Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Rhodesian ridgeback

Historia

   Korzenie rasy Rhodesian ridgeback sięgają prawdopodobnie starożytnego Egiptu, o czym świadczą  malowidła pochodzące z  3000 r. p.n.e., na których uwieczniono psy z charakterystyczną pręgą na grzbiecie i opadającymi uszami. Najstarsze pisemne wzmianki o Rhodesian ridgebackach pochodzą z 1857 r. Dr Dawid Livingstone w  „Missionary Travels  in South Africa” opisał psa, który przypominał szakala, niemniej był zdecydowanie  mniejszy od współczesnych przedstawicieli rasy. Max Silber, w swojej książce „Psy Afryki”, wydanej w 1893 r., pisze, że „Pies Hotentotów należy do najbrzydszych kreatur spośród całej psiej familii; posiada  szorstki, nastroszony włos, wąski pysk i stojące uszy. Bury kolor oraz niepozorny wygląd jednakże nie umniejszają jego cennych umiejętności (…) Hotentot uważał psa za członka rodziny, pielęgnował go i żywił jak swojego potomka. Pies miał  te same prawa co inni mieszkańcy chaty. Był  przyjacielem domu, stróżem oraz obrońcą.”

   W 1936 roku, w czasie wykopalisk archeologicznych w Afryce w pobliżu rzeki Oranje, naukowcy znaleźli trzy, wyjątkowo dobrze zachowane, szkielety psów. Na jednym z nich znajdowała się nawet charakterystyczna czerwono-złota sierść. Podobny szkielet odnaleziono na wietnamskiej wyspie Phu Quo.

Psy Hotentotów

    Hotentoci byli spokrewnieni z Buszmenami i  przywędrowali  wraz ze swoimi psami na tereny Egiptu z Etiopii bądź południowego Sudanu. W dawnych czasach psy były powszechnie wykorzystywane do pilnowania dobytku i polowania na lwy, gepardy i pawiany. Zważywszy na swoją dużą wytrzymałość potrafiły poradzić sobie w najcięższych warunków i dzielnie znosiły upały.
Hotentoci byli koczownikami – przemierzali całą Afrykę w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich, aż w końcu zawędrowali do przylądka Peninsula. W XVII wieku do Przylądka przybiły holenderskie okręty. Kolonizatorzy, na czele z Janem van Riebackiem, założyli na tych terenach misję.
Holendrzy od razu zwrócili uwagę na tamtejsze psy i, chcąc uszlachetnić ich wygląd, skrzyżowali je  z mastifami, chartami (greyhoundy i saluki),  bloodhoundami i pointerami.
Pierwsze rodezjany zostały przedstawione na wystawie rolniczej w Bulawayo w roku 1918 roku. W tym samym roku opracowano pierwszy standard rasy przedstawiony  Kennel Union Southern Africa  (KUSA) w 1922 roku. Standard został zaakceptowany w 1926 roku pod nazwą Rhodesian Ridgeback.

Pierwszy rodezjan zarejestrowany w Polsce to suka importowana z Danii w 1994 roku - Torhusets Cinnamon Ndembela. Kolejne importy do Polski pochodziły z Danii.

Psy rasy Rhodesian Ridgeback

Psy Rhodesian Ridgeback

Wygląd

     Rhodesian ridgeback to harmonijnie zbudowany, mocny, muskularny i zręczny pies. Cechą charakterystyczną rasy jest pręga grzbietowa utworzona przez włos, który rośnie w kierunku odwrotnym do pozostałej części okrywy włosowej. Pręga jest wyraźna i symetryczna, zwężająca się w kierunku zadu. Zaczyna się za łopatkami i ciągnie aż do guzów biodrowych. W obrębie pręgi znajdują się dwie korony, identyczne i symetrycznie ułożone; krawędź nie wychodzi poza 1/3 długości pręgi. Czaszka długa, płaska i szeroka między uszami. Stop słabo zaznaczony. Kiedy pies jest spokojny, na czole nie widać zmarszczek. Nos czarny lub brązowy. Pies o czarnym nosie ma ciemne oczy, o brązowym – oczy bursztynowe. Kufa długa, głęboka i mocna. Linia warg wyraźnie zaznaczona, wargi dobrze przylegają do szczęk. Szczęki mocne, zęby ustawione w idealnym zgryzie nożycowym. Uzębienie pełne, siekacze górne ściśle zachodzące na siekacze dolne. Zęby dobrze rozwinięte. Policzki dobrze rzeźbione. Oczy umiarkowanie rozstawione, okrągłe, błyszczące i żywe, o inteligentnym wyrazie. Uszy osadzone wysoko, średniej wielkości i stosunkowo szerokie u nasady; stopniowo zwężające się, o zaokrąglonym końcu, noszone płasko przy głowie.

Pręga grzbietowa u psa rasy Rhodesian ridgeback

Charakterystyczna pręga grzbietowa u RR


Szyja dość długa, mocna, bez podgardla. Grzbiet mocny; lędźwie mocne, muskularne i lekko wysklepione. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, głęboka i pojemna. Żebra umiarkowanie wysklepione. Ogon mocny u nasady, zwęża się ku końcowi, niezbyt gruby, średniej długości. Nie może być osadzony ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko; lekko zagięty ku górze, nigdy niezakręcony. Kończyny przednie idealnie proste, mocne, o mocnym kośćcu. Łokcie przylegające do klatki piersiowej. Łopatki ukośne, wyraźne i umięśnione. Łapy zwarte, zaokrąglone o wysklepionych palcach i mocnych elastycznych opuszkach. Mięśnie w kończynach tylnych wyraźnie zarysowane.
Włos krótki i gęsty, gładki i błyszczący. Dopuszcza się umaszczenie od jasnopszenicznego do czerwono-płowego; możliwe niewielkie białe znaczenia na przedpiersiu i palcach.
Dorosłe osobniki mierzą od 63 do 69 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 61 do 66 cm (24 - 26 cali). Psy ważą ok. 36,5 kg; suki – 32 kg.


  • Rhodesian ridgeback

  • Rhodesian ridgeback

  • Rhodesian ridgeback

Temperament

     Rhodesian ridgeback jest psem dumnym i inteligentnym, zachowujących rezerwę wobec obcych. Nigdy nie powinien być agresywny ani lękliwy. Rasa potrzebuje bardzo dużo ruchu, stymulacji psychicznej i stałego, bliskiego kontaktu z rodziną. To duży i silny pies, który w żadnym wypadku nie nadaje się do trzymania w blokach i kojcu. Nawet ogród nie zastąpi codziennych spacerów, szkolenia i zabawy. Ridgeback wymaga konsekwentnego lecz łagodnego prowadzenia i prawidłowego uspołecznienia już od wczesnych miesięcy życia. Nie jest to rasa dla ludzi leniwych lub bardzo zajętych.
Rhodesian ridgeback jest zrównoważonym czworonogiem, o mocnych nerwach, który potrafi się jednak skutecznie bronić. Bardzo wierny i przywiązany do swoich właścicieli. To także czujny, ale niezbyt hałaśliwy stróż.  Nie sprawdzi się w roli psa obrończego. RR jest z natury bardzo wrażliwy i nie znosi twardego, brutalnego traktowania. Pełną dojrzałość emocjonalną psy osiągają w wieku ok. 3 lat. 

Zdrowie

     Najczęściej spotykanym schorzeniem jest dysplazja stawu biodrowego. U RR bardzo często występują problemy z tarczycą. Przypadłością typową dla rasy jest zatoka skórzasta. Występowanie Dermoid sinus jest uwarunkowane genetycznie i dotyczy ok. 5% szczeniąt (spowodowane mutacją jednego lub więcej genów). DS to cienki kanał "zakotwiczający" skórę do kręgosłupa bądź mięśni, umiejscowiony na środkowej linii grzbietu, od szyi po ogon. Zwykle występuje w rejonie szyjnym, zdecydowanie najrzadziej na ogonie. Kanał formuje się w okresie prenatalnym w momencie kształtowania rdzenia kręgowego. W wyniku nie odłączenia się od kręgów powstaje tunel, który zawiera cząstki włosów i gruczoły potowe. To zwiększa ryzyko infekcji, a jedynym środkiem zaradczym wydaje się zabieg operacyjny. Według statystyk przeciętny przedstawiciel rasy dożywa 10,25 lat.
Pełne zestawienie chorób wraz z częstotliwością ich występowania znajdą Państwo na stronie: http://www.sangoma.pl/pol/zdrowie/artykuly/przeglad_wad.htm

Pielęgnacja

   Rodezjany mają krótką sierść, która wymaga głównie szczotkowania. Szczotka usuwa martwy włos, brud oraz pasożyty zewnętrzne. Co ważne pobudza także krążenie krwi, dzięki czemu sierść staje się zdrowsza i bardziej lśniąca. W czasie czesania najlepiej sprawdzają się gumowe szczotki z krótkimi kolcami. Kąpiel jedynie okazjonalnie. Zbyt częste kąpiele pozbawiają skórę ochronnej warstwy tłuszczu i powodują matowienie sierści.

Rodezjan nad jeziorem

Rhodesian ridgeback

Wysokość: Dorosłe osobniki mierzą od 63 do 69 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 61 do 66 cm (24 - 26 cali).

Waga: Psy ważą ok. 36,5 kg; suki – 32 kg.

Umaszczenie: Włos krótki i gęsty, gładki i błyszczący. Dopuszcza się umaszczenie od jasnopszenicznego do czerwono-płowego; możliwe niewielkie białe znaczenia na przedpiersiu i palcach.

Zdrowie: Najczęściej spotykanym schorzeniem jest dysplazja stawu biodrowego. U RR bardzo często występują problemy z tarczycą. Według statystyk przeciętny przedstawiciel rasy dożywa 10,25 lat.

Pielęgnacja: Ridgebacki mają krótką sierść, która wymaga głównie szczotkowania. W czasie czesania najlepiej sprawdzają się gumowe szczotki z krótkimi kolcami. Kąpiel jedynie okazjonalnie. Zbyt częste kąpiele pozbawiają skórę ochronnej warstwy tłuszczu i powodują matowienie sierści.

Rodzina: Rhodesian ridgeback jest psem dumnym i inteligentnym, zachowujących rezerwę wobec obcych. Rasa potrzebuje bardzo dużo ruchu, stymulacji psychicznej i stałego, bliskiego kontaktu z rodziną Ridgeback wymaga konsekwentnego lecz łagodnego prowadzenia i prawidłowego uspołecznienia już od wczesnych miesięcy życia. Nie jest to rasa dla ludzi leniwych lub bardzo zajętych. Nie sprawdzi się w roli psa obrończego. RR jest z natury bardzo wrażliwy i nie znosi twardego, brutalnego traktowania. Pełną dojrzałość emocjonalną psy osiągają w wieku ok. 3 lat.

Pochodzenie: Afryka Południowa

Użytkowość: W wielu rejonach świata jest używany jako pies myśliwski. Jednak ceniony jest jako pies stróżujący i pies rodzinny.

Inne nazwy : Afrykański pies na lwy.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa VI, sekcja 3, nr wzorca 146. Nie podlega próbom pracy.

pies rhodesian ridgeback, pies rodezjan, pies rr, psy hotentotów, psy rhodesian ridgeback, rasa psów rhodesian ridgeback, rasy psów, rhodesian, rhodesian hodowla, rhodesian ridgeback, rhodesian ridgeback cena, rhodesian ridgeback charakter, rhodesian ridgeback choroby, rhodesian ridgeback forum, rhodesian ridgeback hodowla, rhodesian ridgeback opinie, rhodesian ridgeback opis rasy, rhodesian ridgeback rasa, rhodesian ridgeback sprzedam, rhodesian ridgeback szczeniaki, rhodesian ridgeback szczenięta, rhodesian ridgeback temperament, rodezjan, rodezjan opis, rodezjany, rhodesian ridgeback historia, rhodesian ridgeback zdrowie,rasa psa rhodesian ridgeback,rhodesian ridgeback o rasie, rhodesian ridgeback temperament, rhodesian ridgeback wygląd, rhodesian ridgeback zdrowie, rhodesian ridgeback pielęgnacja,rhodesian ridgeback charakterystyka rasy,RR, rodezjany

Tagi artykułu:


Zobacz także: