sklep internetowy


Udostępnij ten artykuł.

Setery w pigułce

Setery to wspaniałe psy o dużym uroku osobistym, które podbiły serca milionów hodowców na całym świecie. Jeżeli i Wy zakochaliście się w tych uroczych psach i zastanawiacie się nad wprowadzeniem setera pod swój dach, koniecznie przeczytajcie poniższy tekst.

Setery w pigułce

Charakter setera

Seter to pies jednego opiekuna. Oczywiście przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, niemniej jest bezwarunkowo podporządkowany tylko jednej osobie. W pierwszych miesiącach życia dopiero poznaje domowników, a samca alfa wybiera po upływie kilkunastu miesięcy.
Idealny właściciel psa musi być wytrwały i uparty – taki bowiem jest seter. Wykazując jakąkolwiek słabość, albo zbytnio mu pobłażając, możemy się bardzo rozczarować i przydać sobie dodatkowej pracy. Przesadny upór, uznawany zazwyczaj za niepożądaną cechę charakteru, może zostać pozytywnie ukierunkowany i wykorzystany w czasie szkolenia i zabawy. Warto pamiętać, że psy setery bardzo chętnie się uczą i są głodne wiedzy – jeżeli nie zaniedbamy szkolenia, możemy być pewni, że w krótkim czasie nauczą się przydatnych umiejętności. Na początku nauki trzeba jednak pokazać psu, że to my jesteśmy panami sytuacji i to my zarządzamy przerwy i mówimy, jak ma pracować. Po czasie seter przyzwyczai się, że nie może robić wszystkiego po swojemu i to my nim komenderujemy.

setery w pigułce wszystko o seterach

Setery w pigułce – Czy seter to pies dla mnie?

Pies Seter nie jest psem dla osób, które traktują wysiłek fizyczny jako karę a nie jako przyjemność. Jeżeli nie jesteśmy specjalnie aktywni i wiemy, że nie poświęcimy na spacery co najmniej godziny dziennie, nie warto zastanawiać się nad zakupem setera.
Seter nie znosi nudy; będzie nieszczęśliwy, jeżeli pozostawimy go samego na wiele godzin w ciągu dnia. Najlepszą dlań formą wypoczynku są biegi, spacery lub wycieczki rowerowe z opiekunem. Raz na tydzień – dwa tygodnie warto zorganizować wypad za miasto i spuścić psa ze smyczy, tak aby mógł wyszaleć się na łące i porządnie zmęczyć.

Dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna? Otóż zmęczony seter to nie tylko szczęśliwy, ale i spokojny seter. Pies, który nie ma szansy na rozładowanie energii, może stać się bardzo destrukcyjny i zacząć niszczyć domowe sprzęty. Pozostawiony przez długi czas w samotności z pewnością dobierze się do naszych mebli, zacznie gryźć buty i rozniesie doniczki z kwiatami w drobny mak.

setery w piogułce jakie są setery

Seter w pigułce – jak poskromić setera?

Aby seter zachowywał się dobrze w wieku dojrzałym i był bezwzględnie posłuszny właścicielowi, powinniśmy szkolić go już w pierwszych miesiącach życia. Mając w pamięci, że psy myśliwskie są psami wybitnie niezależnymi, powinniśmy uwrażliwić setera na komendę „do mnie” i pracować właściwie na każdym spacerze. Bezwzględna karność jest wprawdzie trudna do osiągnięcia, niemniej przy odrobinie dobrej woli osiągniemy satysfakcjonujące rezultaty.
W czasie każdego spaceru właściciel musi wykazać się nie lada czujności i nie odwoływać psa za każdym razem od tropu; czasami wskazane jest, aby pies podążył za zapachem i dał upust swojej pasji łowieckiej. Zadaniem właściciela jest wydanie komendy w chwili, kiedy pies za bardzo się oddali.

setery w pigułce - seter szkocki gordon

Przyszły właściciel setera musi pamiętać, że psy nie są proste w „obsłudze”. Efekty pracy z psem mogą być przez dłuższy czas niezadowalające. Z psem trzeba pracować całe życie i przez cały czas, od nowa i od nowa, uczyć go prawidłowych reakcji i zachowań. Jeżeli nie jesteśmy przygotowani na takie poświęcenie, tylko unieszczęśliwimy psa, a przy okazji samych siebie. Po pewnym czasie poczujemy bowiem frustrację i uznamy, że pies robi nam na złość. Nic bardziej mylnego! Psy nie znają uczucia złości, a ich zachowania nie są motywowane chęcią „dowalenia” opiekunowi. Niesubordynacja i skłonność do samodzielnego podejmowania decyzji leżą po prostu w ich naturze. Psy myśliwskie nie są typowymi czworonogami do towarzystwa – ich pierwotną rolą było wystawianie zwierząt, zatem przez większość polowania musiały działać na własny rachunek. Nie wymagajmy zatem od nich bezwzględnego posłuszeństwa. Seter to żywioł – uszanujmy to.

irish seter

Nauka chodzenia setera na smyczy

Setery najczęściej poruszają się kłusem lub galopem, z głową przy ziemi. Spokojne chodzenie psa przy nodze opiekuna jest wręcz nienaturalnym zjawiskiem i zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli tylko mamy możliwość, powinniśmy zdjąć psa ze smyczy i dać mu szansę do galopowania i węszenia. Oczywiście nie zmienia to faktu, że pies powinien posiąść umiejętność chodzenia na smyczy.

Pielęgnacja setera

Jako że psy setery mają długą i obfitą sierść, właściciel musi pamiętać o regularnym szczotkowaniu – głównie na łapach i brzuchu, aby nie pojawiły się trudne do rozczesania kołtuny. Jeżeli zaniechamy podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, sierść setera może zbijać się w trudne do rozplątania kołtuny.
Szczególnie trudnymi okresami dla właściciela setera są jesień i zima – do sierści psa przyczepiają się bowiem grudy błota i konieczne jest przeprowadzanie regularnych kąpieli.

pies seter


Zważywszy na ogromne siły witalne i wielką pasję życia, seter wyraża swoją miłość do świata samym sobą. Zdarza się, że w czasie spaceru rzuci się na właściciela, przyozdabiając go błotem i strużkami śliny. Jeżeli nie chcemy niepotrzebnie się denerwować, na spacery zakładajmy raczej ubrania robocze.
Pielęgnacja setera obejmuje także prawidłową dietę. Z racji tego, że czworonogi mają wrażliwe żołądki podatne na skręt, nie powinniśmy podawać jedzenia bezpośrednio przed spacerem. Seter powinien jeść minimum godzinę przed wysiłkiem albo już po spacerze.

sklep internetowy

Tagi artykułu: