Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Pielęgnacja Husky
Pielęgnacja Beagle >>

Pielęgnacja Owczarka szkockiego Collie

Kategorie Artykułu:
Zdrowie > Pielęgnacja

Pielęgnacja psa nie ogranicza się jedynie do regularnego szczotkowania sierści, trymowania podszerstka i wycinaniu martwego włosa. Pielęgnacja psa jest pojęciem złożonym, które odnosi się również do zachowania odpowiedniej kondycji zdrowotnej, witalności i prawidłowej wagi. Pies wypielęgnowany to taki, który ma prawidłową wagę, błyszczącą sierść i chęć do wygłupów z właścicielem. Dopiero połączenie tych czynników sprawia, że możemy mówić, iż nasz pies jest zdrowy i odpowiednio wypielęgnowany.
Owczarek szkocki Collie nie jest bardzo wymagającą rasą psa. Największą trudnością dla właściciela jest zachowanie optymalnego stanu sierści psa. Jeżeli sierść jest matowa, skołtuniona, lub przerzedzona to znak, że nie potrafimy prawidłowo zadbać o nasze zwierzę.

Owczarek szkocki i jego pielęgnacja

Jeżeli chcemy, aby sierść psa była jedwabista i lśniąca musimy się nią prawidłowo zająć. Wbrew obiegowej opinii pies nie wymaga codziennego szczotkowania i wcale nie jest tak trudny w utrzymaniu, jak mogłoby się wydawać. Zbyt częste czesanie psa może powodować osłabienie struktury włosa i doprowadzić do jego wypadania. Nie warto, zatem sięgać po szczotkę częściej niż raz na trzy-cztery tygodnie. Zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem jest zakup szczotki z miękkim zakończeniem. Jako, że włos psa nie ulega zbytniemu skołtunieniu, to nie potrzebujemy metalowego i twardo zakończonego zgrzebła do jego rozczesania. Wystarczy sprzęt, który pozwoli nam ułożyć i gładko przyczesać włos.

Bardzo korzystne jest natomiast cotygodniowe czesanie włosa w okolicach pachwin i uszu, czyli tam gdzie ulega on znacznemu skołtunieniu. Sierść Collie nie ma tendencji do kołtunienia, dlatego też częstotliwość wykonywania zabiegów fryzjerskich może zostać odpowiednio zmniejszona. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której włosy ulegną tak znacznemu splątaniu, że powstanie na nich kołtun, to powinniśmy spróbować go wyczesać. Użycie nożyczek jest ostatecznością. Warto skorzystać z nożyczek o zaokrąglonym czubku - dzięki temu nasz pies się nie porani.

Pielęgnacja Owczarka Collie - Od czego zależy grubość i długość włosa u Collie?

Jak w przypadku każdego psa tak i u Owczarka szkockiego Collie długość i grubość włosa zależą od jego diety i stanu zdrowia. Wypadająca sierść prawie zawsze jest oznaką choroby, dlatego tez nie powinniśmy lekceważyć nadmiernego wypadania włosa u psa. W sklepach zoologicznych możemy dostać specjalne preparaty witaminowe, które wzmacniają strukturę włosa oraz dostarczają niezbędnych witamin i mikroelementów.
Wypadanie włosa może być również spowodowane nieprawidłową dietą czworonoga i jednostajnym menu. Brak jakiejkolwiek witaminy, albo składnika odżywczego wpływa na stan włosa i sierści psa. Również niefiltrowana woda powoduje matowość sierści.

Jak dbać o psa Owczarka szkockiego w okresie jesiennym i zimowym?

Okresy jesienne i zimowe są najcięższymi czasami dla właścicieli psów długowłosych. Psy przychodzą ze spacerów całe umorusane i pokryte grubą warstwą brudu, co nastręcza spore problemy. Zamiast szarpać się z psem i na siłę wycierać go ręcznikiem powinniśmy przez kilka minut zostać ze czworonogiem na klatce i pozwolić mu obcieknąć. Dopiero później bierzemy ręcznik albo szmatkę i przyciskamy ją do sierści psa. Raczej nie powinniśmy wykonywać okrężnych ruchów, gdyż możemy uszkodzić strukturę włosa. Warto przeznaczyć osobny ręcznik i szmatę dla psa i korzystać z nich za każdym razem, kiedy będziemy wracali ze spaceru. Jeżeli Owczarek szkocki będzie przyzwyczajany do takiego zabiegu od wczesnej młodości, to powrót ze spaceru nie będzie jawił się jako koszmar.


Tagi Artykułu: collie, dla psa, forum collie, owczarek, owczarek collie, owczarek szkocki, owczarek szkocki collie, owczarek szkocki collie długowłosy, owczarek szkocki collie pielęgnacja, pielęgnacja collie, pielęgnacja owczarka, pielęgnacja owczarka collie, pielęgnacja owczarka szkockiego, pielęgnacja psa, pielęgnacja psów, pies, psa, psów, psów długowłosych, psy, rasy psów, sierść, u psa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Owczarek szkocki krótkowłosy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy w starożytnym Rzymie

Rasy psów nasi ulubieńcy

Rzadkie rasy psów w Polsce

Rasy psów nasi ulubieńcy

Siberian husky - wady i zalety

Rasy psów nasi ulubieńcy

Żywienie psów dużych ras

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu