Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Golden retriever
Pudel Toy >>

Rasy psów myśliwskich

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Porady ras


Rasy psów myśliwskich

Logicznym jest fakt, że rasy psów myśliwskich będą cieszyły się znacznym zainteresowaniem hodowców i właścicieli lubiących różnorakiego rodzaju polowania i imprezy organizowane pod tym kątem. Ale nie zawsze, są bowiem psy myśliwskie wykorzystywane także w pracy ratowniczej.

Podstawowym założeniem większości myśliwych odnośnie psa myśliwskiego jest oczywiście jak najdoskonalsza pomoc w trakcie polowania, po wcześniejszym odpowiednim ułożeniu psa zależnie od danego rodzaju potrzeb. Pośród typowych psów myśliwskich wykorzystywanych w trakcie polowań można rozróżnić odpowiednio wyspecjalizowane grupy psa myśliwskiego.

Rasy psów myśliwskich - Podział na grupy psów

Grupy te podzielone są odnośnie cech i predyspozycji wrodzonych, będzie to zatem grupa psów wystawiających, do której to należeć będą wyłącznie psy rasy wyżeł. Adekwatnie do niej drugą grupą jest grupa psów niewystawiających, do której zaliczone zostały wszystkie pozostały rasy psa myśliwskiego. Podział tego rodzaju psów istnieje także w oparciu o wygląd psa i będą to rasy psów krótko, szorstko i długowłosych. Psy myśliwskie są podzielone także w kategoriach psa wszechstronnego, wielostronnego i jednostronnego, gdzie każda z odmian zaliczanej do poszczególnej grupy cechuje się swoistego rodzaju predyspozycjami uwidoczniającymi się w szczególny sposób podczas pracy psa.

Podział psów myśliwskich w oparciu o zakres pracy i rodzaj polowania, w którym przyjdzie mu brać udział przedstawia się w następujący sposób.

Najbardziej rozpowszechnioną grupa i najczęściej wykorzystywaną są psy aportujące inaczej potocznie nazywane aportery, jak sama ich nazwa wskazuje są to psy przynoszące upolowaną zwierzynę do swego właściciela. Cechują się one wytrwałością poszukiwań, dlatego też dosyć często są także wykorzystywane, jako psy w ratownictwie pomagające odnajdywać ludzi.

Inna równie znaną i często wykorzystywaną grupą są psy gończe, służą one przede wszystkim do pogoni za zwierzyną, natomiast do tropienia zwierzyny wykorzystywane są tropowce.

W celu odnajdywania postrzelonej przez myśliwego zwierzyny wykorzystywane są posokowce.


 • Rasy psów myśliwskich

 • Rasy psów myśliwskich

Ich cechą charakterystyczną jest doskonały węch. W celu nagonienia zwierzyny myśliwi wykorzystują psy, jakimi są płochacze. Nieco podobna do tej grupy jest grupa psów nazywana norowce, z tą różnicą, że ich szczególne możliwości pozwalają także na płoszenie zajęcy i lisów z nory. Podczas polowania na dzika szczególnie chętnie widziane są psy z grupy, jaką są dzikarze. Dzięki swej ciętości myśliwskiej są to niestrudzone psy podczas polowania na tego zwierza.

Oczywiście poszczególne grupy mają przypisane do siebie cały szereg różnorakich ras, które to w mniejszym lub większym stopniu wykazują się szczególnego rodzaju predyspozycjami myśliwskimi.

Psy aportujące do grupy tej zaliczane są wszystkie odmiany rasy retriever, poza nimi są to także psy dowodne tego typu jak Amerykański spaniel i Barbet. Odmiany psa doskonale spisującego się w pracy ratowniczej wspólnie z człowiekiem. Są także niezwykle popularne, jako psy rodzinne.

Psy gończe psy te w doskonały sposób sprawdzają się w zarówno w pracy indywidualnej jak też w parze czy całej sforze psów. Najbardziej znane rasy to wszystkie odmiany psa gończego, Bloodhound, Basset hound, Foxhound amerykański i beagle. Do grupy tych psów są zaliczane także tropowce i posokowce(bawarski i hanowerski)


 • Rasy psów myśliwskich

 • Rasy psów myśliwskich

Płochacze grupa psów wykorzystywana przede wszystkim do płoszenia zwierzyny, zwłaszcza ptaków, ze względu na ich nieco oryginalną urodę w dniu dzisiejszym niektóre z ras należących do tej grupy postrzegane są, jako jedne z doskonałego rodzaju psów pokojowych. Do grupy tej zaliczanych jest przede wszystkim wiele odmian spaniela, płochacz holenderski i niemiecki oraz golden retriever.

Norowce grupa psów posiadająca nieco mniejsze rozmiary, dzięki czemu w doskonały sposób sprawdzają się w wypłaszaniu zajęcy, lisów i królików z nory, do grupy tej zaliczane są przede wszystkim jamniki i teriery, zwłaszcza foksterier i terier walijski.

Dzikarze jak już sama nazwa wskazuje jest to grupa psów wykorzystywanych w trakcie organizowanego polowania na dziki. Oczywiście psy zaliczane do tej grupy są wykorzystywane także do innego rodzaju polowań. Najbardziej znane odmiany psów z tej grupy to teriery i foksteriery. Psy z tej grupy cechują się zaciętością i znacznym uporem.

Istnieją jeszcze rasy psów nieprzypisane do poszczególnych, wyżej wymienionych psów, są to charty z cechą charakterystyczną dla odmiany tego psa, która to jest wykorzystywanie w trakcie polowania swego niesamowitego wzroku a nie węchu, oraz wyżły, które posiadają również specyficznego rodzaju cechę tzw. „stójkę”. Charakteryzuje się ona tym, że pies poprzez swe ustawienie wskazuje myśliwemu miejsce, w którym miałaby znajdować się wytropiona przez niego zwierzyna. Pies podczas owej stójki pozostaje praktycznie w całkowitym bezruchu.

Obie odmiany są to bardzo szybkie psy, wykorzystywane zazwyczaj podczas szczególnego rodzaju polowań.


Tagi Artykułu: do rasy psów myśliwskich należy, jakie są rasy psów myśliwskich, małe rasy psów myśliwskich, myśliwskie psy, psy myśliwskie, psy myśliwskie rasy, psy rasy myśliwskie, rasa psów, rasa psów myśliwskich, rasy psów, rasy psów myśliwski, rasy psów myśliwskich, rasy psów myśliwskich beagle, rasy psów myśliwskich galeria, rasy psów myśliwskich terier, rasy psów myśliwskich wyżły, rasy psów myśliwskich ze zdjęciami, rasy psów zaliczanych do myśliwskich, trzy rasy psów myśliwskich


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Bloodhound

Rasy psów nasi ulubieńcy

Choroby psów

Rasy psów nasi ulubieńcy

Duży Munsterlander

Rasy psów nasi ulubieńcy

Foksterier szorstkowłosy

Rasy psów nasi ulubieńcy

Karelski pies na niedźwiedzie

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu