Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Seter szkocki Gordon
Największe rasy psów >>

Rasa: Polski owczarek nizinny - PON

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Według wielu dostępnych w dzisiejszym czasie doniesień, Polski owczarek nizinny, nazywany w skrócie PON, pochodzi z terenu Azji, w prostej linii od psa pasterskiego, którym to miał być terier tybetański. Jego droga do naszego kraju miałaby wieść przez tereny Węgier. Pierwsza udokumentowana wzmianka na temat tego psa pochodzi z okresu XVI wieku. Do powstania tej rasy, poza wspomnianym terierem tybetańskim miałby się przyczynić także szkocki collie, schapendoes i lhasa apso. Na teren naszego kraju pierwsze psy miały trafić w XVIII wieku. Jego występowanie w znacznym stopniu można było zaobserwować na terenach Podlasia i Lubelszczyzny, gdzie w doskonały sposób sprawdzał się, jako pies pastersko stróżujący.

Od dawien dawna był on postrzegany, jako doskonały i uniwersalny pies polskiej wsi, wykorzystywany dawniej przede wszystkim do pilnowania i zaganiania dużych stad owiec. W dniu dzisiejszym jest on uważany także za znakomitego psa ratowniczego zwłaszcza na terenie Skandynawii. Jego szczególne predyspozycje i zamiłowanie pozwala mu w doskonały sposób sprawdzać się w agility.

Okres drugiej wojny światowej dla większości osobników wywodzących się spośród tej rasy miał być szczególnie trudny. W trakcie jej trwania, bowiem podobnie jak w przypadku wielu innych psich ras doszło do znacznego wyginięcia przedstawicieli tej rasy. W pierwszych powojennych latach, dzięki znacznemu zaangażowaniu kilku pasjonatów bydgoskiego związku kynologicznego, udało się odtworzyć tą rasę. Również dzięki ich dalszej pracy i staraniom wraz końcem lat pięćdziesiątych został opracowany wzorzec dla tej rasy. Warto zaznaczyć, że jej odtworzenie możliwe było także w dość znacznym stopniu dzięki obowiązkowym szczepieniom przeciwko wściekliźnie wprowadzonym tuż po wojnie.

Polski owczarek nizinny za typowo polską rasę został uznany przez Międzynarodową federację kynologiczną w 1963 roku, a jej obecnie obowiązujący wzorzec AKC przyjęło w 2001 roku.

Wielu hodowców zajmujących się tą rasą uważa, że PON utrzymywany w zamknięciu bez dostarczenia mu odpowiedniej dawki ruchu potrafi dosyć szybko stać hałaśliwym i nadaktywnym a nawet dokuczliwym dla swego opiekuna psem.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości

Polski owczarek nizinny przez dosyć znaczną ilość hodowców postrzegany jest, jako jedna ze zdrowszych psich ras. Jest to pies dosyć odporny i wytrzymały. Czasami, w związku z jego obfitą okrywą włosową, może dochodzić do okresowego przegrzania organizmu, jednak zapewnienie odpowiednich warunków i odpowiedniej ilości wody nader skutecznie eliminuje tego rodzaju przypadłość. W nawiązaniu do jego okrywy włosowej, warto też zwrócić nieco baczniejszą uwagę na pielęgnację jego uszu i oczu. Czasami, bowiem może dojść do zapalenia ucha i zaobserwowania objawów postępującego zaniku siatkówki. Jest to rasa psa, która bez większych problemów może przebywać przez długi okres czasu zarówno latem jak i zimą na zewnątrz budynku. Jest to odmiana psa podlegająca w naszym kraju obowiązkowemu prześwietleniu stawów w celu wykluczenia choroby genetycznej, jaką jest dysplazja stawów. Jest to na szczęście niezmiernie rzadko występująca przypadłość u tych psów, równie rzadko istnieje możliwość zaobserwowania objawów choroby serca i niedoczynności tarczycy.


 • Polski owczarek nizinny

 • Polski owczarek nizinny

 • Wady i zalety Polskiego owczarka nizinnego

Doskonale sprawdza się, jako pies w charakterze domowego stróża, jest psem odważnym i niesamowicie energicznym. Czasami u niektórych osobników spośród tej rasy można zaobserwować lekką skłonność do samowolnych wycieczek i drobnego kłusownictwa. Jest psem średniej wielkości, zazwyczaj w granicy 45 cm, odpowiednia waga dla tej odmiany psa powinna wynosić 16-18kg. Dzięki swym rozmiarom doskonale nadaje się do mniejszego mieszkania, wszak pod jednym warunkiem, należy mu zapewnić odpowiednią ilość codziennego ruchu. Polski owczarek nizinny będąc psem pasterskim lubi przebywać na świeżym powietrzu i to dosyć znaczniejszy okres czasu. Jest psem szybko się uczącym, dzięki czemu z dużym powodzeniem jest wykorzystywany w szkoleniach na psa ratownika i towarzysza osób niepełnosprawnych. Mimo długiej okrywy włosowej jest odmianą psa niezrzucającą nazbyt dużej ilości włosów, wymaga jednak czesania i kąpieli. Czynności te powinny się odbywać w zależności od zaistniałej potrzeby. Są psami zalecanymi dla osób cierpiących na alergię.

 • Polski owczarek nizinny a dziecko

Poprzez fakt, że jest psem obdarzonym wesołym uosobieniem, inteligentnym i postrzeganym za jednego z bardziej posłusznych psów, jest traktowany, jako odpowiedni kompan do zabaw z dziećmi. Ze względu na to, że jest odmianą psa pasterskiego posiada niejako wrodzone zalety opiekuńczości i zwracania uwagi na wszystko, co się dzieje dookoła niego i dziecka, z którym zamieszkuje. W związku z takim stanem rzeczy mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy to pies będzie starał się bronić „jego” dziecka przed innymi, nieznajomymi mu dziećmi, które zechcą się wspólnie bawić. Może wówczas czasem dojść do mało przyjemnych sytuacji zarówno dla dziecka, psa jak i jego właściciela. Jest psem nieufnym wobec obcych mu osób. Jest to typowy pies rodzinny cieszący się i okazujący największą radość, kiedy cała rodzina wraz z nim znajdzie się w komplecie w mieszkaniu, na spacerze lub podczas zabawy w ogrodzie. Jest odmianą psa uwielbiającego wręcz różnorakiego rodzaju zabawy i dość chętnie biorącego udział w rozgrywaniu psich zawodów sportowych.

Inne nazwy to: Polish Lowland Sheepdog, PON, Polnischer Niederungshütehund.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1500 do 2000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1

Polski owczarek nizinny - PON - dodatkowe zdjęcia:

Kotki i pies PON Pies i kot Kudłaty piesek - PON


Tagi Artykułu: forum pon, owczarek nizinny, owczarek nizinny polski, owczarek polski, owczarek polski nizinny, pies, pies owczarek, polski owczarek, polski owczarek nizinny, polski owczarek nizinny cena, polski owczarek nizinny hodowla, polski owczarek nizinny sprzedam, polskie psy, pon, pon cena, pon forum, psy, psy owczarki, psy pasterskie rasy, rasa psów, rasy owczarków, rasy psów zdjęcia, rasy psów ze zdjęciami, zdjęcie psa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Border collie

Rasy psów nasi ulubieńcy

Czy Beagle może mieszkać w bloku?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Flat coated retriever

Rasy psów nasi ulubieńcy

Gończy polski

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak pomóc psu przetrwać upał?

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Brak dodatkowych zdjeć

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu