Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów myśliwskich

Logicznym jest fakt, że rasy psów myśliwskich będą cieszyły się znacznym zainteresowaniem hodowców i właścicieli lubiących różnorakiego rodzaju polowania i imprezy organizowane pod tym kątem. Ale nie zawsze, są bowiem psy myśliwskie wykorzystywane także w pracy ratowniczej.

Podstawowym założeniem większości myśliwych odnośnie psa myśliwskiego jest oczywiście jak najdoskonalsza pomoc w trakcie polowania, po wcześniejszym odpowiednim ułożeniu psa zależnie od danego rodzaju potrzeb. Pośród typowych psów myśliwskich wykorzystywanych w trakcie polowań można rozróżnić odpowiednio wyspecjalizowane grupy psa myśliwskiego.

Rasy psów myśliwskich - Podział na grupy psów

Grupy te podzielone są odnośnie cech i predyspozycji wrodzonych, będzie to zatem grupa psów wystawiających, do której to należeć będą wyłącznie psy rasy wyżeł. Adekwatnie do niej drugą grupą jest grupa psów niewystawiających, do której zaliczone zostały wszystkie pozostały rasy psa myśliwskiego. Podział tego rodzaju psów istnieje także w oparciu o wygląd psa i będą to rasy psów krótko, szorstko i długowłosych. Psy myśliwskie są podzielone także w kategoriach psa wszechstronnego, wielostronnego i jednostronnego, gdzie każda z odmian zaliczanej do poszczególnej grupy cechuje się swoistego rodzaju predyspozycjami uwidoczniającymi się w szczególny sposób podczas pracy psa.

Podział psów myśliwskich w oparciu o zakres pracy i rodzaj polowania, w którym przyjdzie mu brać udział przedstawia się w następujący sposób.

psy gończe bloodhoundy

bloodhoundy

Najbardziej rozpowszechnioną grupa i najczęściej wykorzystywaną są psy aportujące inaczej potocznie nazywane aportery, jak sama ich nazwa wskazuje są to psy przynoszące upolowaną zwierzynę do swego właściciela. Cechują się one wytrwałością poszukiwań, dlatego też dosyć często są także wykorzystywane, jako psy w ratownictwie pomagające odnajdywać ludzi.

Inna równie znaną i często wykorzystywaną grupą są psy gończe, służą one przede wszystkim do pogoni za zwierzyną, natomiast do tropienia zwierzyny wykorzystywane są tropowce.

W celu odnajdywania postrzelonej przez myśliwego zwierzyny wykorzystywane są posokowce.

Ich cechą charakterystyczną jest doskonały węch. W celu nagonienia zwierzyny myśliwi wykorzystują psy, jakimi są płochacze. Nieco podobna do tej grupy jest grupa psów nazywana norowce, z tą różnicą, że ich szczególne możliwości pozwalają także na płoszenie zajęcy i lisów z nory. Podczas polowania na dzika szczególnie chętnie widziane są psy z grupy, jaką są dzikarze. Dzięki swej ciętości myśliwskiej są to niestrudzone psy podczas polowania na tego zwierza.

Oczywiście poszczególne grupy mają przypisane do siebie cały szereg różnorakich ras, które to w mniejszym lub większym stopniu wykazują się szczególnego rodzaju predyspozycjami myśliwskimi.

Psy aportujące do grupy tej zaliczane są wszystkie odmiany rasy retriever, poza nimi są to także psy dowodne tego typu jak Amerykański spaniel i Barbet. Odmiany psa doskonale spisującego się w pracy ratowniczej wspólnie z człowiekiem. Są także niezwykle popularne, jako psy rodzinne.

Psy gończe psy te w doskonały sposób sprawdzają się w zarówno w pracy indywidualnej jak też w parze czy całej sforze psów. Najbardziej znane rasy to wszystkie odmiany psa gończego, Bloodhound, Basset hound, Foxhound amerykański i beagle. Do grupy tych psów są zaliczane także tropowce i posokowce (bawarski i hanowerski).

płochacze płochacz holenderski

płochacz holenderski

Płochacze grupa psów wykorzystywana przede wszystkim do płoszenia zwierzyny, zwłaszcza ptaków, ze względu na ich nieco oryginalną urodę w dniu dzisiejszym niektóre z ras należących do tej grupy postrzegane są, jako jedne z doskonałego rodzaju psów pokojowych. Do grupy tej zaliczanych jest przede wszystkim wiele odmian spaniela, płochacz holenderski i niemiecki oraz golden retriever.

Norowce grupa psów posiadająca nieco mniejsze rozmiary, dzięki czemu w doskonały sposób sprawdzają się w wypłaszaniu zajęcy, lisów i królików z nory, do grupy tej zaliczane są przede wszystkim jamniki i teriery, zwłaszcza foksterier i terier walijski.

dzikarze foksteriery krótkowłose

foksteriery krótkowłose

Dzikarze jak już sama nazwa wskazuje jest to grupa psów wykorzystywanych w trakcie organizowanego polowania na dziki. Oczywiście psy zaliczane do tej grupy są wykorzystywane także do innego rodzaju polowań. Najbardziej znane odmiany psów z tej grupy to teriery i foksteriery. Psy z tej grupy cechują się zaciętością i znacznym uporem.

Istnieją jeszcze rasy psów nieprzypisane do poszczególnych, wyżej wymienionych psów, są to charty z cechą charakterystyczną dla odmiany tego psa, która to jest wykorzystywanie w trakcie polowania swego niesamowitego wzroku a nie węchu, oraz wyżły, które posiadają również specyficznego rodzaju cechę tzw. „stójkę”. Charakteryzuje się ona tym, że pies poprzez swe ustawienie wskazuje myśliwemu miejsce, w którym miałaby znajdować się wytropiona przez niego zwierzyna. Pies podczas owej stójki pozostaje praktycznie w całkowitym bezruchu.

Obie odmiany są to bardzo szybkie psy, wykorzystywane zazwyczaj podczas szczególnego rodzaju polowań.

Tagi artykułu:


Zobacz także: