Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

Psy na kaczki >>

Psy na dziki - DZIKARZE

Kategorie Artykułu:
Psy > Pies pomocnik > Pies myśliwski

Dzik - czyli polowania na grubą zwierzynę leśną

Polowanie na dziki jest w Polsce bardzo popularne, o czym świadczy istnienie wyspecjalizowanej grupy czworonogów wykorzystywanych do „wyławiania” i „przytrzymywania” tej niebezpiecznej i jakże nieobliczalnej zwierzyny leśnej. Psy na dziki, zwane potocznie dzikarzami, kwalifikują się głównie z takich ras jak: Teriery, Nordyckie psy myśliwskie, Płochacze niemieckie oraz Karelskie psy na niedźwiedzie.

Pies psy - dzikarze

Dzikarze to wspólne określenie dla dwóch grup czworonogów: psów strzelbowych oraz psów nie strzelbowych. Psy strzelbowe mają za zadanie zagonić dzika na linię strzału myśliwych i podtrzymać go do czasu, aż myśliwi nie doprowadzą sprawy do końca. Aby zwabić dzika do określonego punktu psy strzelbowe muszą energicznie przeszukiwać określony rejon lasu i w razie wytropienia dzika dać wyraźny sygnał dźwiękowy. Bardzo ważna w tym przypadku jest szybka i zdecydowana reakcja myśliwych. Psy strzelbowe są jedynie agresorami biernymi. Jak sama nazwa wskazuje, pozostają pod opieką myśliwych, którzy w czasie polowań wykorzystują broń palną. Posiadanie takowej nie determinuje konieczności zbliżenia się do groźnego dzika. Psami strzelbowymi mogą być, zatem niemal wszystkie psy myśliwskie, które przeszły podstawowe szkolenie w zakresie wyławiania, tropienia i zapędzania zwierzyny w określone miejsce. Jako, że psy myśliwskie z założenia posiadają instynkty łowieckie, nie trzeba się zbytnio głowić nad wyborem odpowiedniej rasy. W Polsce psami strzelbowymi są w głównej mierze: Teriery, Jamniki, Płochacze, Szpice myśliwskie oraz wszelkiej maści psy gończe.

Polowanie na dziki z psami nie strzelbowymi - psy pies na dziki

Na samym wstępie zaznaczyć należy, że polowanie z wykorzystaniem broni białej jest w Polsce prawnie zakazane, (ale czy aby na pewno? Na końcu artykuły znajdą Państwo pismo polemizujące w tej sprawie).
Polowania z nożami i psami nie strzelbowymi odbywają się przede wszystkim w miejscach, gdzie populacja zdziczałych świń i innych, leśnych szkodników jest zbyt duża. W polowaniach uczestniczy duża grupa psów. Niektóre z nich pełnią funkcję przeszukiwaczy terenu leśnego, inne zaś mają za zadanie przytrzymać i unieruchomić dzika. Psy-przeszukiwacze powinny być przeszkolone w zakresie tropienia zwierzyny i wyławiać trop z juchy. Psy przechwytujące dzika muszą być wystarczająco silne i muskularne, aby złapać zwierzę za racicę i unieruchomić na krótki okres. Jeden pies na dzika w żadnym przypadku nie poradziłby sobie z obezwładnieniem wielkiego, ponad stu kilowego osobnika. Niektórzy myśliwi nie bawią się w specjalizacje, skutkiem, czego psy muszą zarówno tropić, jak i podtrzymywać dzika. Zadanie wydaje się dość trudne do realizacji, ale nie niemożliwe.


 • Dzik

 • Dzik
Psy nie strzelbowe kwalifikują się głównie z grupy czworonogów o proweniencji brytyjskiej. Skutkiem tego wszelkie krzyżówki mają w sobie przynajmniej niewielką domieszkę krwi brytyjskich czworonogów. Oczywiście stanowi to wynikową historycznych zaszłości i wielkiej fascynacji polowaniami, która dopadła brytyjskich lordów i arystokrację już w okresie pełnego średniowiecza.

Krzyżówki psów nie strzelbowych kumulują w sobie wszystkie najlepsze cechy osobników, które zostały poddane krzyżowaniu. Hodowcy mają wręcz nieskończone możliwości tworzenia i kompilowania ras, które w ich pojęciu okażą się wybitnie użyteczne i skuteczne w działaniu. Psy w typie buldoga mają zwyczajowo bardzo mocny uścisk szczęki, charty są bardzo zwinne i szybkie, gończe potrafią przez dłuższy czas utrzymywać stałe, wysokie tempo pracy. Kojarzenie różnych ras czworonogów i późniejsze utrwalenie genotypu wyhodowanych psów może przynieść zwierzętom bardzo wiele korzyści.

Wielką bolączką hodowców jest dowolność w tworzeniu krzyżówek. Większość myśliwych wykorzystuje psy podług swoich potrzeb, skutkiem, czego nie dochodzi do utrwalenia stworzonego na potrzeby chwili wzorca. Sprawę komplikuję fakt, że polowania z wykorzystaniem broni białej są w Polsce zakazane - jak zostało powiedziane kilka akapitów wcześniej.

Wzorzec idealnego psa nie strzelbowego

Dziki są zwierzętami cięższymi od psów i posiadają solidniejszą budowę ciała. Mylny jest jednak osąd, że im cięższy pies, tym lepiej spisze się w starciu z dzikiem. Psy, ważące powyżej czterdziestu kilogramów, nie są już tak zwinne i szybkie jak psy o wadze ok. 20-25 kilogramów. Psy myśliwskie powinny nie tylko doskakiwać do dzika, ale w razie potrzeby uchodzić przed atakiem jego szabli. Ten wymóg determinuje kolejną cechę idealnego psa - średnią wysokość w kłębie. Zbyt wysoki i „rozłożysty” czworonóg zostanie nadziany na kły znacznie szybciej niż przysadzisty i zwinny pies myśliwski.
Oczywiście żadna rasa psów hodowanych w Polsce nie spełnia powyższych wymagań. Większość dzikarzy jest, zatem sprowadzana z krajów, w których polowania na dziki są zdecydowanie bardziej popularne, zaś myśliwi nie ustają w staraniach, aby wyhodować możliwie jak najefektywniejszą rasę psów.

Psy na dziki wykorzystywane przez polskich myśliwych:

Gończy polski, Jamnik krótkowłosy, Jamnik długowłosy, Jamnik szorstkowłosy, Foksterier krótkowłosy, Foksterier szorstkowłosy, Terier szkocki, Skye terrier, Terier walijski, Terier irlandzki, Kerry blue terrier, Bedlington terrier, Niemiecki terier myśliwski.


 • Psy na dziki

 • Psy na dziki

Kilka słów o stanie prawnym

Jako, że nie chcemy popularyzować polowań na dziki oraz inną zwierzynę leśną, a sam proceder traktujemy w kategoriach utylitarnych, przytaczamy Państwu oficjalne stanowisko Ministra Środowiska w sprawie polowań z psem na zwierzynę grubą:

Definicję polowania indywidualnego określa § 2 pkt 14 a rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 r. (Dz. U. Nr 61, poz. 548 z późn. zm.) w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.

 

Wynika z niej zasada, że polowanie indywidualne wykonywane jest przez jednego myśliwego

działającego niezależnie od innych myśliwych przebywających w tym samym obwodzie łowieckim (oczywiście w tym samym czasie).

 

Dodatkowo § 21 zakazuje polowania indywidualnego z użyciem naganki oraz podkładacza z psem. W § 2 pkt 14 a zawarto wyjątek od zasady „jednego myśliwego”. Dotyczy on polowania na drapieżniki przy stogach i norach, które może być wykonywane przez więcej niż jednego myśliwego przy udziale podkładacza z psem.

 

Analiza powyższych przepisów oraz tzw. wykładnia celowościowa, a także powody uregulowania po raz pierwszy w rozporządzeniu polowania na stogach, norach czy na ptactwo z uwagi na ich odmienność od polowania zbiorowego, pozwalają na udzielenie poniższej odpowiedzi na Pana pytania.

 

1. Wskazane wyżej przepisy dopuszczają polowanie wykonywane przez jednego myśliwego z udziałem psa, który będzie wypłaszać zwierzynę. Warunkiem jest, aby nie brał w nim udziału inny myśliwy czy to jako osoba polująca, czy też będąca podkładaczem.

 

2. Polowanie wykonywane przez jednego myśliwego z udziałem psa na stogach czy norach jest dopuszczalne. Mieści się ono, bowiem w podstawowej definicji polowania indywidualnego (pierwsza część przepisu § 2 pkt 14 a). Wyjątek przewidziany w dalszej części tego przepisu nie musi być stosowany.


Tagi Artykułu: dzik, dzikarze, dziki, jakie psy na dziki, na dzika, na dziki, pies, pies na dzika, pies na dziki, pies nie strzelbowy, pies psy, pies strzelbowy, polowanie na dziki, polowanie na dziki z psami, polowanie na grubą zwierzynę, psów strzelbowych, psy, psy myśliwskie, psy myśliwskie na dziki, psy na, psy na dzika, psy na dziki, psy na dziki polska, psy nie strzelbowe, psy pies, psy polujące na dziki, rasy psów na dziki


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Deutscher jagdterrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Foksterier krótkowłosy kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jamnik szorstkowłosy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Karelski pies na niedźwiedzie

Rasy psów nasi ulubieńcy

Łajka jakucka

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki cena
  Owczarek niemiecki jest jedną z najpopularniejszych ras na świecie występującą w trzech nieco mniej ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jak dbać o starego psa?
  Średnia długość życia zwierząt wynosi od 10 do 12-13 lat. Powszechnie wiadomo, że psy ras dużych i o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Biegunka u psa
  Biegunka u psa jest bardzo typową dolegliwością, która może dopaść zwierzę w każdym wieku. Lekceważe...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy dla dzieci
  Wielu rodziców decyduje się na to, aby powiększyć swoją rodzinę o czworonożnego pupila. Niektórzy ro...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy na obszarach podbiegunowych
  Psy na obszarach podbiegunowych Amundsen. Przygotowania do wyprawy Amundsena odbywały się z zachowan...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Historia psich obroży
  Psie obroże zawsze były szeroko używane przez ludzi począwszy od starożytności. Znane są powszechnie...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Budowa psa
  Anatomia, czyli inaczej mówiąc budowa ciała psa przede wszystkim jest nauką zajmującą się nie tylko ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy miniaturki
  Psy miniaturowe, malutkie pieski, psy miniaturki są śliczne i takie kochane. Ich wygląd często spraw...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu