Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Nowofundland kompendium
Grzywacz chiński kompendium >>

Pies American staffordshire terrier

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Porady ras

Historia rasy

Amstaffy ,a właściwie American staffordshire teriery, należą do grupy terierów i podgrupy terierów typu bull której początki sięgają około 1800 roku. W tym też czasie ustanowiono nową rasę psów – staffordshire powstałą na skutek skrzyżowania Buldoga z Angielskim terierem i Terierem bostońskim.

Psy były początkowo wykorzystywane w celach hazardowych, a także do polowań na duże gryzonie i zwierzynę leśną. Kiedy okazało się, że radzą sobie ze swoimi powinnościami nadzwyczaj dobrze, poczęto konfrontować je z poważniejszymi przeciwnikami takimi jak rozjuszone byki czy niedźwiedzie. Kiedy i takie rozwiązania nie zadowalały widowni, hazardziści zdecydowali się wprowadzić do oferty programowej walki psów z innymi psami. Największa liczba walk psów przeciwko innym psom została odnotowana na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1870 roku czworonogi trafiły na kontynent amerykański i zostały okrzyknięte najbardziej waleczną rasą psów.

American staffordshire terriery są nieco większe od swoich angielskich przodków. Posiadają również bardziej rozwiniętą muskulaturę i nieco grubsze kości. Predyspozycje fizyczne sprawiły, że psy były masowo wykorzystywane do celów obronnych i zyskały bardzo dużą popularność zarówno na kontynencie europejskim, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wielu farmerów po dziś dzień chętnie wykorzystuje Amstaffy do pilnowania gospodarstw i ochrony zwierząt hodowlanych.

Sama rasa Staffordshire terrierów została uznana dopiero w 1936 roku, zaś odmianę amerykańską wprowadzono do międzynarodowej certyfikacji dopiero w 1972 roku. Rejestracja miała na celu zróżnicowanie dwóch, nad wyraz podobnych ras psów: Staffordshire bull terriera i Amerykańskiego amstaffa.

Temperament

Psy są bardzo wymagające. Potrzebują zdecydowanego, silnego i mocnego psychicznie opiekuna, który będzie w stanie nad nimi zapanować i kontrolować negatywne zachowania. Osoba, która nie miała wcześniej kontaktu ze czworonogami i nie ma doświadczenia w ich szkoleniu, w żadnym przypadku nie powinna decydować się na zakup przedstawiciela tej rasy!


 • Pies American staffordshire terrier

 • Szczeniak American staffordshire terriera

 • American staffordshire terrier

Wygląd American staffordshire terriera

American staffordshire terrier to pies o mocnej budowie ciała; bardzo umięśniony, a zarazem zwinny i czujny. Głowa średniej długości, dobrze wysklepiona, o szerokiej czaszce i wyraźnie zaznaczonych mięśniach policzkowych. Stop dobrze zdefiniowany. Uszy wysoko osadzone.  Oczy psa są ciemne, okrągłe i głęboko osadzone, o szerokim rozstawieniu.  Średniej długości kufa lekko zaokrąglona u góry. Szczęki mocno zarysowane. Zwarte wargi. Trufla czarna. Szyja ciężka, wygięta, o średniej długości i bez podgardla. Ramiona silne i szerokie. Zad krótki. Lędźwie delikatnie wysklepione. Klatka piersiowa dobrze wysklepione i szeroka. Kończyny przednie rozstawione. Ogon jest cienki, zwężający się widocznie ku końcowi, lekko opadający i mały w porównaniu do reszty ciała. Kończyny przednie i tylne dobrze umięśnione, o silnym kośćcu. Łapy średniej wielkości i zwarte. Sierść krótka i przylegająca; lśniąca i twarda w dotyku. Dopuszczalne różnorodne typy umaszczenia: jednolite, kolorowe lub łaciate. Niepreferowane: białe, czarne podpalane i wątrobiane.

Najczęstsze choroby i dolegliwości

Psy tej rasy są raczej odporne na choroby i dożywają około 12 lat. Ze względu na swój ciężar American staffordshire terrier jest narażony na dysplazję stawów. Rzadziej występują choroby oczu, serca oraz nowotwory.

American staffordshire terier - problem

Jak już zostało wcześniej powiedziane, American Staffordshire terriery mogą okazać się psami problemowymi - oczywiście, jeżeli trafią do nieodpowiedzialnych i niedoświadczonych właścicieli. Amstaffy wykazują duże skłonności dominacyjne i nierzadko próbują wejść na głowę swojemu właścicielowi. Brak sztywnych reguł i nieustalenie wyraźnych granic może przynieść fatalne skutki w przyszłość. Właściciel Amstaffa powinien umiejętnie kształtować charakter psa i jednocześnie włączać w swoją pracę rodzinę. Jeżeli pies nie czuje respektu przed pozostałymi członkami rodziny, może próbować ich zdominować, a nawet atakować.


 • American staffordshire terrier

 • American staffordshire terrier

 • American staffordshire terrier

Psy tej rasy posiadają żywe usposobienie i duży temperament. Wskazane jest, zatem, aby właściciel odpowiednio ukierunkował psa i pokazał mu, w jaki sposób rozładowywać energię. Aby osiągnąć pożądane skutki, należy poświęcić zwierzęciu bardzo dużo uwagi, czasu i przede wszystkim mieć doń dobre nastawienie. Otwartość stanowi klucz do sukcesu. Jeżeli pies nie będzie w odpowiedni sposób stymulowany, może próbować walczyć z innymi psami i wszczynać z nimi bójki.

Amerykański staffordshire terier to jeden z silniejszych psów, doskonale sprawdzający się w charakterze psa obronnego. Potrafi łatwo wyrządzić krzywdę intruzowi lub nieznajomemu psa, którzy ośmielili się wkroczyć w ich rewir prywatny.

.

Wysokość: Wysokość w kłębie powinna mieścić się w granicach 43-48 cm, natomiast w przypadku suk 41-46 cm.

Waga: Waga ciała zależy od stopnia rozwinięcia muskulatury i może dochodzić do 27-40 kg, Niektóre psy ważą nawet 50 kg. Suki powinny ważyć 25-33 kg.

Umaszczenie: U American staffordshire terrier spotykane są wszystkie barwy i wszystkie typy umaszczenia: jednolite, łaciate i wielokolorowe.

Pielęgnacja: Krótki i przylegający do skóry włos amstaffa nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Wyzwaniem dla właściciela będzie za to zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i ciekawych zajęć.

Rodzina: Amstaff może być psem stosunkowo łagodnym i przyjacielsko nastawionym do otoczenia, ale tylko pod warunkiem konsekwentnej tresury od szczenięcia i bardzo wczesnej socjalizacji. Jego właściciel musi mieć doświadczenie i postępować zdecydowanie, dlatego nie jest to rasa dla każdego. Jest doskonałym psem obronnym, niestety źle toleruje inne czworonogi, a niekiedy może stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Odpowiednio wychowany amstaff może bawić się z dziećmi, ale nie powinien zostawać z nimi sam na sam.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1000 do 3500 złotych (Źródło Allegro, Alegratka).


Tagi Artykułu: american stafford terrier, american staffordshire terrier, american staffordshire terrier amstaff, american staffordshire terrier cena, american staffordshire terrier hodowla, american staffordshire terrier opis rasy, american staffordshire terrier sprzedam, amerykański staffordshire terier, amstaff, amstaff amerykański, amstaff cena, amstaff forum, amstaff hodowla, amstaff opis rasy, amstaff sprzedam, amstaff szczeniaki, amstaffy, forum amstaff, hodowla amstaff, jaki jest amstaf, najbardziej waleczna rasa psów, odpowiedni właściciel dla amstafa, pies ze skośnościami do bójek, psy ciężkie do ułożenia, psy wymagające, rasa psów amstaff, sos amstaff, szczeniaki amstaff, walki psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Agresywny pies - co robić

Rasy psów nasi ulubieńcy

Bergamasco

Rasy psów nasi ulubieńcy

Bulterier miniaturowy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Psy dla dzieci

Rasy psów nasi ulubieńcy

Rozród psów - wstęp

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu