Udostępnij ten artykuł.

Psy policyjne - rasy, szkolenie

Chyba najbardziej znanym psem policyjnym dla większości osób nieco starszego pokolenia był bez wątpienia pies Cywil, wszyscy śledziliśmy z zapartym tchem jego przygody. Potrafił on uratować życie swemu opiekunowi podczas niejednej, trudnej i wymagającej konkretnego działania sytuacji. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Otóż prawda jest taka, żeby pies mógł zakwalifikować się i pozostać w służbie policyjnej musi przejść cały szereg różnorakich ćwiczeń i zaliczyć wraz ze swym opiekunem końcowy egzamin szkolenia.

Egzamin, w którym to na blisko dwadzieścia psów biorących udział w szkoleniu, zaledwie około pięciu przechodzi jego końcowy wynik. Psy policyjne i ich służba mieści się w granicy ośmiu godzin dziennie, podczas której co najmniej jeden raz w okresie siedmiu dni jest on poddawany zajęciu doszkalającemu. Co pewien okres, najczęściej jest to okres trzech miesięcy, jest przeprowadzana także kontrola psa odnośnie jego karności i posłuszeństwa.

Psy policyjne wykorzystywane w tej służbie noszą nazwę psa patrolująco-tropiącego, oprócz nich spotkać możemy także psy przeznaczone do odnajdywania narkotyków oraz materiałów wybuchowych lub też innego rodzaju środków. Zgodnie z obowiązującą w dniu dzisiejszym ustawą odnośnie pracy policji, pies jest postrzegany także, jako środek przymusu bezpośredniego, dzięki któremu możliwe jest zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy. Użycie psa jest możliwe w sytuacji równoznacznej z użyciem broni. Przed spuszczeniem psa ze smyczy i zdjęciem kagańca jego opiekun powinien wydać ostrzeżenie o użyciu psa. Każdy pies policyjny znajdujący się na służbie przed rozpoczęciem konkretnej akcji powinien mieć założony kaganiec.

W zasadzie do pracy w służbie policyjnej może zostać wykorzystana każda rasa psa, pod tym względem nie ma szczególnego rodzaju bliższych wytycznych. Psy policyjne rasy psów: Owczarki niemieckie, Sznaucery olbrzymie, Rottweilery i Teriery rosyjskie, ma to szczególny związek z ich nieco bliższymi predyspozycjami do aportowania, wyszukiwania czy chociażby wyglądu i postury.


  • Pies policyjny

  • Pies policyjny

Najbardziej odpowiedni pies patrolująco-tropiący to pies, który na atak odpowie uzasadnionym odwetem, to pies nieokazujący strachu i lęku na widok broni lub huku wystrzału. Poza racjonalnym działaniem w przypadku czynnego działania pies policyjny musi wykazać się także znacznym posłuszeństwem odnośnie komendy wydawanej przez swego opiekuna. Poza patrolowaniem terenu służba tych psów to między innymi pomoc w dbaniu o zapewnienie bezpieczeństwa podczas większych imprez okolicznościowych, zapewniając tym samym właściwy porządek publiczny w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń.

To między innymi pomoc w obezwładnieniu niebezpiecznej osoby i konwojowanie jej do wyznaczonego punktu odosobnienia. To także przeszukiwanie i lokalizowanie różnorakich substancji jak i ludzkich śladów.

Tagi artykułu:


Zobacz także: