Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Labrador jego magia
Czarny pies i człowiek >>

Psy obronne

Kategorie Artykułu:
Psy

Nie każdy pies ma odpowiednią, mocną psychikę do obrony, a ten, który ma takie predyspozycje przeważnie wymaga odpowiedniego treningu. Często spory respekt przed napastnikiem wywołuje już sama groźna postawa psa gotowego w każdej chwili do ataku. Jeśli właścicielowi czworonoga zależy na psie typowo obronnym powinien wziąć on pod uwagę rasy specjalnie ukształtowane do takich celów, czyli psy obronne i stróżujące. Kryteria podziału są oparte na przynależności rasy do jednej z trzech grup: psy pasterskie, bojowe i owczarki.

Psy bojowe przede wszystkim pochodzą od wilka tybetańskiego, którego potomkiem jest jeden z największych psów – dog tybetański. Psy tego gatunku są muskularnej budowy, silne i spokojne. Te psy to bardzo odważni obrońcy, niezwykle odporni na ból i niezwykłego uporu w walce. Są wierne i tolerancyjne wobec dzieci, potrafią znosić nawet najbardziej dokuczliwe figle. Charakteryzuje je indywidualizm, dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia.

Do gatunku psów obronnych należą takie psy jak: Fila brasilerio, Mastif neapolitański, Mastif angielski, Alano Espanol, Buldog angielski, Bulmastif, Dog niemiecki, Czarny terrier rosyjski, Sznaucer olbrzymi, Doberman, Bokser, Bulterier, American Pit Bull Terrier, Dog kanaryjski, Amstaf, Staffordshire Bull Terrier, Tosa Inu, Dog argentyński, Pies z Majorki, Buldog amerykański i Rottweiler.

Psy pasterskie to psy przeznaczone do pędzenia i pilnowania stad zwierząt i są spokrewnione z psami bojowymi. Ich praca polega często na całkiem samodzielnym pilnowaniu stad zwierząt i ochronie ich przed czyhającym na nich niebezpieczeństwie. Te psy mają zacięty charakter w walce, są odporne nawet na najbardziej nieprzyjazne warunki klimatyczne i bardzo lubią dowodzić, dlatego trudno im się całkiem podporządkować właścicielowi. Są dosyć postawne i bardzo silne. Psy zaklasyfikowane do tego gatunku to przede wszystkim: Berneński pies pasterski, Bernardyn, Duży szwajcarski pies pasterski, Aidi, Mastif tybetański, Mastif hiszpański, Mastif pirenejski, Rumuński pies pasterski z Karpat, Komondor,  Hovawart, Owczarek kaukaski, Moskiewski stróżujący, Akbash i Karabash.


 • Mastif neapolitański

 • American Pit Bull Terrier

Owczarki to psy całkowicie współpracujące z ludźmi. Te psy są wspaniałymi stróżami, a także dobrymi obrońcami, ale ich odwaga nie jest taka potężna jak psów bojowych. Bezpieczniej się czują w obecności swych towarzyszy, same w obliczu zagrożenia są bardzo ostrożne. Są to psy pojętne i nad wyraz inteligentne, dzięki temu nie sprawiają żadnych problemów podczas tresury. Są najbardziej cenioną i popularną rasą wśród psów obronnych. Do owczarków należą takie rasy jak: Owczarek belgijski Malinois, Owczarek belgijski Groenendael, Owczarek belgijski Tervueren, Bouvier des Flandres, Owczarek pikardyjski, Owczarek pirenejski, Owczarek niemiecki, Owczarek francuski Briard, Owczarek szkocki Collie długowłosy, Owczarek staroangielski, Owczarek australijski Kelpie, Owczarek szetlandzki, Border collie, Bearded collie, Australijski pies pasterski i Owczarek australijski.

Wszystkie psy obronne wyżej wymienionych grup to psy o wyraźnie określonych cechach charakteru. Psy, które mają być przeznaczone do obrony ludzi czy ochrony ich mienia, jak również do pilnowania stada muszą być silne, opanowane, a zarazem dosyć zacięte, ale przede wszystkim powinny być posłuszne i oddane swojemu właścicielowi. Częste błędy popełniane przez właścicieli psów obronnych powodują, że są one uznawane za agresywne. Psy obronne bardzo często są wykorzystywane do pracy w policji, w wojsku, w ochronie, do obrony mienia, gdzie doskonale sprawdzają się w swojej roli.


 • Doberman

 • Bulmastif

Niestety te psy nie mogą być wychowywane przez osoby nieposiadające odpowiedniego podejścia, nieodpowiedzialne i nieposiadające wystarczająco dużo czasu. Taki pies musi mieć odpowiednią opiekę, w żadnym wypadku nie można być w stosunku do niego zaborczym, bo wtedy mogą odpłacić się agresją. Psy, które były porzucone, oddane przez swoich właścicieli do schronisk długo nie potrafią zaufać innym ludziom, mogą zbyt zdziczeć i tym samym stać się bardzo niebezpieczne dla otoczenia. Czasem nawet kilkakrotne próby oswojenia takich skrzywdzonych psów kończą się niepowodzeniem i muszą być one natychmiast uśpione, aby nie wyrządzić komuś krzywdy.

Posiadanie psa, szczególnie obronnego wymaga dokładnego poznania jego psychiki i oczekiwań. Dzięki takiemu podejściu można uniknąć wielu niepotrzebnych i często niebezpiecznych sytuacji. Każdy pies nawet ten obronny, postrzegany, jako pies agresywny może być wspaniałym, wiernym przyjacielem człowieka, ale tylko wtedy, gdy człowiek tak samo będzie szczery i jemu oddany. Taki pies obronny powinien czuć respekt do swojego Pana, ale oczywiście wszystko w granicach rozsądku, aby nie osiągnąć efektu całkiem przeciwnego, bo przecież od dawna wiadomo, czy to w środowisku zwierząt czy ludzi, że agresja wzmaga agresję. Wiadomo, że pies należy do zwierząt stadnych, a w stadzie każda jednostka ma swoje wyznaczone miejsce.

Dlatego zawsze pies wybiera na swojego przywódcę swojego właściciela, a członków jego rodziny traktuje jak członków stada. Pies obronny, aby chronić swoje terytorium, swoje stado jest w stanie zrobić wszystko, podjąć nawet najgroźniejszą walkę, aby nie pozwolić na skrzywdzenie swoich bliskich.


Tagi Artykułu: bardzo silne psy obronne, jak szkolić psy obronne, jakie psy obronne, jakie są psy obronne, pies, pies obronny, psi, psy, psy bojowe, psy do adopcji, psy obronne, psy obronne bojowe, psy obronne do domu, psy obronne duze, psy obronne fotki, psy obronne galeria, psy obronne i bojowe, psy obronne i stróżujące, psy obronne lista, psy obronne owczarek niemiecki, psy obronne rasy


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Chart arabski Sloughi

Rasy psów nasi ulubieńcy

Cieczka u Shih Tzu

Rasy psów nasi ulubieńcy

Doberman

Rasy psów nasi ulubieńcy

Gotowe karmy czy domowe jedzenie dla psa?

Rasy psów nasi ulubieńcy

Jak założyć hodowlę psów?

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Maltańczyk
  Maltańczyki inaczej nazywane także Maltese są jedną z najstarszych psich ras. Nieco dokład...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Karmienie szczeniąt butelką
  Gdy nasza suczka urodzi wreszcie szczenięta, zwykle wszystko jest w porządku, jednak czasem mogą poj...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Historia rasy Owczarek Podhalański
  Ivan Stuchly, badacz rasy, wyprowadził wniosek, że historia owczarka podhalańskiego, kuvasza i czuw...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psia szkoła
  Psia szkoła trudni się przede wszystkim organizacją szkoleń i treningów posłuszeństwa. Wielu właścic...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rowerowe wcielenie psów
  Artyści potrafią zrobić coś z niczego. Kto by jednak pomyślał, że ze starych części do roweru można ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Czy czekolada dla psa jest szkodliwa?
  Czy czekolada dla psa jest szkodliwa? Czekolada zawiera duże ilości kakao (czekolada gorzka ma w skł...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Historia Bernardynów
  Początki zakonu Bernardynów lokuje się na czasy pełnego średniowiecza, a konkretnie XII wiek. Właśni...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy mieszańce
  Psy mieszańce to inaczej psy nierasowe, które nie są zaliczane do żadnych z ras. Potocznie też są na...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rodowód exportowy psa
  Rodowód eksportowy musi być wyrabiany wszystkim zwierzętom, które są sprzedawane za granicę. W Polsc...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu