Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Eksperymenty na zwierzętach

Pies Pawłowa

Kategorie Artykułu:
Psy > Historia psa > Pies zwierzę doświadczalne

Pies Pawłowa, na czym polegało doświadczenie i co dowodziło?

Eksperyment Pawłowa dowiódł występowanie u psów odruchu warunkowego, którym było wydzielanie śliny na samą myśl o otrzymaniu pożywienia. Aby przekonać się czy psy działanie psów ma charakter warunkowy, Pawłow, wykorzystał pewien podstęp. Początkowo podawał psom jedzeniem przy jednoczesnym nadaniu sygnału dźwiękowego, bądź świetlnego. Po kilkunastokrotnym podaniu pożywienia w ten właśnie sposób zdecydował, że użyje wyłącznie sygnału dźwiękowego - bez ukazywania pokarmu. Eksperyment dowiódł, że psy zaczęły reagować na samą komendę, po której – w logicznym następstwie – miały otrzymać upragniony posiłek. Doświadczenia Pawłowa okazały się tak znaczące, że w 1904 roku komisja naukowa przyznała mu nagrodę Nobla.

Przebieg eksperymentu Pawłowa

Powyższy schemat wydaje się dość banalny, a wnioski zeń wyprowadzone - niepewne. Niemniej, Pawłow wykorzystał całą wiedzę medyczną, jaką posiadał i wykonał serię specjalistycznych pomiarów, które dokładnie określały ilość wydzielanej śliny. Badanie funkcjonowania ślinianek było możliwe poprzez precyzyjne nacięcie błony śluzowej oraz wprowadzenie do kanału ślinianki lejka. Założona przetoka ślinianki gromadziła ślinę, która winna się znaleźć w pysku zwierzęcia. Sam zabieg był bardzo krótki i w założeniu nie powinien wpływać na ogólną kondycję zdrowotną zwierzęcia. Praktyka pokazała jednak, że założenia teoretyczne na nic się zdadzą, jeżeli do przeprowadzenia eksperymentu nie wykorzysta się zwierząt stabilnych emocjonalnie i odpowiednio do tego celu przygotowanych.
Niektóre psy znacząco demonstrowały swoją niechęć do przeprowadzenia zabiegu przetoki ślinianki, co sprawiało, że stawały się zupełnie bezużyteczne dla potrzeb eksperymentu. Pies, który pozostaje w stanie silnego wzburzenia, wydziela, bowiem duże ilości śliny, które mogą zafałszować wyniki normalnego badania. Uspokojone zwierzę, u którego „zainstalowano” przetokę ślinianki powinno zachować się zgodnie ze schematycznym założeniem Pawłowa tzn. wydzielać zwiększone ilości śliny na sam sygnał dźwiękowy i odwracać głowę we stronę, po której w normalnych okolicznościach stoi miska.

Wcześniejsze eksperymenty Pawłowa

Kariera Pawłowa nie rozpoczęła się wraz z jego eksperymentami na odruch warunkowy. Już wcześniej specjalizował się w odnajdywaniu analogii pomiędzy ludzkim i psim układem życiowym. W latach wczesnej młodości starał się przenosić nabyte, ludzkie schorzenia na zwierzęta i podejmować próby odnalezienia panaceum na choroby. Przykładem takiego działanie może być sztuczne wytworzenie przetoki w żołądku psa, która miała odwzorowywać ranę postrzałową u żołnierza. Eksperyment spalił jednak na panewce, a zwierzę do końca życia cierpiało z powodu okaleczenia. Pomimo, że Pawłow dokonywał jeszcze kolejnych prób operacyjnych, które miały doprowadzić zwierzę do dobrego zdrowia trudno dać wiarę jego zapewnieniom, że pies powrócił do normalnej kondycji zdrowotnej.
Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami, na których przeprowadzano operacje trzustki, a konkretnie rzecz biorąc - założenie trwałej przetoki trzustki.

Pawłow wykonywał również liczne eksperymenty na mózgu zwierząt. Proceder – jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie należał do rzadkości. XIX-wieczni eksperymentatorzy masowo okaleczali zwierzęta w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje, nieraz niezwykle naiwne, pytania. W przypadku Pawłowa rzadko, kiedy wspomina się o innych aspektach jego działalności aniżeli eksperymentach nad odruchem warunkowym. Nie pozostawia jednak wątpliwości fakt, że XIX-wieczne badania, – pomimo że przyniosły dużo pożytku – znacząco zdegradowały ludzką rasę.


Tagi Artykułu: co oznacza pies pawłowa, eksperymenty pawłowa, historia psa, iwan pawłow, jak pies pawłowa, o psach, pawłow, pawłow i jego eksperyment, pies, pies pawłowa, pies pawłowa co znaczy, pies pawłowa doświadczenie, pies pawłowa eksperyment, pies pawłowa odruch, pies pawłowa powodzenie, psim, psom, psów, psy, u psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Nasze ukochane kundelki

Rasy psów nasi ulubieńcy

Nowofundland kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pierwsza kąpiel szczeniaka

Rasy psów nasi ulubieńcy

Portugalski pies dowodny

Rasy psów nasi ulubieńcy

Program terapii o nazwie pies w celi

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Maltańczyk
  Maltańczyki inaczej nazywane także Maltese są jedną z najstarszych psich ras. Nieco dokład...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu