Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Springer spaniel angielski
Posokowiec bawarski >>

Rasa: Samoyed

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Historia

     Samoyed (Samojed) to starożytna rasa psów pracujących, która wywodzi swoją nazwę od ludów samojedzkich zasiedlających niegdyś rejony północnej i południowej Syberii. Czworonogi zamieszkiwały pierwotnie rejony Syberii, gdzie pomagały myśliwym i rybakom.  Niegdyś wykorzystywano je do ciągnięcia sań, ochrony gospodarstw domowych i wypasu reniferów. Psy cieszyły się dużym szacunkiem wśród ludów syberyjskich. W zimne noce spały wraz ze swoimi opiekunami, chroniąc ich przed zimnem. Robert Scott, dowódca angielskiej wyprawy antarktycznej, przywiózł psy do Anglii w 1889 roku, skąd rozprzestrzeniły się na resztę świata. Rasa została uznana przez AKC w 1906 roku.

Wygląd

   Samoyed to średniej wielkości, elegancki, biały szpic arktyczny. Cechą typową rasy jest tzw. „ uśmiech samojeda", który powstaje przez połączenie kształtu i ustawienia oczu z ustawieniem kącików warg skierowanych łagodnym łukiem ku górze. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość ciała przekracza wysokość w kłębie. Głębokość ciała jest nieco mniejsza od połowy wysokości w kłębie. Długość trzewioczaszki jest mniej więcej równa długości mózgoczaszki. Głowa powinna być silna i klinowata. Czaszka nieco wysklepiona, najszersza między uszami. Stop zauważalny. Nos dobrze rozwinięty, występuje w kolorze czarnym. W określonych porach roku blednie do tzw. "nosa  zimowego". Kufa silna i głęboka. Grzbiet nosa prosty. Wargi ciasno przylegają; mięsiste i czarne. Oczy ciemnobrązowe o migdałowatym kształcie, osadzone głęboko i szeroko rozstawione. Uszy proste, dosyć małe i grube; przybierają trójkątny kształt. Szyja muskularna, o średniej długości, noszona dumnie. Tułów dość długi, głęboki i zwarty. Kłąb dobrze zaznaczony. Grzbiet średniej długości muskularny i prosty. Lędźwie krótkie, mocne i wyraźnie odgraniczone. Zad pełny, muskularny i lekko opadający. Klatka piersiowa szeroka  i głęboka. Żebra dobrze wysklepione. Ogon wysoko osadzony; w spoczynku sięga stawu skokowego.  W ruchu lub przy wytężonej uwadze noszony od nasady nad plecami lub zgięty na bok. Kończyny przednie muskularne o silnych kościach. Łapy owalne, elastyczne i skierowane prosto do przodu. Kończyny tylne proste i równolegle; bardzo silnie umięśnione. Udo muskularne. Kolano o dobrym kątowaniu. Staw skokowy osadzony dość głęboko i dobrze kątowany.


 • Samoyed

 • Samoyed

 • Szczeniak Samoyeda

    Włos okrywowy bujny, gruby, elastyczny, gęsty.  Podszerstek miękki i krótki. Włos na szyi i łopatkach tworzy grzywę. Na tylnej części uda włos tworzy tzw. „ portki". Ogon bogato owłosiony.  Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czysta biel, krem lub biel z biskwitem, przy czym podstawą musi być biel z niewielkimi tylko znamionami biskwitowymi.
Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi  57 cm, przy czym dopuszcza się trzycentymetrowe odchylenia. Suki powinny mierzyć około 53 cm. Psy powinny ważyć od 25 do 30 kilogramów.

Zachowanie

     Samoyed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym psem, który kocha wszystkich ludzi. Zupełnie nie nadaje się na stróża domu, gdyż z radością powita wszystkich gości – nawet tych  niechcianych. Szybko przystosowuje się do życia w rodzinie i dobrze dogaduje się z małymi dziećmi. Jest bardzo inteligentny i szybko poddaje się szkoleniu. Niestety, czworonóg zupełnie nie nadaje się dla osób, które nie mają doświadczenia w szkoleniu i prowadzeniu psów.

Biały piekny pies rasy Samojed

Samoyed


     Jeżeli przez większość dnia nie ma nas w domu, powinniśmy zastanowić się nad sensem zakupu psa. Warto zdawać sobie sprawę, że znudzony Samoyed jest bardzo destrukcyjny i może doszczętnie zdemolować nasze mieszkanie.  Dobrze uspołeczniony nie będzie sprawiał problemów i bez trudu dogada się z innymi zwierzętami – w tym również z kotami.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Samoyedy są szczególnie podatne na dysplazję stawu biodrowego; niektóre osobniki choruję na cukrzycę. Mają również skłonność do alergii skórnych i chorób oczu.
Po za okresami linienia sierść powinna być rozczesywana raz-dwa razy w tygodniu, tak aby nie tworzyły się kołtuny lub filce z podszerstka.  Najlepszym przyborem pielęgnacyjnym jest szczotka z drucianymi zębami lub grzebień z obrotowymi zębami, który nie będzie przyrywał sierści w trakcie czesania. W okresie linienia należy czesać psa jak najczęściej, tak aby wyczesać martwy włos. Aby wspomóc wypadanie starego włosa i wzrost nowego zalecane są częste kąpieli.

Rasa psów Samojed

Samoyedy na wystawie psów rasowych

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi  57 cm, przy czym dopuszcza się trzycentymetrowe odchylenia. Suki powinny mierzyć około 53 cm.

Waga: Psy powinny ważyć od 25 do 30 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czysta biel, krem lub biel z biskwitem, przy czym podstawą musi być biel z niewielkimi tylko znamionami biskwitowymi.

Pielęgnacja: Po za okresami linienia sierść powinna być rozczesywana raz-dwa razy w tygodniu, tak aby nie tworzyły się kołtuny lub filce z podszerstka.  

Zdrowie: Samoyedy są szczególnie podatne na dysplazję stawu biodrowego; niektóre osobniki choruję na cukrzycę. Mają również skłonność do alergii skórnych i chorób oczu.

Rodzina: Samojedy są żywiołowymi i energicznymi psami, które szybko przywiązują się do właściciela. Potrzebują dużo ruchu i  codziennych długich spacerów. Szybko adaptują się do życia w nowych warunkach. Łatwo poddają się szkoleniu.

Inne nazwy: Samojed, Samojedskaja.

Cena szczeniąt z rodowodem 2400 - 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 1, nr wzorca 212. Nie podlega próbom pracy.

biały szpic arktyczny, forum samoyed, pies, pies samojed, pies samoyed, psy, rasa psa samojed, rasy psów samojed, rasy psów samoyed, samajed, samojed, samojed cena, samojed historia, samojed hodowla, samojed opis, samojed pies, samojed rasa psa, samojedskaja, samojedy, samoyed, samoyed cena, samoyed charakter, samoyed choroby, samoyed forum, samoyed historia, samoyed hodowla, samoyed oddam, samoyed opis rasy, samoyed pies, samoyed rasa psa, samoyed sprzedam, samoyed szczeniaki, samoyedy,samojed psy, samojed cena szczeniąt, samojed charakter, samojed informacje,samojed linienie,samojed opis rasy, samojed pielęgnacja,samojed psy, samojed rasa psow cena, samojed usposobienie,samoyed waga,

Samoyed - dodatkowe zdjęcia:

Samoyedy Samoyedy Samoyed Szczeniak Samoyeda


Tagi Artykułu: biały szpic arktyczny, forum samoyed, pies, pies samojed, pies samoyed, psy, rasa psa samojed, rasy psów samojed, rasy psów samoyed, samajed, samojed, samojed a dziecko, samojed cena, samojed cena szczeniąt, samojed charakter, samojed choroby, samojed galeria, samojed historia, samojed hodowla, samojed informacje, samojed linienie, samojed opinie, samojed opis, samojed opis rasy, samojed pielęgnacja, samojed pies, samojed psy, samojed rasa psa, samojed rasa psow cena, samojed usposobienie, samojed zdjęcia, samojedskaja, samojedy, samoyed, samoyed cena, samoyed charakter, samoyed choroby, samoyed forum, samoyed historia, samoyed hodowla, samoyed oddam, samoyed opis rasy, samoyed pies, samoyed rasa psa, samoyed sprzedam, samoyed szczeniaki, samoyed waga, samoyedy


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Alaskan malamute

Rasy psów nasi ulubieńcy

Biały owczarek szwajcarski

Rasy psów nasi ulubieńcy

Owczarek pirenejski

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pochodzenie i udomowienie psa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Popularne rasy psów

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Samoyed

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie kompendium
  Border collie to ceniony pies pasterski i stróżujący, jeszcze współcześnie wykorzystywany często do ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pies w malarstwie
  Postać psa stanowi bardzo częsty motyw malarski. Jednym z najsłynniejszych malarzy nowożytnych, któr...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rasy psów na N
  Kilka słów o historii każdej rasy. Skąd pochodzą psy? Czy są popularne w Polsce? Ciekawostki i infor...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy w Wojsku Polskim
  Czworonogi pełniły w wojsku przeróżne funkcje: wartownicze, meldunkowe, amunicyjne i sanitarne. W \'...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jakie są psie sporty?
  To czy nasz czworonożny pupil będzie typowym psem z zacięciem sportowym w ogromnej mierze będzie zal...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Rasy psów z Tybetu
  Każdy kraj posiada swój własny katalog psich ras. Zobaczmy, zatem, jak wiele ras pochodzi z terenów ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Nosówka u psów - objawy i powikłania
  Nosówka u psów to jedna z najstarszych, ale również dosyć poważnych chorób wirusowych. Od wielu lat ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Alternatywa dla schroniska - dom tymczasowy dla psa
  Los bezdomnych zwierząt jest naznaczony piętnem cierpienia i niepewności. Psy bardzo często umierają...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu