Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Saarlooswolfhond

     Saarlooswolfhond, (Saarlooswolfdog, Saarloos wolfhound) to holenderski pies pasterski, którego historia sięga lat 30. XX wieku. Leendert Saarloos, holenderski hodowca, pragnął wyhodować psa, którego zachowanie i temperament będą odpowiadały pierwotnym wzorcom czworonogów. Uznał, że współczesne mu rasy psów posiadają zbyt wiele cech człowieczych, co jest swoistym zamachem na zamysł ewolucyjny. Poprzez złączenie Owczarka niemieckiego z wilczycą chciał stworzyć prawdziwego psa pracującego, pozbawionego ciągot „salonowych”. W wyniku krzyżowania międzygatunkowego powstała wyjściowa populacja psów, które miały w sobie ¼ wilczej krwi. Dalsza, sztuczna selekcja doprowadziła do wytworzenia nowej rasy psów - Wilczurów europejskich.

   Pierwsze psy rasy Wilczak Saarloosa wykazywały duże zdolności adaptacyjne i były wykorzystywane do pracy z niewidomymi. Z czasem jednak wilczy pierwiastek zaczął przeważać i psy niebezpiecznie zbliżyły się do zwierząt „wolnych” i pozostających w zgodzie z naturą. Aby przerwać ten proces zaprzestano dalszego kojarzenia zwierząt i wyprowadzono wzorzec obowiązującej rasy.

Saarlooswolfhond opis rasy

    Wilczak Saarloosa to mocny, postawny pies, który wyglądem przypomina wilka. Jego budowa jest harmonijna i zwarta; ciało psa wpisuje się w schemat prostokąta (długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie). Średnia wysokość psów w kłębie waha się w granicach 65-75 cm; suki mierzą od 60 do 70 cm. Waga psów i suk jest ustalana w przedziale 30-45 kg. Oczywiście, parametry wzrostu i wagi mogą być przekroczone, jednakże odchylenia nie są zbyt duże. Głowa psa jest dość duża, acz proporcjonalna- kształtem przypomina klin. Oczodoły są dość głęboko osadzone, co wyraźnie asocjuje z wilczą fizjonomią. Oczy powinny być małe, żółte i przybierać kształt migdała.


  • Saarlooswolfhond

  • Saarlooswolfhond

  • Saarlooswolhond

Uszy psa są mocne, średniej wielkości i o trójkątnym kształcie. Ogon zaś stanowi cechą charakterystyczną: gruby, w kształcie wachlarza i obficie owłosiony; sprawia wrażenie nisko osadzonego i przez to dodaje psu swoistego majestatu. Kończyny są proste i umięśnione, jednakże sprawiają wrażenie krótkich w porównaniu do całej sylwetki. Sierść psa Saarlooswolfhond jest bardzo gęsta i mocna. Letnia okrywa charakteryzuje się brakiem podszerstka, co jest niezwykle istotne dla zachowania odpowiedniego komfortu życia psa. Właściciel powinien regularnie czesać włos psa, gdyż bardzo łatwo ulega skołtunieniu (szczególnie w newralgicznych miejscach takich jak brzuch, wewnętrzna strona ud i kończyny). Umaszczenie u psów może przybierać przeróżne barwy jednakże dominującym modelem jest maść wilcza i płowa (od jasnej do ciemnej szarości i od barwy kremowej do bieli). Włos bywa jaśniejszy na spodzie ciała i udach.

Temperament i zachowanie psa rasy Saarlooswolfhond

   Saarlooswolfhond nie jest zwierzęciem odpowiednim dla niewprawnego właściciela. Okiełznanie buntowniczego i dumnego psa wymaga od człowieka bardzo wiele cierpliwości i systematyczności. Wyrobienie bezwzględnego posłuszeństwa jest praktycznie rzecz biorąc niemożliwe. Saarloos Wolfdog będzie absolutnie podległy jedynie wtedy, kiedy sam wyrazi wolę. Stosunki z dziećmi właścicieli nie zawsze układają się kolorowo. Zaleca się, aby pies nie był wprowadzany do domu z małymi dziećmi, gdyż nieumyślnie może je zranić. Zwierzę samo w sobie nie jest agresywne i nie powinno sprawiać problemów wychowawczych.
     Typowym zachowaniem dla niepewnego i zdezorientowanego psa jest dążenie do ucieczki. W obliczu zagrożenia i podczas kontaktu z obcym człowiekiem może próbować zerwać się ze smyczy i pognać w nieznane. Rozsądny właściciel nie pozwoli na to, aby zwierzę popadało w skrajne emocje i czuło się niepewnie u boku swojego pana.


  • Saarlooswolfhondy

  • Saarlooswolfhond

  • Saarlooswolfhond

Zdrowie Saarlooswolfhond

    Saarlooswolfhond nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne. Ich pielęgnacja również nie nastręcza większych kłopotów, jednakże właściciel musi pamiętać o wyczesywaniu sierści w okresach wzmożonego gubienia włosa.

Wysokość: średnia wysokość psa w kłębie wynosi od 65 do 75 cm. Suki są nieco niższe i mierzą od 60 do 70 cm.

Masa: waga psa Saarloos wolfhound waha się w granicach 30-45 kg

Umaszczenie: Włos psa może mieć barwę; od jasnego do ciemnego odcienia koloru czarnego, zwane wilczastoszarym,
od jasnego do ciemnego odcienia brązu, zwane leśno-brązowym, od jasno kremowo-białego do białego.

Pielęgnacja: Saarlooswolfhondy nie są szczególnie wymagające. Właściciel musi pamiętać o regularnym wyczesywaniu włosa w okresach wzmożonego linienia.

Zdrowie: Nie odnotowujemy żadnych, typowych schorzeń dla tej rasy.

Rodzina: Psy Saarloos wolfhound są bardzo rodzinne, jednakże nie odnajdują się w kontaktach z dziećmi i innymi zwierzętami. Właściciel powinien podjąć trud szkolenia, gdyż w innym przypadku zwierzę może przejąć funkcję samca alfa. W stosunku do obcych zwierzęta zachowują się nieprzewidywalnie - częstą reakcję psów jest ucieczka.

Kraj pochodzenia: Holandia

Inne nazwy: Saarloos wolfhound, wilczak Saarloosa, Saarloos Wolfdog.

Cena szczeniąt w Anglii ( tam tylko znalazłam hodowle) to koszt 400 – 700 Euro. Źródło (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 311. Nie podlega próbom pracy.

holenderska rasa psów, holenderski pies pasterski, krzyżówka wilka z psem, pies przypominający wilka, pies rasy saarlooswolfhond, pies saarlooswolfhond, psy, rasa psów, rasa psów jak wilk, rasy psów, saarloos wolfdog, saarloos wolfhound, saarloos wolfhound cena, saarlooswolfdog, saarlooswolfdog opis rasy, saarlooswolfhond, saarlooswolfhond cena, saarlooswolfhond forum, saarlooswolfhond galeria, saarlooswolfhond hodowla, saarlooswolfhond kupie, saarlooswolfhond opis rasy, saarlooswolfhond pies, saarlooswolfhond sprzedam, saarlooswolfhond szczeniaki, wilczak saarloosa, rasy psów saarlooswolfhond, saarlooswolfhond rasa psa, saarlooswolfhond historia, psy rasy saarlooswolfhond,saarlooswolfhond temperament, saarlooswolfhond choroby, saarlooswolfhond zdrowie, saarlooswolfhond wysokość, saarlooswolfhond umaszczenie,saarlooswolfhond pielęgnacja,

Tagi artykułu:


Zobacz także: