Udostępnij ten artykuł.

Pies American staffordshire terrier

Historia rasy

Amstaffy ,a właściwie American staffordshire teriery, należą do grupy terierów i podgrupy terierów typu bull której początki sięgają około 1800 roku. W tym też czasie ustanowiono nową rasę psów – staffordshire powstałą na skutek skrzyżowania Buldoga z Angielskim terierem i Terierem bostońskim.

Psy były początkowo wykorzystywane w celach hazardowych, a także do polowań na duże gryzonie i zwierzynę leśną. Kiedy okazało się, że radzą sobie ze swoimi powinnościami nadzwyczaj dobrze, poczęto konfrontować je z poważniejszymi przeciwnikami takimi jak rozjuszone byki czy niedźwiedzie. Kiedy i takie rozwiązania nie zadowalały widowni, hazardziści zdecydowali się wprowadzić do oferty programowej walki psów z innymi psami. Największa liczba walk psów przeciwko innym psom została odnotowana na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1870 roku czworonogi trafiły na kontynent amerykański i zostały okrzyknięte najbardziej waleczną rasą psów.

American staffordshire terriery są nieco większe od swoich angielskich przodków. Posiadają również bardziej rozwiniętą muskulaturę i nieco grubsze kości. Predyspozycje fizyczne sprawiły, że psy były masowo wykorzystywane do celów obronnych i zyskały bardzo dużą popularność zarówno na kontynencie europejskim, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wielu farmerów po dziś dzień chętnie wykorzystuje Amstaffy do pilnowania gospodarstw i ochrony zwierząt hodowlanych.

Sama rasa Staffordshire terrierów została uznana dopiero w 1936 roku, zaś odmianę amerykańską wprowadzono do międzynarodowej certyfikacji dopiero w 1972 roku. Rejestracja miała na celu zróżnicowanie dwóch, nad wyraz podobnych ras psów: Staffordshire bull terriera i Amerykańskiego amstaffa.

Temperament

Psy są bardzo wymagające. Potrzebują zdecydowanego, silnego i mocnego psychicznie opiekuna, który będzie w stanie nad nimi zapanować i kontrolować negatywne zachowania. Osoba, która nie miała wcześniej kontaktu ze czworonogami i nie ma doświadczenia w ich szkoleniu, w żadnym przypadku nie powinna decydować się na zakup przedstawiciela tej rasy!


  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier

Wygląd American staffordshire terriera

American staffordshire terrier to pies o mocnej budowie ciała; bardzo umięśniony, a zarazem zwinny i czujny. Głowa średniej długości, dobrze wysklepiona, o szerokiej czaszce i wyraźnie zaznaczonych mięśniach policzkowych. Stop dobrze zdefiniowany. Uszy wysoko osadzone.  Oczy psa są ciemne, okrągłe i głęboko osadzone, o szerokim rozstawieniu.  Średniej długości kufa lekko zaokrąglona u góry. Szczęki mocno zarysowane. Zwarte wargi. Trufla czarna. Szyja ciężka, wygięta, o średniej długości i bez podgardla. Ramiona silne i szerokie. Zad krótki. Lędźwie delikatnie wysklepione. Klatka piersiowa dobrze wysklepione i szeroka. Kończyny przednie rozstawione. Ogon jest cienki, zwężający się widocznie ku końcowi, lekko opadający i mały w porównaniu do reszty ciała. Kończyny przednie i tylne dobrze umięśnione, o silnym kośćcu. Łapy średniej wielkości i zwarte. Sierść krótka i przylegająca; lśniąca i twarda w dotyku. Dopuszczalne różnorodne typy umaszczenia: jednolite, kolorowe lub łaciate. Niepreferowane: białe, czarne podpalane i wątrobiane.

Najczęstsze choroby i dolegliwości

Psy tej rasy są raczej odporne na choroby i dożywają około 12 lat. Ze względu na swój ciężar American staffordshire terrier jest narażony na dysplazję stawów. Rzadziej występują choroby oczu, serca oraz nowotwory.

American staffordshire terier - problem

Jak już zostało wcześniej powiedziane, American Staffordshire terriery mogą okazać się psami problemowymi - oczywiście, jeżeli trafią do nieodpowiedzialnych i niedoświadczonych właścicieli. Amstaffy wykazują duże skłonności dominacyjne i nierzadko próbują wejść na głowę swojemu właścicielowi. Brak sztywnych reguł i nieustalenie wyraźnych granic może przynieść fatalne skutki w przyszłość. Właściciel Amstaffa powinien umiejętnie kształtować charakter psa i jednocześnie włączać w swoją pracę rodzinę. Jeżeli pies nie czuje respektu przed pozostałymi członkami rodziny, może próbować ich zdominować, a nawet atakować.


  • Szczeniak American staffordshire terriera

  • American staffordshire terrier

  • Pies American staffordshire terrier

Psy tej rasy posiadają żywe usposobienie i duży temperament. Wskazane jest, zatem, aby właściciel odpowiednio ukierunkował psa i pokazał mu, w jaki sposób rozładowywać energię. Aby osiągnąć pożądane skutki, należy poświęcić zwierzęciu bardzo dużo uwagi, czasu i przede wszystkim mieć doń dobre nastawienie. Otwartość stanowi klucz do sukcesu. Jeżeli pies nie będzie w odpowiedni sposób stymulowany, może próbować walczyć z innymi psami i wszczynać z nimi bójki.

Amerykański staffordshire terier to jeden z silniejszych psów, doskonale sprawdzający się w charakterze psa obronnego. Potrafi łatwo wyrządzić krzywdę intruzowi lub nieznajomemu psa, którzy ośmielili się wkroczyć w ich rewir prywatny.

.

Wysokość: Wysokość w kłębie powinna mieścić się w granicach 43-48 cm, natomiast w przypadku suk 41-46 cm.

Waga: Waga ciała zależy od stopnia rozwinięcia muskulatury i może dochodzić do 27-40 kg, Niektóre psy ważą nawet 50 kg. Suki powinny ważyć 25-33 kg.

Umaszczenie: U American staffordshire terrier spotykane są wszystkie barwy i wszystkie typy umaszczenia: jednolite, łaciate i wielokolorowe.

Pielęgnacja: Krótki i przylegający do skóry włos amstaffa nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Wyzwaniem dla właściciela będzie za to zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i ciekawych zajęć.

Rodzina: Amstaff może być psem stosunkowo łagodnym i przyjacielsko nastawionym do otoczenia, ale tylko pod warunkiem konsekwentnej tresury od szczenięcia i bardzo wczesnej socjalizacji. Jego właściciel musi mieć doświadczenie i postępować zdecydowanie, dlatego nie jest to rasa dla każdego. Jest doskonałym psem obronnym, niestety źle toleruje inne czworonogi, a niekiedy może stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Odpowiednio wychowany amstaff może bawić się z dziećmi, ale nie powinien zostawać z nimi sam na sam.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1000 do 3500 złotych (Źródło Allegro, Alegratka).

Tagi artykułu:


Zobacz także: