Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Karelski pies na niedźwiedzie
Shiba inu >>

Rasa: Shar pei

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

W oryginalnym języku swego narodowego pochodzenia, którym to jest język chiński, Shar pei jest określeniem „skóry rekina” lub „skóry piasku”. Nazwa ta mogłaby nawiązywać do jego nadto pofałdowanej skóry, tak typowej cechy wyłącznie dla psów wywodzących się z tej odmiany.

Odmiany, która to miałaby zaistnieć w Chinach blisko dwa tysiące lat temu. Co do szczegółów pochodzenia tej rasy nie ma stu procentowej zgodności pośród osób badających jej powstanie. Niektórzy z dzisiejszych hodowców i badaczy historii Shar pei skłaniają się ku twierdzeniu, że mogłaby ona wywodzić się od mastifa i doga tybetańskiego. Jest to rasa psa, która chętnie była wykorzystywana w swym pierwszym okresie zarówno w trakcie polowań jak też, jako doskonałe psy pasterskie.

Jako ciekawostkę można dodać w tym przypadku, że jest to rasa psa wyróżniającego się posiadaniem języka koloru czarnego lub borówkowego. Poprzez swe specyficznego rodzaju predyspozycje jak znaczna szybkość i zwrotność oraz bardzo mocne szczęki zaczęto je wykorzystywać także w psich walkach. Dodatkowym atutem był fakt posiadania przez te psy dosyć licznych fałd nazbyt luźnej skóry, co wiązało się z trudnością w jego uchwyceniu i powalenia przez psa z nim walczącego. Z biegiem czasu jednak jego ranga znacznie wzrosła i odmiana ta była wykorzystywana przede wszystkim, jako odmiana psa pilnującego świątyń.

Okres uwielbienia i ogromnego prestiżu, jakim obdarzano Shar pei, począł przemijać wraz z nadejściem rewolucji kulturalnej i wiążącą się z tym faktem zmianą ustroju w tym kraju. Po zmianie ustroju i staniu się przez Chiny państwem typowo komunistycznym Shar pei zaczął być postrzegany, jako jeden z obiektów luksusu, będących zupełnie niepotrzebnym człowiekowi wywodzącemu się z klasy robotniczej. Postrzeganie tej rasy w ten sposób przyczyniło się do nałożenia bardzo wysokich podatków na osoby posiadające go swym domostwie, z biegiem czasu Mao uznał otwarcie, że trzymanie tej rasy psa jest typową burżuazyjna oznaką, w związku z czym zabroniono hodowli psów tej rasy w całym kraju. W związku z tak niekorzystnym obrotem sprawy dla tych psów ich liczba zaczęła szybko i dosyć znacznie maleć, co doprowadziło niemalże do całkowitego wytępienia rasy.

Była to kolejna rasa psów w tym państwie, która poznała siłę i ogromną niechęć władz komunistycznych do wszystkiego, co w jakikolwiek sposób nawiązywało do dawnego ustroju. Tylko dzięki głośnemu apelowi Matgo Law opublikowanemu na łamach amerykańskiego pisma kynologicznego o pomoc w ratowaniu tej rasy w 1971 roku, uratowano ją niechybnie od całkowitej zagłady. Po tym apelu jej popularność i występowanie w USA jak i na terenie Europy znacznie wzrosło, doprowadzając do tego, że w 1981 roku uznano najpierw tymczasowy, po czym właściwy wzorzec rasy.

 • Najczęstsze choroby i dolegliwości


 • Szczeniak

 • Shar pei
W przypadku tej rasy należy zwrócić szczególną uwagę na skórę. Wiąże się to w dość dużym stopniu ze znacznym pofałdowaniem jej na ciele psa, zwłaszcza w okolicy głowy jak ma to miejsce w późniejszym już wieku. Różnorakie infekcje i stany zapalne skóry dotykają przeważnie psy w szczenięcym wieku. Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwala w znacznym stopniu wyeliminować częstotliwość zapadania na tę chorobę. Nieco częstszą przypadłością pośród psów tej rasy są także objawy entropium, czyli nieprawidłowe podwinięcie się brzegu powieki dolnej lub górnej w kierunki gałki ocznej psa. Wskazane jest także, co najmniej jeden raz w tygodniu kontrolowanie i w razie potrzeby czyszczenie uszu tego psa.

Dosyć niebezpieczną, jedną z częściej występujących chorób w związku z posiadaniem zbyt licznych fałdów skóry u tej rasy, jest choroba nazywana „okresową gorączką”. Czasami istnieje także możliwość zaobserwowania objawów nużycy. Pomijając choroby skóry pies ten uchodzi według wielu hodowców za jedną z odporniejszych ras.

 • Wady i zalety Shar pei

Bardzo brzydki lub niesamowicie uroczy w związku ze swą osobliwego rodzaju „za luźną” skórą znajdującą się na jego ciele. Jak by nie patrzył jest to bez wątpienia jedna z bardziej niepowtarzalnych psich ras. Shar pei uchodzi za spokojną i wyjątkowo wierną odmianę psa, psa łatwo przystosowującego się do warunków. Zazwyczaj jest to towarzyski pies odznaczający się dużą skłonnością do obrony. Odmiana psa dosyć czujnego. Pomimo faktu, że zdarza mu się być psem nieco zaborczym i wyniosłym nie jest psem agresywnym, z potrzebą dążenia do jakiejś znaczniejszej dominacji. W domu cichy i spokojny, po wyjściu na spacer czasami diametralnie wręcz zmienia swe oblicze stając się niemalże szalonym z radości psem, trwa to zazwyczaj jednak krótka chwilę, po której wszystko wraca do normy. Nieco znaczniejsze wyczyny i osiągi sportowe są mu zupełnie obce i nie leżą w jego psiej naturze. Gdyby miał wybierać pomiędzy gonitwą za piłką a wylegiwaniem się na słonku wybierze tą drugą możliwość. Bardzo dobrze się czuje w unormowanym trybie dnia.


 • Shar pei

 • Shar pei

 • Shar pei a dziecko

W oczach wielu osób Shar pei uchodzi za psa przyjacielsko nastawionego względem dzieci co jest zresztą zgodne z jego naturą, naturą psa z rodziny molosowatych. Fakt, że dawno, dawno temu był wykorzystywany w walkach psów, odszedł bezpowrotnie w cień i nie pozostawił śladów u dzisiejszej odmiany tego psa. Dzisiejszy, shar pei posiada nieco bardziej flegmatyczne cechy swego charakteru, jest spokojnym i pewnym siebie psem. Śmiało można powiedzieć, że nie będzie on doskonałym kompanem dla dziecka lubującego się w zabawach z piłka i jeździe na rowerze. Nie lubi też pływać, a wejście do wody powoduje u niego czasami dosyć spory odruch obronny w postaci zapartego stania. Jednym słowem shar pei jest bez wątpienia psem dla dzieci lubiących spokojne zabawy np. w piaskownicy lub inne najlepiej takie gdzie ona sam mógłby się położyć i obserwować dziecko i jego poczynania. Nie jest to pies, który sprawdzi się w też psich zawodach sportowych.

Inne nazwy to: chinese shar-pei, chinese fighting dog.

Cena szczeniąt z rodowodem 1000 - 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2

Shar pei - dodatkowe zdjęcia:

Misio Shar pei Szczeniaki Shar pei Dwa pieski Shar pei Shar pei


Tagi Artykułu: cena shar pei, gry o psach, hodowla shar pei, oddam shar pei, pies, pies shar pei, pieski shar pei, psy, psy rasy, psy rasy shar pei, psy shar pei, rasa psa shar pei, rasa psów, rasy psów, rasy psów shar pei, shar pai, shar pei, shar pei cena, shar pei charakter, shar pei hodowla, shar pei hodowle psów, shar pei miniaturka, shar pei opis rasy, shar pei pies, shar pei szczeniaki, shar pei wzorzec, shar pei zdjęcia, sprzedam shar pei


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Mastif tybetański

Rasy psów nasi ulubieńcy

Mój szczeniak mnie gryzie!

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pekińczyk kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pies faraona

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pies w sztuce

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Shar pei

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy dla rodzin z małymi dziećmi
  Psy dla rodzin z małymi dziećmi - Czy warto wprowadzać psy do pełnych rodzin? Wspólne mieszkanie z p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Charakter psa w genach
  Wiele zachowań psów jest warunkowanych przez geny i dziedziczonych od rodziców. Za pewnie nie raz za...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Barry słynny pies ratowniczy
  Dlaczego psy mają swoje pomniki? Cóż, wystarczy przeczytać historię dzielnego Balto lub wiernego psa...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Chihuahua kompendium
  Te popularne pieski ozdobne i do towarzystwa rozczulają małymi rozmiarami oraz kruchością. Niektóre ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Carmel słodki Cavalier
  Pragnę Państwu przedstawić jednego z moich pupili. Galeria Carmela przedstawia dorastającego psa ra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buda dla psa projekt
  Buda dla psa ciekawe projekty są dostępne na wszystkich stronach internetowych zajmujących się detal...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Kamica moczowa u psów
  Kamica moczowa u psów to choroba polegająca na tworzeniu się kryształów i kamieni w obrębie układu m...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Pies Beethoven
  Psy rasy Bernardyn przez dłuższy czas były kojarzone jedynie z agresją, chęcią dominacji i niepohamo...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu