Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Wyżeł węgierski szorstkowłosy
Bedlington terrier >>

Rasa: Rosyjski Toy Terrier

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Rosyjskie Toy Terriery mają wiele wspólnego z miniaturowymi Terrierami angielskimi. Niemniej, Toy Terriery rosyjskie zostały wyhodowane do wyłapywania szczurów i innych pomniejszych zwierząt leśnych atakujących gospodarstwa wiejskie. Historia psa sięga XIX wieku. Po I wojnie światowej populacja psów nieco się zmniejszyła, jednakże Terriery rosyjskie nadal stanowiły niezwykle cenną rasę i chętnie przechowywano je zarówno w miastach jak i na wsiach. W latach pięćdziesiątych XX wieku rozpoczęła się regularna hodowla psów.

Pierwszy wzorzec rasy dla dwóch odmian został napisany w 1966 roku i dopuszczony przez Ministerstwo Rolnictwa. Po upadku żelaznej kurtyny liczba psów przywożonych z zagranicy znacznie wzrosła, przez co popularność Rosyjskiego Toy Terriera zmalała. Aż do 1990 roku rasa była prawie nieznana poza granicami Rosji. Stąd też mamy stosunkowo niewiele danych odnośnie do ich kondycji zdrowotnej i predyspozycji chorobowych. Rasa została uznana przez kilka międzynarodowych klubów kynologicznych i jest zarejestrowana w Amerykańskim Stowarzyszeniu Kynologicznym. Psy zyskały certyfikat rasowości w 2006 roku.

Rosyjski Toy Terrier to jeden z najmniejszych psów na świecie. Waga psa nie przekracza 2.7 kg. Pies ma małą, charakterystyczną głowę, duże oczy i trójkątne uszy. W krajach, gdzie kopiowanie jest zabronione, ogon jest zakrzywiony w kształcie sierpa. Rasa obejmuje dwa zasadnicze typy psów: długowłose i gładko powlekane. Psy długowłose mają mocno obrośnięte uszy i okolice uszu. Ważne jest częste przycinanie włosów rosnących na uchu zewnętrznym, gdyż zapobiega to infekcjom bakteryjnym i zakażeniom. Właściciele powinni również uważać na włosy w okolicach oczu i powiek. Psy mają zazwyczaj jednolite umaszczenie. Sierść przyjmuje barwę czarną podpalaną, niebieską podpalaną, brązową podpalaną, sobolą czerwoną w różnych odcieniach. Możliwe jest łączenie barw i występowanie kolorów w różnorodnej tonacji i natężeniu.

W Polsce spotykamy najczęściej okazy, które mają ciemne, bądź jasno brązowe umaszczenie.

Pielęgnacja zwierzęcia jest zależna od rodzaju włosa. Psy długowłose mają lekki, prosty włos i wyraźny podszerstek. W związku z tym muszą być trymowane i regularnie czesane. Psy z lekko powlekaną sierścią są łatwiejsze w pielęgnacji, gdyż nie posiadają podszerstka. Niezbędne jest jednak regularne czyszczenie sierści za pomocą gąbki lub odpowiednich preparatów antybakteryjnych.


 • Rosyjski Toy Terrier

 • Rosyjski Toy Terrier

Psy cierpią na charakterystyczne przypadłości. W wieku szczenięcym powinny zostać poddane zabiegowi przesunięcia rzędu zębów w taki sposób, aby zapobiec późniejszemu ich nawarstwianiu. W innym wypadku psy mogą mieć trudności z gryzieniem pokarmów i prawidłowym przełykaniem. Dorosłe psy cierpią z powodu nieświeżego oddechu i odkształceń tkanki zębowej. Rosyjski Toy Terrier cierpi również na schorzenia genetyczne takie jak wypadanie rzepki. Z racji swojej kruchości i niewielkich gabarytów są bardzo podatne na złamania kości.

Psy nie powinny podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego ani skakać z dużych wysokości. Weterynarze ostrzegają również, że u psów występują ciężkie reakcje alergiczne na niektóre rodzaje leków, szczepionki zaś mogą wywołać silne reakcje padaczkowe. Żywotność psa jest zależna od wielu czynników; średnio psy żyją od 10 do 12 lat. Możemy spotkać jednak okazy długowieczne, które dożywają nawet osiemnastu lat. Większość psów umiera jednak z powodu schorzeń dziedzicznych.

Rosyjski Toy Terrier jest niezwykle przyjacielską i radosną rasą psów. Psy są bardzo nieufne wobec obcych i nierzadko agresywne. Pomimo swojego nikłego wzrostu potrafią zaleźć za skórę i skutecznie bronić terytorium. Jako towarzysze życia są bardzo lojalne i wierne właścicielowi. Trudno je skłonić do zachowań agresywnych nigdy nie reagują agresją na polecenia i zachowania właściciela. Psy doskonale adaptują się do każdego otoczenia i mogą przebywać zarówno w towarzystwie osób dorosłych jak i dzieci.


 • Rosyjski Toy Terrier

 • Rosyjski Toy Terrier

Rosyjski Toy Terrier może być uznany za żywą maskotkę z racji swoich niewielkich rozmiarów i nieco komicznego wyglądu. Niemniej, są to bardzo kruche i słabowite pieski, które nie wytrzymają dużego obciążenia i zbyt gwałtownej zabawy. Ich zachowanie wobec innych zwierząt nie jest do końca przewidywalne. Wobec większych od siebie zwierząt nierzadko reagują agresją i są wobec nich bardzo bojowo nastawione. W większości wypadków reagują jednak przyjaźnie i nie przeszkadza im towarzystwo innych, mniejszych zwierząt.

Wysokość - pies ma w kłębie około 20 centymetrów
Masa - waga psa waha się pomiędzy 1.4 kg a 2.7 kg
Umaszczenie - Rasa ta ma przybiera pięć głównych maści: czarna podpalana, niebieska podpalana, brązowa podpalana, sobola albo świetlisto czerwona (różne odcienie w zależności od oświetlenia). Inne dozwolone barwy to głęboka czerń i miedź nie są to jednak kolory preferowane i mogą ważyć o rasowości czworonoga.
Pielęgnacja - pielęgnacja jest zależna od typu rosyjskiego terriera. W obrębie rasy wyróżniamy terriery długowłose i gładko powlekane. Terriery długowłose wymagają regularnego trymowania, czesania sierści i podcinania włosa. Terriery gładko powlekane nie wymagają trymowania, gdyż nie posiadają podszerstka. Właściciele muszą jednak regularnie czyścić i pielęgnować skórę psa.
Zdrowie - szczenięta muszą mieć usunięty jeden rząd zębów. Bez tego zabiegu psy będą miały dwa rzędy zębów, które mogą się przeżynać i wywoływać infekcje bakteryjne. Psy często cierpią z powodu wypadania rzepki. Niektóre leki i szczepionki wywołują u nich ostrą reakcję alergiczną. Psy są niezwykle słabowite i nie powinniśmy ich narażać na szkodliwe warunki atmosferyczne i zbyt niskie temperatury.
Rodzina - pies niezwykle przyjacielski, oddany i pomimo swojego małego rozmiaru nad wyraz bojowy. Nieufny wobec obcych, źle nastawiony do innych zwierząt domowych. Tolerancyjny i przyjacielski wobec dzieci.

Inne nazwy to: moskiewski toy terrier.

Cena szczeniąt z rodowodem 2000 - 5500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 9

Rosyjski Toy Terrier - dodatkowe zdjęcia:

Rosyjskie Toy Terriery Rosyjski Toy Terrier Rosyjski Toy Terrier Rosyjski Toy Terrier


Tagi Artykułu: moskiewski rosyjski toy, pies, psy, rasy psów, rasy psów rosyjski toy, rosyjski toy, rosyjski toy bez rodowodu, rosyjski toy cena, rosyjski toy charakter, rosyjski toy charakterystyka, rosyjski toy galeria, rosyjski toy hodowle w polsce, rosyjski toy krótkowłosy, rosyjski toy pies, rosyjski toy terier, rosyjski toy terrier charakter, rosyjski toy terrier długowłosy, rosyjski toy terrier forum, rosyjski toy terrier opis, rosyjski toy terrier opis rasy, rosyjski toy waga, toy pies, toy rosyjski


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Szpic miniaturowy Pomeranian

Rasy psów nasi ulubieńcy

West highland white terrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Yorkshire terrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Zakaz handlu zwierzętami na targowiskach

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Rosyjski Toy Terrier

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Mój pies i ja
  Miłośnicy psów i właściciele zakochani w swoich zwierzętach bardzo często zakładają internetowe blog...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Nauka chodzenia psa na smyczy
  Częsta i szczególnie uciążliwa dla właściciela cecha psa, to jego uporczywe ciągnięcie na smyczy. Je...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pies pasterski
  Psy pasterskie stanowią jedną z nielicznych grup zwierząt, które zachowały swoje dawne funkcje praco...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Białe psy
  Czarne, mahoniowe, łaciate czy też w końcu całkowicie białe to poszczególne odmiany umaszczenia okry...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?
  Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim upragniony Sylwester. Wielu spośród nas rezerw...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rasy psów na N
  Kilka słów o historii każdej rasy. Skąd pochodzą psy? Czy są popularne w Polsce? Ciekawostki i infor...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jak wybrać imię dla psa?
  Wybór odpowiedniego imienia dla psa nie jest prostą sprawą. Właściciele starają się wybrać imię, któ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pies przyjaciel człowieka
  Żadne inne zwierzę nie jest związane z człowiekiem tak mocno jak pies. Pies towarzyszy człowiekowi o...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu