Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Shih tzu pielęgnacja
Yorkshire terrier pielęgnacja uszu >>

Pielęgnacja Yorka

Kategorie Artykułu:
Zdrowie > Pielęgnacja

Jedną z coraz to popularniejszych psich ras staje się malutki, prześliczny Yorkshire terrier, jednak posiadanie tego rodzaju psa w swym domu wiąże się z całym szeregiem różnorakich zabiegów pielęgnacyjnych w odniesieniu do jego jakże specyficznego rodzaju okrywy włosowej.

Niedbałość z naszej strony i postępowanie niezgodne z zasadami pielęgnacyjnymi może wyrządzić dla jego jedwabistej okrywy dosyć znaczna szkodę, szkodę przejawiającą się zazwyczaj w tzw. kołtunieniu się włosia. Doprowadzając do pozlepiania się okrywy włosowej naszego pupila przyczyniamy się do tego, że staje się ona twarda i szorstka w dotyku dając nieprzyjemne odczucie podczas głaskania psa. Żeby tego uniknąć proponujemy zapoznanie się z kilkoma cennymi wskazówkami odnośnie prawidłowej i korzystnej pielęgnacji naszego ukochanego Yorka.

 • Kąpanie Yorka

Bardzo istotną okazuje się być pierwsza tego rodzaju czynność przeprowadzona względem naszego psa już w wieku szczenięcym. Jeśli przyłożymy się do tego, że nasz york kąpiel zapamięta w miły dla siebie sposób, nieprzyczyniający się do zestresowania psa, zyskujemy zwiększoną szansę na to, że York będzie chętniej poddawał się kąpieli w nieco starszym wieku.

Pierwsza kąpiel Yorka odbywa się zazwyczaj w 12-14 tygodniu życia. Wygodnym rozwiązaniem zarówno dla nas samych jak i dla naszego pieska może okazać się wykonywanie tej czynności w umywalce wyłożonej miękką gąbką, lub gumowym podkładem, ma to na celu zapobiegnięcie niepotrzebnemu ślizganiu się czworonoga.

Następne kąpiele wykonujemy zazwyczaj w okresie 7-10 dni, zatem postarajmy się żeby nasz pupil zaczął pamiętać je, jako coś miłego a nie formę przymusowego, stresującego przeżycia w formie kary. Po usadowieniu psa w naczyniu poczynamy zwilżać dłonią jego sierść ciepłą wodą, unikajmy polewania psa wodą bezpośrednio z kranu, po zmoczeniu sierści wodą zaczynamy nanoszenie szamponu. W trakcie spłukiwania z pieska szamponu starajmy się robić to tak, aby woda nie zalewała mu uszu, oczu i pyszczka. Po spłukaniu środka kąpiącego wystawiamy psa na uprzednio rozłożony ręcznik znajdujący się nieopodal naczynia z wodą, w którym się znajdował.

 • Wycieranie Yorkshire terriera

Po postawieniu pieska na ręczniku, postarajmy się w delikatny sposób owinąć wykąpanego Yorka w drugi ręcznik w ten sposób ażeby mógł on niejako odsączyć z okrywy włosowej pozostałą część wody. Starajmy się żeby ręcznik zdołał niejako najdokładniej zebrać z sierści pozostałą część wody bez nadmiernego, zbyt energicznego wycierania pieska przez nas samych. Tego rodzaju postępowanie ma na celu zapobiegnięcie splataniu włosa psa. Tak wstępnie obeschniętego yorka stawiamy na stole lub innym podwyższeniu, na którym uprzednio rozkładamy kocyk.

 • Suszenie i czesanie Yorkshire terriera

Tak przygotowanego pieska możemy poddać w dalszej kolejności suszeniu i rozczesywaniu jego włosa. W tym celu korzystamy z odpowiedniej suszarki, szczotki i grzebienia. W trakcie rozczesywania włosa delikatnie podsuszamy go strumieniem ciepłego powietrza, podczas czesania psa należy pamiętać, że czeszemy go zawsze zgodnie z jego naturalnym układaniem się okrywy włosowej.

Warto w tymi miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż także codzienne czesanie psa Yorka nie powinno nigdy odbywać się na sucho. Zalecane jest stosowanie specjalnego rodzaju preparatów ułatwiających rozczesywanie i przyczyniających się do bardziej olśniewającego wyglądu sierści.

Nieco innymi kryteriami będzie charakteryzować się suszenie i układanie sierści psa nastawionego na karierę typowego psa wystawowego. W tym przypadku często stosowanym rozwiązaniem po wykąpaniu psa jest zakładanie papilotów na sierść. Stosowanie wspomnianych papilotów u psa możemy rozpocząć w okresie około szóstego miesiąca życia psa. Poza paskami specjalnej bibułki niezbędne w tym przypadku są gumki i odpowiednie preparaty natłuszczające.

Dla każdego opiekuna Yorkshire terriera dużym wyzwaniem jest opanowanie umiejętności utworzenia koka na czubku głowy psa tak charakterystycznego dla wielu przedstawicieli tej rasy. Warto zaznaczyć, że po założeniu gumki na kok w celu uzyskania jego jak najbardziej efektownego wyglądu nie ściągamy jej lecz rozcinamy, pozwala to na uniknięcie wyrywania naszemu pupilowi włosów.

Poza wyżej wspomnianą pielęgnacją okrywy włosowej niezmiernie ważnym zabiegiem dla każdego Yorka jest także;

 • Pielęgnacja  oczu

Polega ono na przemywaniu oczu lekko zwilżoną szmatką zanurzoną w przegotowanej wodzie. Oczywiście istnieje także cały szereg różnorakich wartościowych preparatów wspomagających pielęgnację oczu u tych psów, w przypadku zaobserwowania zbyt obfitego wypływu z woreczka spojówkowego w kolorze żółtym należy zabrać naszego pupila na wizytę do lekarza weterynarii.

 • Pielęgnacja  uszu Yorka

Podstawowym działaniem w tym przypadku jest czyszczeniu ucha psa ze zbyt dużej ilości woskowiny, najlepiej w tym celu jest używać gotowego preparatu posiadającego atest weterynaryjny. Poza usunięciem woskowiny działają one także regenerująco na naskórek ucha. Pielęgnacja ucha to także przycinanie włosa na uchu i usuwanie tego wyrastającego wewnątrz. Pielęgnacja ucha przyczynia się do zapewnienia udanej wentylacji kanału słuchowego oraz znacznego zmniejszenia ryzyka poddania się infekcji tego narządu.

 • Pielęgnacja uzębienia

Bardzo ważna czynność pielęgnacyjna zwłaszcza u młodych psów, które są już po zmianie uzębienia szczenięcego na uzębienie stałe. W wieku tym kamień nazębny potrafi niezwykle szybko zacząć pojawiać się na zębach psa, dlatego też tak ważnym jest czyszczenie zębów w oparciu o wilgotną szmatkę lub z użyciem specjalnego preparatu w postaci pasty dla psów.

 • Pielęgnacja pazurków

Zabieg polegający przede wszystkim na umiejętnym podcinaniu pazurków naszego pupila, w tym celu stosujemy odpowiedniego rodzaju cążki lub nożyczki. Podczas przycinania pazurków należy zwrócić baczną uwagę, aby nie spowodować zranienia psa zbyt głębokim wycięciem pazurka.

Warto także zadbać o przycięcie włosów znajdujących się pomiędzy łapkami pieska.


Tagi Artykułu: akcesoria dla psów, biewier yorkshire terrier, jorki, mini yorki, pielęgnacja psa, pielęgnacja yorka, pielęgnacja yorkshire terriera, pieski yorki, psie rasy, psy rasy, psy yorki, psy zdjęcia, rasa psów, shih tzu, sprzedaż psów, strzyżenie psów, strzyżenie yorka, szkolenie psów, terier, teriery, wszystko o psach, york, yorka, yorki, yorkshire terier, yorkshire terrier, yorkshire terrier pielęgnacja, zdjęcia psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Biewer Yorkshire Terrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Carmel słodki Cavalier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Coton de Tulear

Rasy psów nasi ulubieńcy

Papillon

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psie fryzury

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Maltańczyk
  Maltańczyki inaczej nazywane także Maltese są jedną z najstarszych psich ras. Nieco dokład...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Zdjęcia małych piesków Yorków
  Yorkshire Terrier to wspaniały pies rodzinny i wierny towarzysz dzieci o słodkim wyglądzie i ciekaw...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Chore uszy u Goldena
  O tym jak mało przyjemną i ogromnie dokuczliwą dolegliwością dla naszego podopiecznego czworonoga mo...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Żywienie psów dużych ras
  Psy obecnie jedzą wszystko, ale niestety to nie oznacza, że ich organizm każde pożywienie traktuje i...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Polskie rasy psów
  Czy wiesz, jakie są polskie rasy psów? Opisujemy rodzime rasy, wśród których znajdują się: Chart pol...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Gryzienie przedmiotów przez psa
  Gryzienie przedmiotów przez psa to domena zarówno młodych, niewinnych i nierozumnych szczeniąt jak i...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buda dla psa projekt
  Buda dla psa ciekawe projekty są dostępne na wszystkich stronach internetowych zajmujących się detal...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Muzeum Psów w Stanach Zjednoczonych
  Muzeum Psów podległe Amerykańskiemu Związkowi Kynologicznemu mieści się na 1721 S. Mason Rd. w pięk...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pierwsze kroki z dogfrisbee
  Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto pokochać dog frisbee, jest dla wielu osób bardzo prosta. Po pie...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu