Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Pirenejski pies górski
Irish soft coated wheaten terrier >>

Rasy psów małych

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Nasz pies > Kupno psa > Wybór psa

Rasy psów małych i bardzo małe psy są niezwykle popularne wśród osób zamieszkujących duże aglomeracje miejskie i dysponujących małymi przestrzeniami.

Rasy psów małych nie potrzebują dużo miejsca i doskonale radzą sobie w małych, blokowych mieszkaniach. Poniżej zamieszczamy opisy kilkunastu ras psów małych należących do grup małych i bardzo małych.

Chihuahua to mały piesek salonowy, który występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Osobniki długowłose wymagają regularnego szczotkowania oraz pielęgnowania sierści. Okazy krótkowłose są o wiele mniej wymagające i doskonale spełnią oczekiwania osób, które nie są w stanie poświęcać psu wiele czasu w ciągu dnia. Chihuahua nie wymagają długich spacerów i nie przeszkadza im życie w mieście.

Chin japoński przypomina z wyglądu Pekińczyka; niemniej jednak jest daleko bardziej towarzyski i zabawowy. Chin odnajdzie się zarówno w środowisku miejskim jak i wiejskim. Nie wymaga długich spacerów, a jego pielęgnacja nie powinna przysparzać właścicielom większych trudności. Pies nie wykazuje zachowań agresywnych i w związku z tym rzadko szczeka i warczy. Szczekanie jest w sposób naturalny przypisany psom ras małych - poprzez szczekanie wyrażają bowiem niechęć i nawołują właściciela do podjęcia działań.

Coton de tuléar są zdecydowanie bardziej wymagającą rasą. Psy mają długą, bujną, białą sierść, która musi być regularnie czesana i myta. Powłoka stanowi jeden z ich atutów i jest bardzo często przyrównywana do owczego puchu. Cotony są więc odpowiednim nabytkiem dla osób, które znajdują radość w pielęgnowaniu swoich pupili i pragną, aby wyglądały jak z obrazka. Jeśli chodzi o poziom aktywności i wymagań związanych z codziennymi spacerami, nie są one zbyt wysokie- czworonogom wystarczy kilkanaście do kilkudziesięciu minut spacerów w ciągu dnia.

Zdecydowanym przeciwieństwem Cotonów są Gryfoniki belgijskie, które są bardzo aktywną rasą i wymagają stałej stymulacji ruchowej. Gryfoniki są idealnymi psami rodzinnymi, które uwielbiają zabawy z dziećmi, nie wykazują zachowań agresywnych i nade wszystko pragną miłości i czułości ze strony właściciela. Psy są mało szczekliwe i nie sprawiają problemów wychowawczych.


 • Pomeranian

 • Coton de Tulear
Równie aktywną, acz znacznie mniej uspołecznioną rasą są Pinczery małpie. Psy wymagają systematycznej pielęgnacji sierści, która musi być regularnie trymowana i przycinana. Pinczery są aktywną, niezwykle energiczną i zabawową rasą. Niemniej ich zachowanie bardzo często pozostawia wiele do życzenia- w obecności obcych tracą głowę i mogą zachowywać się niekonwencjonalnie. Raczej odradzamy je rodzinom z małymi dziećmi i osobom bez doświadczenia.

Maltańczyki, Pekińczyki, Szpice Miniaturowe i Yorkshire terriery to rasy, które wymagają wzmożonej pielęgnacji i dbałości o wygląd. Pielęgnacja nie dotyczy jedynie kwestii strzyżenia i czesania, ale również zachowania prawidłowej diety i poziomu aktywności.  

Maltańczyki nie linieją i nie wymagają częstego strzyżenia. Niestety, każdego dnia należy je dokładnie wyczesywać i szczotkować. Szczotkowanie pełni dwojakie funkcje- nie tylko rozczesuje sierść, ale również masuje skórę zwierzęcia. Czworonogi są łatwe do ułożenia i nie wymagają specjalistycznych szkoleń. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i doskonale radzą sobie w środowisku miejskim.

Pekińczyki są zgoła odmienną rasą; w stosunku do obcych są bardzo nieufne i mogą zachowywać się agresywnie. Ich ułożenie również nastręcza zazwyczaj sporo problemów. Psy są niezwykle niezależne i potrafią zdominować właściciela. Raczej nie poleca się ich osobom, które nie mają doświadczenia z czworonogami.

Yorkhire terriery mogą zachowywać się w podobny sposób, gdyż podobnie jak Pekińczyki mają silny instynkt terytorialny i nie akceptują pobytu obcych w ich prywatnej przestrzeni. Ich pielęgnacja również nastręcza masę problemów. Yorki wymagają regularnego strzyżenia i wyczesywania sierści. Ich dieta także różni się od jadłospisu innych psów. Jednym słowem- Yorkshire to rasa dedykowana fascynatom i miłośnikom zwierząt.


 • Chihuahua

 • Pomeranian

Szpice miniaturowe są średnio wymagającą rasą, jeżeli chodzi o spacery i zachowanie diety. Niestety, należy pamiętać o ich regularnym trymowaniu i wyczesywaniu sierści. Psy, podobnie jak większość przedstawicieli ras małych, są wrażliwe na zmiany pogodowe i bardzo często chorują.

Grzywacze chińskie, pomijając koszty związane z zakupem od sprawdzonego hodowcy, nie są drogie w utrzymaniu. Z racji braku sierści nie trzeba ich trymować, czesać ani szczotkować. Właściwa pielęgnacja ogranicza się do regularnego przemywania skóry i nawilżania jej odpowiednią oliwką, albo preparatem pielęgnacyjnym. Zapotrzebowanie na ruch jest raczej znikomy, toteż psy mogą dostosować się do każdych warunków- w tym życia w dużej aglomeracji. Ich stosunek do właścicieli jest zazwyczaj poprawny, niemniej nie należy zapominać, że psy są z natury niezależne i mogą pragnąć zdominować swojego pana.

Podobnie rzecz się ma z Pinczerami miniaturowymi, które nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednakże przysparzają właścicielom sporo problemów zważywszy na bardzo awanturnicze i butne usposobienie. Pinczery miniaturowe są bardzo popularną i często spotykaną rasą psów.

Spaniele kontynentalne są zdecydowanie rzadziej spotykaną rasą. Ich wygląd jest niezwykle majestatyczny, jednakże jego utrzymanie wymaga wiele trudu i cierpliwości ze strony właścicieli. Spaniele są zazwyczaj łagodne i mają ujmujące usposobienie. Są szczególnie polecane rodzinom z małymi dziećmi. Główną przeszkodą w adopcji, bądź kupnie zwierzęcia jest niestety jego wysoka cena.


Tagi Artykułu: chihuahua, chin japoński, coton de tulear, gryfonik brukselski, maltańczyk, małe rasy psów, pekińczyk, pieski yorki, psy, psy małe, psy ras małych, psy rasowe, rasa małych psów, rasa psów, rasy małych psów, rasy psów, rasy psów małych, rasy psów małych alfabetycznie, rasy psów małych ceny, rasy psów małych długowłosych, yorki miniaturki


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Lhasa apso

Rasy psów nasi ulubieńcy

Lwi piesek

Rasy psów nasi ulubieńcy

Maltańczyk

Rasy psów nasi ulubieńcy

Papillon

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pudel Toy

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Maltańczyk
  Maltańczyki inaczej nazywane także Maltese są jedną z najstarszych psich ras. Nieco dokład...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu