Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Nowofundland kompendium
Grzywacz chiński kompendium >>

Pies American staffordshire terrier

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Porady ras

Historia rasy

Amstaffy ,a właściwie American staffordshire teriery, należą do grupy terierów i podgrupy terierów typu bull której początki sięgają około 1800 roku. W tym też czasie ustanowiono nową rasę psów – staffordshire powstałą na skutek skrzyżowania Buldoga z Angielskim terierem i Terierem bostońskim.

Psy były początkowo wykorzystywane w celach hazardowych, a także do polowań na duże gryzonie i zwierzynę leśną. Kiedy okazało się, że radzą sobie ze swoimi powinnościami nadzwyczaj dobrze, poczęto konfrontować je z poważniejszymi przeciwnikami takimi jak rozjuszone byki czy niedźwiedzie. Kiedy i takie rozwiązania nie zadowalały widowni, hazardziści zdecydowali się wprowadzić do oferty programowej walki psów z innymi psami. Największa liczba walk psów przeciwko innym psom została odnotowana na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1870 roku czworonogi trafiły na kontynent amerykański i zostały okrzyknięte najbardziej waleczną rasą psów.

American staffordshire terriery są nieco większe od swoich angielskich przodków. Posiadają również bardziej rozwiniętą muskulaturę i nieco grubsze kości. Predyspozycje fizyczne sprawiły, że psy były masowo wykorzystywane do celów obronnych i zyskały bardzo dużą popularność zarówno na kontynencie europejskim, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wielu farmerów po dziś dzień chętnie wykorzystuje Amstaffy do pilnowania gospodarstw i ochrony zwierząt hodowlanych.

Sama rasa Staffordshire terrierów została uznana dopiero w 1936 roku, zaś odmianę amerykańską wprowadzono do międzynarodowej certyfikacji dopiero w 1972 roku. Rejestracja miała na celu zróżnicowanie dwóch, nad wyraz podobnych ras psów: Staffordshire bull terriera i Amerykańskiego amstaffa.

Temperament

Psy są bardzo wymagające. Potrzebują zdecydowanego, silnego i mocnego psychicznie opiekuna, który będzie w stanie nad nimi zapanować i kontrolować negatywne zachowania. Osoba, która nie miała wcześniej kontaktu ze czworonogami i nie ma doświadczenia w ich szkoleniu, w żadnym przypadku nie powinna decydować się na zakup przedstawiciela tej rasy!


 • American staffordshire terrier

 • American staffordshire terrier

 • Szczeniak American staffordshire terriera

Wygląd American staffordshire terriera

American staffordshire terrier to pies o mocnej budowie ciała; bardzo umięśniony, a zarazem zwinny i czujny. Głowa średniej długości, dobrze wysklepiona, o szerokiej czaszce i wyraźnie zaznaczonych mięśniach policzkowych. Stop dobrze zdefiniowany. Uszy wysoko osadzone.  Oczy psa są ciemne, okrągłe i głęboko osadzone, o szerokim rozstawieniu.  Średniej długości kufa lekko zaokrąglona u góry. Szczęki mocno zarysowane. Zwarte wargi. Trufla czarna. Szyja ciężka, wygięta, o średniej długości i bez podgardla. Ramiona silne i szerokie. Zad krótki. Lędźwie delikatnie wysklepione. Klatka piersiowa dobrze wysklepione i szeroka. Kończyny przednie rozstawione. Ogon jest cienki, zwężający się widocznie ku końcowi, lekko opadający i mały w porównaniu do reszty ciała. Kończyny przednie i tylne dobrze umięśnione, o silnym kośćcu. Łapy średniej wielkości i zwarte. Sierść krótka i przylegająca; lśniąca i twarda w dotyku. Dopuszczalne różnorodne typy umaszczenia: jednolite, kolorowe lub łaciate. Niepreferowane: białe, czarne podpalane i wątrobiane.

Najczęstsze choroby i dolegliwości

Psy tej rasy są raczej odporne na choroby i dożywają około 12 lat. Ze względu na swój ciężar American staffordshire terrier jest narażony na dysplazję stawów. Rzadziej występują choroby oczu, serca oraz nowotwory.

American staffordshire terier - problem

Jak już zostało wcześniej powiedziane, American Staffordshire terriery mogą okazać się psami problemowymi - oczywiście, jeżeli trafią do nieodpowiedzialnych i niedoświadczonych właścicieli. Amstaffy wykazują duże skłonności dominacyjne i nierzadko próbują wejść na głowę swojemu właścicielowi. Brak sztywnych reguł i nieustalenie wyraźnych granic może przynieść fatalne skutki w przyszłość. Właściciel Amstaffa powinien umiejętnie kształtować charakter psa i jednocześnie włączać w swoją pracę rodzinę. Jeżeli pies nie czuje respektu przed pozostałymi członkami rodziny, może próbować ich zdominować, a nawet atakować.


 • American staffordshire terrier

 • Pies American staffordshire terrier

 • American staffordshire terrier

Psy tej rasy posiadają żywe usposobienie i duży temperament. Wskazane jest, zatem, aby właściciel odpowiednio ukierunkował psa i pokazał mu, w jaki sposób rozładowywać energię. Aby osiągnąć pożądane skutki, należy poświęcić zwierzęciu bardzo dużo uwagi, czasu i przede wszystkim mieć doń dobre nastawienie. Otwartość stanowi klucz do sukcesu. Jeżeli pies nie będzie w odpowiedni sposób stymulowany, może próbować walczyć z innymi psami i wszczynać z nimi bójki.

Amerykański staffordshire terier to jeden z silniejszych psów, doskonale sprawdzający się w charakterze psa obronnego. Potrafi łatwo wyrządzić krzywdę intruzowi lub nieznajomemu psa, którzy ośmielili się wkroczyć w ich rewir prywatny.

.

Wysokość: Wysokość w kłębie powinna mieścić się w granicach 43-48 cm, natomiast w przypadku suk 41-46 cm.

Waga: Waga ciała zależy od stopnia rozwinięcia muskulatury i może dochodzić do 27-40 kg, Niektóre psy ważą nawet 50 kg. Suki powinny ważyć 25-33 kg.

Umaszczenie: U American staffordshire terrier spotykane są wszystkie barwy i wszystkie typy umaszczenia: jednolite, łaciate i wielokolorowe.

Pielęgnacja: Krótki i przylegający do skóry włos amstaffa nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Wyzwaniem dla właściciela będzie za to zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i ciekawych zajęć.

Rodzina: Amstaff może być psem stosunkowo łagodnym i przyjacielsko nastawionym do otoczenia, ale tylko pod warunkiem konsekwentnej tresury od szczenięcia i bardzo wczesnej socjalizacji. Jego właściciel musi mieć doświadczenie i postępować zdecydowanie, dlatego nie jest to rasa dla każdego. Jest doskonałym psem obronnym, niestety źle toleruje inne czworonogi, a niekiedy może stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Odpowiednio wychowany amstaff może bawić się z dziećmi, ale nie powinien zostawać z nimi sam na sam.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1000 do 3500 złotych (Źródło Allegro, Alegratka).


Tagi Artykułu: american stafford terrier, american staffordshire terrier, american staffordshire terrier amstaff, american staffordshire terrier cena, american staffordshire terrier hodowla, american staffordshire terrier opis rasy, american staffordshire terrier sprzedam, amerykański staffordshire terier, amstaff, amstaff amerykański, amstaff cena, amstaff forum, amstaff hodowla, amstaff opis rasy, amstaff sprzedam, amstaff szczeniaki, amstaffy, forum amstaff, hodowla amstaff, jaki jest amstaf, najbardziej waleczna rasa psów, odpowiedni właściciel dla amstafa, pies ze skośnościami do bójek, psy ciężkie do ułożenia, psy wymagające, rasa psów amstaff, sos amstaff, szczeniaki amstaff, walki psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Agresywny pies - co robić

Rasy psów nasi ulubieńcy

Bergamasco

Rasy psów nasi ulubieńcy

Bulterier miniaturowy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy dla dzieci

Rasy psów nasi ulubieńcy

Rozród psów - wstęp

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Nowotwór u psa - objawy i leczenie
  Rozwój nowotworu u psa oznacza wzrastanie komórek w sposób niekontrolowany i niepowstrzymany. W języ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy kompendium
  Szpice miniaturowe to obecnie typowe psy kanapowe i do towarzystwa. Wbrew pozorom potrafią jednak na...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samotność psa
  Co po niektórzy właściciele czy też opiekunowie swych czworonożnych przyjaciół w postaci psów mogą z...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Zwierzęce pogotowie opiekuńcze w Łodzi
  Co się dzieje ze zwierzętami, których właściciele musieli trafić do szpitala? Co się stanie, jeżeli ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pies i czekolada
  Badania, które zostały przeprowadzone w USA wykazały, że najczęstszymi powodami zatruć u psów są nie...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Galeria psów z 9 Grupy FCI
  IX grupa FCI (psy ozdobne i do towarzystwa) została podzielona na dziesięć sekcji: biszony i rasy po...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  ABC sprzedaży psów
  Sprzedaż psów na terenie Polski może odbywać się jedynie w miejscach ich hodowli lub chowu. Osoby, k...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Seter irlandzki kompendium
  Seter irlandzki bywa też nazywany Seterem czerwonym, dzięki pięknej, głębokiej barwie sierści. Był o...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu