Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Owczarek szkocki długowłosy Collie
Chart rosyjski Borzoj >>

Rasa: Rhodesian ridgeback

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Rhodesian ridgeback inna nazwa Rodezyjski pies na lwy. Ojczyzną tych psów jest region Afryki Południowej. Najstarsze ze śladów odnośnie tej rasy doprowadzą nas do pierwotnego psa afrykańskiego wywodzącego się z pierwszych plemion Hotentotów. Plemiona te były typowymi plemionami myśliwsko pasterskimi. Pierwsze przekazy europejskie pochodzą z okresu XV wieku, kiedy to żeglarze i misjonarze europejscy mieli możliwość ujrzeć psa określanego także mianem „lion dog”, co miało oznaczać „psa na lwy”. Rhodesian ridgeback znany, bowiem ze swej ponadprzeciętnej odwagi, poza polowaniami na antylopy i bawoły szczególnie chętnie był wykorzystywane przez afrykańskie plemiona do polowań na lamparty oraz lwy. W doskonały sposób rasa tego psa sprawdzała się także do pilnowania zagród pasterskich przed tymi niebezpiecznymi zwierzętami.
 

Jego nader charakterystyczną cechą, szczególnie mocno wyróżniającą ta rasę jest szczególnego rodzaju linia włosów znajdujących się na grzbiecie psa, biegnąca w przeciwnym kierunku do ułożenia pozostałego włosia na psim ciele, czyli od ogona do głowy. Linia ta winna mieć postać sztyletu.

Pierwsze standardowe określenie tej rasy zostało napisane przez członków Rhodesjan Ridgeback Clubu, założonego w 1922 roku, określenie to zostało sporządzone w tym samym roku, w którym powstał klub. Pierwsze psy tej rasy zostały oficjalnie zarejestrowane w dwa lata później. Na teren kontynentu amerykańskiego rodezjany trafiły w okresie drugiej wojny światowej. Stało się to za sprawą powracających z Afryki żołnierzy stacjonujących w tamtym regionie w czasie drugiej wojny światowej.
Natomiast na teren Wielkiej Brytanii pierwszy okaz ridgebacka trafił już w 1914 roku. Po czym w kolejnych latach przywożone były kolejne rodezjany. Nieco intensywniejszy rozwój rasy nastąpił w tym kraju jednak dopiero w połowie lat pięćdziesiątych.


 • Rhodesian ridgeback

 • Rhodesian ridgeback
Nas teren naszego kraju rodezjany dotarły stosunkowo niedawno miało to, bowiem miejsce w 1994 roku. Przez wzgląd na zrównoważenie swego charakteru jest pies postrzegany przede wszystkim, jako doskonały obrońca i odpowiedni pies do towarzystwa. Mając na uwadze jednak jego wrodzony instynkt pamiętajmy, że ongiś był to pies wykorzystywany do polowań na tak groźne zwierzęta, jakimi są lwy. Dlatego też nie powinien on pozostawać sam na zbyt długi okres czasu na nieogrodzonym terenie wchodzącym w skład naszej posesji.

 • Rhodesian ridgeback choroby

Rhodesian ridgeback jest rasą psa postrzeganą przez wiele osób mających z nią do czynienia za jedną ze zdrowszych psich ras. Przed dokonaniem zakupu psa tej odmiany należy jednak zdać sobie w pełni sprawę z faktu, iż jest to pies, który w naszej strefie klimatycznej nie zbyt dobrze będzie nadawał się do dłuższego trzymania go na zewnątrz mieszkania. Podobnie jak w przypadku innych większych psich ras tak i w przypadku Rhodesian ridgeback istnieje możliwość wystąpienia objawów dysplazji stawu biodrowego. Jedną z zaobserwowanych chorób także występujących u psów tej rasy jest dermo id sinus, jest to choroba polegająca na zatokowym zapaleni skóry. Z rzadka można zaobserwować także wystąpienie wnętrostwa i oznaki nieprawidłowego zgryzu psa.
Jedną z przypadłości całkowicie dyskwalifikujących psa na wystawie i wykluczającą go z dalszej hodowli jest brak charakterystycznej dla tej odmiany pręgi grzbietowej.

 • Wady i zalety Rhodesian ridgeback

Jest to odmiana psa postrzegana za jedną z bardziej zrównoważonych psich ras. Może wydać się to nieco dziwne, ale Rhodesian ridgeback jest psem posiadającym charakterystyczną, swoistego rodzaju osobowość wymagającą od jego właściciela nad wyraz umiejętnego prowadzenia psa wywodzącego się z tej odmiany.
Psy wywodzące się z odmiany jaką jest Rhodesian ridgeback posiadają silną wolę i potrafią być bardzo niezależne, zachowując przy tym ogromna wrażliwość. Są to psy inteligentne, potrafiące w szybki sposób dopasować się do nowo zaistniałych warunków otoczenia. Odmiana psów niezwykle odważnych i aktywnych, w związku z czym potrzebujących dosyć sporej dawki codziennego ruchu.
Dzięki tym wszystkim cechom mają one niezwykły wręcz talent do polowania.


 • Rhodesian ridgeback

 • Rhodesian ridgeback

Nad wyraz mocno potrzebują towarzystwa bliskiej im osoby, dlatego też potrafią bardzo mocno przywiązać się do swego opiekuna. Jest to odmiana dobrze rozumiejąca się z innymi psami, lecz w nieufny sposób nastawiona do obcych im osób.

 • Rhodesian ridgeback a dziecko

W relacjach pomiędzy dzieckiem a psem odpowiednio ułożony rodezjan jest na ogół cierpliwym i łagodnym psem potrafiącym z godnością wytrzymać choćby najwymyślniejsze formy zabawy ze strony dziecka. Pies, który mając dosyć jednostronnej zabawy ze strony dziecka, gotów jest zaszyć się w najodleglejszym kącie i całkowicie zniknąć z pola widzenia dziecka. Należy jednak pamiętać, iż Rhodesian ridgeback uchodzi za psa silnego i czasami zupełnie niechcący może przestraszyć przez potrącenie lub pociągnięcie za sobą dziecka, które może narobić w związku z tym faktem krzyku. Dlatego też pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie, mówiącej, że nie tylko z rodezjanem, ale także z żadnym innym psem nie powinniśmy pozostawiać dziecka samego. Podczas jakiejkolwiek zabawy i krótkotrwałej chwili zapomnienia o wypadek nie tak trudno. Dla nieco starszego dziecka, które potrafi odnaleźć wspólny język z psem, rodezjan okazuje się być doskonałego rodzaju opiekunem, przyjacielem i niemym powiernikiem ich wielu dziecięcych spraw.

Inne nazwy to: Afrykański pies na lwy.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 2000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa VI, sekcja 3

Rhodesian ridgeback - dodatkowe zdjęcia:

Rhodesian ridgeback Rhodesian ridgeback Rhodesian ridgeback Rhodesian ridgeback


Tagi Artykułu: pies, psy, rasa psów, rasy psów, rhodesian, rhodesian hodowla, rhodesian ridgeback, rhodesian ridgeback cena, rhodesian ridgeback charakter, rhodesian ridgeback choroby, rhodesian ridgeback forum, rhodesian ridgeback hodowla, rhodesian ridgeback opinie, rhodesian ridgeback opis rasy, rhodesian ridgeback rasa, rhodesian ridgeback sprzedam, rhodesian ridgeback szczeniaki, rhodesian ridgeback szczenięta, rhodesian ridgeback temperament


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Chart arabski Sloughi

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dysplazja stawu biodrowego u psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Piesek Boo - Pomeranian

Rasy psów nasi ulubieńcy

Seter szkocki Gordon kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Wszystkie rasy psów od a do z

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Rhodesian ridgeback

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu