelkiego rodzaju oliwki natłuszczające oraz kosmetyki dla Maltańczyka, które mają na celu upiększenie włosa i jego nabłyszczenie.

Maltańczyk

Najlepszym środkiem kosmetycznym, służącym podkreśleniu naturalnego piękna Maltańczyków, jest lanolina. Substancja przejawia działanie osłonowe i łatwo łączy się z innymi substancjami tłuszczowymi. Występując w odżywkach i preparatach kosmetycznym spełnia rolę rozpuszczalnika witamin A,D,E podnosząc ich przyswajalność i biologiczną aktywność. Lanolinę wykorzystujemy po uprzednim zmieszaniu jej z oliwką. Powstały roztwór może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo tłusty. Wrażenie nie znika również po nałożeniu substancji na włos psa, który przez dłuższy czas wydaje się dość tłusty i posklejany. Efekt przetłuszczenia i przeciążenia znika zazwyczaj po upływie dwóch dni. 

Co jednak zrobić, jeżeli kąpanie psa na niewiele się zdaje? Czy istnieją przyczyny zdrowotne, tłumaczące szybkie brudzenie się włosa na pysku?
Aby uniknąć brzydkich plam, należy zwrócić szczególną uwagę na oczy i twarz. Jeśli oczy mają nienaturalne zażółcone białka, bądź wypływa z nich żółtawa lub zielona wydzielina, należy zabrać psa do weterynarza, gdyż mamy prawdopodobnie do czynienia z infekcją. Zakażenia oka są bardzo często spotykane w tej rasie, a ich głównymi oznakami są właśnie plamy na pysku. Innym powodem powstawania przebarwień może być nadmiar wydzieliny łzowej. W takiej sytuacji nie musimy panikować, wystarczy codziennie przemywać pysk psa odrobiną wody pomieszanej z szamponem. Możemy również wykorzystać szampon bezwodny, który działa podobnie jak kosmetyk tradycyjny.

Krok szósty  - Maltańczyk a spacery

Podstawowym elementem pielęgnacji czworonoga jest dostarczenie mu stałej, dziennej dawki ruchu. Maltańczyki nie są psami szczególnie aktywnymi, ale mają pewne zapotrzebowanie na ruch. W zupełności wystarczą trzy, kilkunastominutowe spacery w ciągu dnia. Spacer jest bardzo istotny również z innego powodu. Maltańczyk posiada, bowiem duże tendencje do nadwagi i otyłości.


Tagi Artykułu: biały pies, dla maltańczyka, kąpiel maltańczyka, kleszcze, kosmetyki dla maltańczyka, maltanczyk pielegnacja, maltańczyk a spacer, maltańczyk a spacery, maltańczyk mycie zebów, maltańczyk pielęgnacja, maltańczyk pielęgnacja uszu, maltańczyk przycinanie pazurków, maltańczyka, maltańczyki, maltańczyki psy, maltańczyki psy ich pielęgnacja, maltańczyków, maltese, o maltańczyku, pasożyty u psa, pchły, pielegnacja maltanczyka, pielęgnacja maltańczyka, pielęgnacja maltańczyków, psa, psy maltańczyki, psy maltańczyki pielęgnacja, psy pies, rasa psów, sierść psa, wszy


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

1 lipca Światowy Dzień Psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Coton de Tulear

Rasy psów nasi ulubieńcy

Czym karmić szczeniaka Shih tzu?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Grupy FCI i rasy psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jakie są Maltańczyki?

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Sonda do tego artykułu:

Ile waży Twój pies/suczka?

do 5 kg

od 5 do 10 kg

od 10 do 25 kg

od 25 do 50 kg

powyżej 50 kg

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Kupujemy psa rasy Bulterier
  Bulteriery stanowią odpowiedni nabytek dla wszystkich osób, które chcą ukształtować zwierzę od podst...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rodowód exportowy psa
  Rodowód eksportowy musi być wyrabiany wszystkim zwierzętom, które są sprzedawane za granicę. W Polsc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Grzybica u psa objawy i leczenie
  Grzybica u psa jest stosunkowo łatwo rozpoznawalna. Pierwszym, poważnym symptomem świadczącym o zaka...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Karma dla psów małych i dużych
  Karma dla psów powinna być dobierana także w zależności od faktu czy ma być ona z przeznaczeniem dla...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Agresywny pies - co robić
  Aby uniknąć zachowań agresywnych u psa należy narzucić mu odpowiednie miejsce w hierarchii. Agresywn...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pies a noworodek
  Prawdą jest, że dzieci wychowywane w towarzystwie zwierząt są z reguły spokojniejsze i bardziej otwa...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szkolenie psów Crate training
  Crate training to rodzaj szkolenia psów, które wykorzystuje naturalne instynkty zwierzęcia. Dla dzik...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki cena
  Owczarek niemiecki jest jedną z najpopularniejszych ras na świecie występującą w trzech nieco mniej ...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu