Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Psy na dziki - DZIKARZE
Wrodzone cechy psów myśliwskich >>

Psy na kaczki

Kategorie Artykułu:
Psy > Pies pomocnik > Pies myśliwski

Psy do polowania na kaczki

Nie wszystkie psy nadają się do prowadzenia polowania na kaczki. Tylko niektóre rasy przejawiają zdolności do wyławiania i przynoszenia myśliwemu zestrzelonego łupu. Wśród tych ras dominują oczywiście psy dowodne oraz psy nawykłe do pływania. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu główne rasy psów, które są wykorzystywane do polowań na kaczki i inne ptactwo. Życzymy miłej lektury.

Psy myśliwskie na kaczki

Polowanie na kaczki nielotne jest niemożliwe bez udziału psa. Jedną z lepszych ras, wykorzystywanych do polowań na kaczki, są Labradory Retrievery. Labradory są bardzo skoncentrowane na wykonywaniu powierzonych zadań i nie spoczną, dopóki nie wyłowią kaczki z kryjówki. Ich zapamiętanie w działaniu jest niezwykle cenną zaletą i bardzo ułatwia życie myśliwym. Pies na kaczki musi wypłoszyć ptaki z zarośli, albo trzciny i przepędzić je na otwartą przestrzeń. Tego typu zadania mogą być powierzane jedynie staremu i doświadczonemu psu. Rasa nie jest w tym momencie nadzwyczaj istotna, jednakże myśliwi chętnie sięgają po sprawdzone w bojach wyżły. Wyżły, gończe i psy z grupy aporterów stanowią najlepszy nabytek i po krótkim szkoleniu spokojnie można wykorzystywać je do prowadzenia zorganizowanych polowań. Przyjmuje się, że przy jednym myśliwym powinien pracować jeden pies.

Przebieg polowania

Kaczki żyją w środowisku wodnym. Miejscami ich bytowania są: jeziora, rzeki i strumienie, a także błota i jeziora „przejściowe”. Nie dziwi, zatem fakt, że sposób polowania nie jest stały i niezmienny. W pierwszym i trzecim przypadku mamy do czynienia z wodą stojącą, w drugim - z naturalnymi ciekami wodnymi.


 • Psy na kaczki

 • Psy na kaczki
Polowanie na zamkniętym zbiorniku opiera się na penetrowaniu przestrzeni wodnej i terenu wokół jeziora. Jeżeli decydujemy się na polowanie na rzece, musimy mieć świadomość, że pracujemy na łódce. Ponadto polowanie na wodach otwartych zdaje się o wiele prostsze, aniżeli polowania na terenie bagnistym, gdzie samo przyłożenie do strzału sprawia dużą trudność.

Polowanie nad jeziorem odbywa się zgodnie z tradycyjną formułą - jeden myśliwy pływa łódką, a drugi idzie wzdłuż jeziora. Pies podażą zazwyczaj za drugim myśliwym. Kaczki nie są jednak w ciemię bite. Kryją się w gęstym sitowiu lub nadbrzeżnej trzcinie, gdzie ani pies nie ma dostępu, ani myśliwy nie może przyłożyć celu.

Podczas polowania duże znaczenie ma technika oraz szybka reakcja myśliwego. Przed rozpędzeniem stada można zestrzelić przynajmniej kilka sztuk kaczek; później sprawa wygląda znacznie gorzej. Każda kaczka ucieka do gęstych miejsc stawu i stara się jak najdłużej nurkować. Przepędzenie osobników na otwartą przestrzeń graniczy z cudem i stanowi wynikową umiejętności myśliwego i psa.
Kaczka może pozostawać pod wodą przez bardzo długi czas. Często zdarza się, że kaczka wystawia nad wodą jedynie kawałek dzioba, skutkiem, czego jest praktycznie niedostrzegalna przez myśliwego.
Psy myśliwskie polują głównie na młodsze kaczki, które nie mają jeszcze wyrobionego instynktu samoobronnego i nie znają odpowiednich technik na zmylenie przeciwnika. Młode kaczki często uciekają z jeziora albo rzeki i kierują się w stronę lasu. Pies na kaczki powinien natychmiast wychwycić ten błąd i rzucić się w pogoń za ptakiem. Wyłowienie kaczki z otwartego terenu jest sprawą stosunkowo prostą; zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest przyniesienie żywej zwierzyny myśliwemu.

Metody polowania, jak już wcześniej zostało powiedziane, nie są stałe i zmieniają się zależnie od okoliczności. Polowanie na bagnach opiera się w głównej mierze na wystrzeliwaniu lotnych kaczek. Nie sposób, bowiem wytropić ptactwa na gruncie bagnistym, porosłym gęstym sitowiem. Myśliwi celują głównie w kaczki młode, latające niepewnie i nienawykłe do zrywów. Psy myśliwskie pozostają cały czas przy myśliwym, polującym w łódce, i są posyłane na rewizję terenu po każdorazowym wystrzale. Psy często wracają z niczym - szczególnie, jeżeli myśliwy nie zestrzeli, a jedynie postrzeli kaczkę. Pies myśliwski na kaczki musi odznaczać się doskonałą formą fizyczną i nie bać się kontaktu z wodą. Jego praca determinuje konieczność częstych kąpieli.

Polowania na kaczki winny odbywać się w godzinach porannych, a najlepiej przed świtem. Pies będzie mógł, bowiem wywęszyć kaczy trop - w tych godzinach prowadzone jest intensywne żerowanie.


 • Psy na kaczki

 • Psy na kaczki

Jaki pies na kaczki?

Jedną z najbardziej typowych ras psów na kaczki jest Płochacz holenderski, zwany regionalnie Kooikerhondje. Rasa należy do grupy psów dowodnych, aportujących i płochaczy, co czyni zeń doskonałe psy do polowań na wodne ptactwo. Cechami charakteru, umożliwiającymi psom efektywne poławianie kaczek, są: oddanie i wierność właścicielowi, umiejętność współpracy z człowiekiem, zdolności do szybkiego uczenia się. Jako ciekawostkę można dodać, że psy posiadają bardzo charakterystyczne umaszczenie (dwukolorowe, biało-rdzawe), które przyciąga kaczki.

Rasy psów na kaczki:

Najbardziej popularnymi psami myśliwskimi są czworonogi z grupy retriverów: Labrador Retriever , Golden Retriever lub Chesapeake Bay Retriever. Myśliwi często polują z wyżłami, a przede wszystkim z Wyżłem włoskim szorstkowłosym. Popularne są również Setery. Zasadniczo rzecz biorąc, każdy pies myśliwski może spełniać rolę psa polującego na kaczki. Wystarczy odrobina instynktu, chęć do pracy oraz odpowiednie przeszkolenie.

Psy sprzedaż

Ogłoszenia psów na kaczki zamieszczane przez hodowców można znaleźć na wszystkich forach internetowych poświęconych tematyce polowań. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ich treścią i nawiązania kontaktów z innymi miłośnikami psów myśliwskich. Zdjęcia psów myśliwskich mogą znaleźć Państwo w naszej galerii psów rasowych.


Tagi Artykułu: jaki pies na kaczki, kaczki, ogłoszenia psów, pies myśliwski, pies myśliwski na kaczki, pies na, pies na kaczki, pies na polowanie na kaczki, płochacz holenderski, polowania na kaczki, polowanie, psy do polowania na kaczki, psy myśliwskie, psy myśliwskie na kaczki, psy myśliwskie zdjęcia, psy na, psy na kaczki, psy sprzedaż, ras psów na kaczki, rasy psów, rasy psów myśliwskich, rasy psów na, setery, wyżeł pies, wyżły, zdjęcia psów


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Ariegeois (Ariegois)

Rasy psów nasi ulubieńcy

Epagneul breton

Rasy psów nasi ulubieńcy

Seter irlandzki mahoniowy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Springer spaniel walijski

Rasy psów nasi ulubieńcy

Wyżeł węgierski szorstkowłosy

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy ratownicze WOPR - ratownik wodny
  Nie wszystkie psy nadają się do pracy w służbach ratowniczych. Tylko niektóre rasy psów są przysposa...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akcesoria do walki z psią sierścią
  Jak poradzić sobie ze wszechobecnym włosem? Rozwiązaniem naszych problemów są akcesoria do walki z p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Żywienie psów ras małych
  Psy ras małych i miniaturki są doskonałymi towarzyszami życia dla osób, które mieszkają w mieście i ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy kompendium
  Szpice miniaturowe to obecnie typowe psy kanapowe i do towarzystwa. Wbrew pozorom potrafią jednak na...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Agresywne spaniele
  Spaniele to psy, które są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli. Potrafią obdarzyć ich bezwaru...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rośliny ogrodowe trujące dla psa
  Niektóre rośliny uprawiane w przydomowych ogródkach oraz rosnące dziko mogą stanowić poważne zagroże...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cukrzyca u psa
  Wbrew powszechnym opiniom cukrzyca nie dotyka jedynie ludzi- coraz częściej zapadają na nią również ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  BLONDI pies Hitlera
  Nawet najwięksi zbrodniarze wojenni mieli swoje słabości. W przypadku Adolfa Hitlera była to suka ow...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu