Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Chow chow
Yorkshire terrier >>

Rasa: Siberian husky

Kategorie Artykułu:
Psy > Rasy psów
Psy > Rasy psów > Alfabetyczna lista ras

Historia Siberian husky

     Siberian husky to rasa pierwotna pochodząca z rejonów Kołymy w północnej Syberii hodowana niegdyś przez Czukczów, Kamczadałów, Koriaków i Jukagirów, którzy stworzyli własne typy psów myśliwskich dostosowane do ich wymagań łowieckich.  Czukcze zamieszkiwali tereny półwyspu rozciągającego się z Syberii w kierunku Alaski. Około 3000 lat temu, zważywszy na ochłodzenie klimatu, plemię zaczęło wykorzystywać psy do ciągnięcia sań. Lud żyjący w stałych osadach w głębi lądu utrzymywał się głównie z łowiectwa. Członkowie plemienia musieli przemierzać niekiedy bardzo duże odległości w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich. Psy były wykorzystywane do ciągnięcia sań , dlatego też musiały odznaczać się dużą wytrzymałością, odpornością na trudne warunki pogodowe i siłą. Ideałem psa było zwierzę stosunkowo niewielkich rozmiarów, które potrzebowało mało pokarmu.  Psy musiały ciągnąć upolowaną zdobycz ze stałą prędkością na niekiedy bardzo długich dystansach. W czasie standardowego polowania wykorzystywano od sześciu do ośmiu czworonogów zaprzęgowych. Jeżeli zaszła nagła potrzeba pożyczano psy od sąsiadów.
Wszystkie samce były obowiązkowo kastrowane (oprócz liderów zaprzęgu). Zabieg sterylizacji miał na celu pomóc psom utrzymać odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej, a także znosił problem zbędnych skojarzeń. Jedynie najlepsze osobniki mogły się rozmnażać.
      Wedle przekazów źródłowych zaprzęgi czukockie liczące 20 psów i transportujące 600-kilogramowy ładunek były w stanie pokonać odległość 120 kilometrów w imponującym czasie sześciu godzin.  Rosjanie często wykorzystywali zaprzęgi do transportowania pasażerów i poczty. Przy średnim obciążeniu psy były w stanie pokonać niemal dwustukilometrowe dystanse w czasie jednego dnia.  Husky syberyjskie zostały sprowadzone do Kanady przez rosyjskiego handlarza futrami Williama Goosaka w 1909 roku. Niektórzy historycy są jednak zdania, że psy trafiły do Ameryki Północnej znacznie wcześniej.
      Jako ciekawostkę warto dodać, że norweski badacz Roald Amundsen (1872–1928) wybrał do przewozu ładunku w czasie wyprawy na Biegun Północny właśnie husky syberyjskie. Wprawdzie ekspedycja się nie udała – plany pokrzyżowała I wojna światowa – ale psy Amundsena stały się bardzo popularne w całej Ameryce Północnej. W latach 1950–1960 doszło do prawdziwego boomu hodowlanego. Niedługo potem do Europy przewieziono pierwsze egzemplarze psów tej rasy. Obecnie popularność czworonogów ciągle rośnie, do czego w znacznym stopniu przyczynił się wzrost zainteresowania sportami zaprzęgowymi.


 • Siberian husky

 • Siberian husky

 • Siberian husky

Wygląd Siberian husky

     Siberian husky to średniej wielkości czworonóg, o dość zwartym tułowiu, gęsto owłosionym ciele oraz prostych, stojących uszach.  Cechą dlań charakterystyczną jest płynny, bardzo swobodny chód. Preferowana wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi 53,34 - 59,69 cm.  Suki są mniejsze i mierzą od 50,80 do 55,88 centymetrów. Psy ważą 20,4 - 27,2 kilogramów, zaś suki 15,9 - 22,7 kg. Głowa średniej wielkości, proporcjonalna do wielkości ciała; wierzch lekko zaokrąglony, zwężający się w stronę oczu. Oczy migdałowate w kształcie i lekko ukośne.  Dopuszczalne jest występowanie jednego oka brązowego i jednego niebieskiego. Uszy średniej wielkości, trójkątne w kształcie, stojące i bardzo gęsto owłosione. Rozstawione blisko siebie i wysoko osadzone. Stop dobrze zaznaczony. Kufa średniej długości zwężająca się stopniowo ku nosowi. Psy o umaszczeniu  szarym, płowym oraz czarnym powinny mieć czarny nos. Czworonogi o włosie miedzianym – wątrobiany. U osobników białych dopuszcza się cielisty kolor nosa. Fafle pigmentowane i ciasno przylegające. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym.

     Szyja o średniej długości, dobrze wysklepiona. Klatka piersiowa dość głęboka i silna, ale niezbyt szeroka.  Żebra dobrze wysklepione, ale raczej płaskie na bokach. Grzbiet prosty i silny, średniej długości. Nie powinien być ani zbyt krótki, ani nadmiernie długi. Lędźwie suche. Zad lekko opadający. Ogon przybiera kształt lisiej kity jest bardzo dobrze owłosiony, osadzony tuż pod linią górną grzbietu. Kiedy pies stoi, ogon normalnie zwisa. Włos porasta ogon na średnią długość, nadając mu wygląd szczotki.

Suczka hodowlana husky syberyjski

Suczka hodowlana LORA


    Łopatka ułożona ku tyłowi. Mięśnie i więzadła dobrze wykształcone. Kończyny przednie ustawione do siebie równolegle, proste i szeroko rozstawione. Kości mocne, ale niezbyt ciężkie. Stopy nie powinny być wydłużone, raczej owalne w kształcie, o twardych i grubych poduszkach. Kończyny tylne ustawione równolegle umiarkowanie szeroko. Uda mocne, silne. 
Husky syberyjski ma podwójną warstwę włosa. Podszerstek jest miękki i gęsty; wystarczająco długi, aby stanowił podparcie dla włosa okrywowego. Włos okrywowy prosty i lekko przylegający; nie jest zbyt szorstki i nie odstaje od ciała. W okresie linienia nie występuje podszerstek.
UWAGA! Trymowanie dozwolone jedynie między palcami wokół łap! Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie koloru począwszy od czarnego do białego. Na głowie mogą występować dowolne znaczenia.

Zachowanie i Temperament

     Siberian husky potrzebują dużo aktywności fizycznej w celu utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy, że zostały opracowane jako psy zaprzęgowe do ciężkiej pracy, zatem nie będą szczęśliwe, prowadząc kanapowy tryb życia. Rasa uwielbia długie spacery, wędrówki, bieganie i rowerowe wycieczki. Psy zupełnie nie nadają się do życia w  mieście. Mieszkanie w bloku to dla nich istna katorga. Siberian husky  bywają dość awanturnicze i hałaśliwe, dlatego nie odnajdą się w mniejszych przestrzeniach.
    Największymi wadami rasy są skłonność do kopania i nietolerowanie mniejszych zwierząt. Psy uwielbiają kopać w ogródku, wykopywać ziemię z doniczek oraz szarpać ubrania. Nie przestraszmy się zatem, jeżeli zostawimy pupila w domu na cały dzień, a po powrocie zastaniemy „piekło”. Husky jak powietrza potrzebuje towarzystwa człowieka. Zupełnie nie radzi sobie z życiem w samotności i spędzaniem długich godzin w pustym domu. Jeżeli chodzi o zwierzęta i małe dzieci, warto zachować pewną powściągliwość. Husky wprawdzie nie wykazują nadmiernej agresji, ale są dość niecierpliwe i nie powinny być pozostawiane sam na sam z dziećmi.

Szkolenie Syberian husky

     Czworonogi są bardzo trudne w prowadzeniu i wymagają odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Właściciele często uskarżają się, że ich psy nie są w stanie skupić się na ćwiczeniu komend i już po chwili zapominają treść polecenia, ignorując wszystko, czego nauczyły się przed kilkoma minutami.  Huskie wymagają zdecydowanego przywództwa i konsekwencji w wydawaniu poleceń.

Pies Haski

Siberian husky na plaży

Zdrowie i Pielęgnacja

     Siberian husky dość często chorują na zaćmę (dotyka około 10% przedstawicieli rasy i występuje zazwyczaj w 6-12 miesiącu życia). Nieleczona zaćma może rozwinąć się w ślepotę w ciągu dwóch-trzech lat. Innymi problemami z oczami u Syberian husky są m.in. dystrofia rogówki i postępująca atrofia siatkówki (PRA). U rasy często występują problemy skórne takie jak ropne zapalenie skóry czy choroba Vogt-Koyanagi-Harada. Siberian husky są podatne na utratę pigmentu na nosie i kagańcu.
Około 17% z syberyjskich husky może mieć problemy z niedoczynnością tarczycy. Rzadziej  występującymi schorzeniami są choroby serca, padaczka i paraliż krtani.
Husky dość rzadko chorują na dysplazję stawów biodrowych, dysplazję łokcia, luxating rzepki i inne choroby ortopedyczne.

Jako że Siberian husky posiada gęstą, dwuwarstwową sierść może mieszkać zarówno w domu, jak i w budzie. Jeżeli nasz czworonóg nie uczestniczy w wystawach, w zupełności zadowoli się czesaniem raz na tydzień, a nawet rzadziej. W okresie linienia psy wymagają jednak częstszego czesania, ponieważ gęsty materac martwego włosa może skutkować pojawianiem się odparzeń. Do szczotkowania włosa wykorzystujemy szczotki i grzebienie o lekko wypukłych zakończeniach. Ostre zakończenia mogą poranić skórę psa, zwłaszcza że przez gęste futro trudno wyczuć kiedy trafiamy w skórę. W okresach linienia można z powodzeniem stosować preparaty witaminowe przyspieszające odbudowę nowego włosa. Wygląd i faktura włosa zależą w dużej mierze od diety i warunków, w jakich czworonóg żyje.


 • Siberian husky

 • Szczeniak Siberian husky

 • Siberian Husky

Wysokość: Preferowana wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi 53,34 - 59,69 cm.  Suki są mniejsze i mierzą od 50,80 do 55,88 centymetrów.

Waga: Psy ważą 20,4 - 27,2 kilogramów, zaś suki 15,9 - 22,7 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie koloru począwszy od czarnego do białego. Na głowie mogą występować dowolne znaczenia.

Zdrowie: Husky syberyjskie dość często chorują na zaćmę, dystrofię rogówki i postępującą atrofię siatkówki (PRA). U rasy często występują problemy skórne takie jak ropne zapalenie skóry czy choroba Vogt-Koyanagi-Harada.

Pielęgnacja: Jeżeli nasz czworonóg nie uczestniczy w wystawach, w zupełności zadowoli się czesaniem raz na tydzień, a nawet rzadziej. W okresie linienia psy wymagają jednak częstszego czesania, ponieważ gęsty materac martwego włosa może skutkować pojawianiem się odparzeń. Do szczotkowania włosa wykorzystujemy szczotki i grzebienie o lekko wypukłych zakończeniach.

Rodzina: Psy są wierne, oddane i lojalne swoim właścicielom. Nie powinny przebywać sam na sam z małymi dziećmi. W stosunku do małych zwierząt zachowuje się zazwyczaj poprawnie, ale nie powinien mieszkać pod jednym dachem z kotem lub innym gryzoniem. Psy uwielbiają kopać, co niekiedy przyprawia właścicieli o zawrót głowy. Husky wymagają konsekwentnego prowadzenia i „otrzaskanego” właściciela. 

Kraj pochodzenia: USA

Inne nazwy: Arctic Husky, Syberian Husky, husky syberyjski

Klasyfikacja FCI - Grupa V, Sekcja 1, numer wzorca 270. Nie podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt z rodowodem 800 - 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

forum husky, forum siberian husky, haski, hodowla husky, hodowla siberian husky, hodowle siberian husky, husky, husky adopcje, husky siberian, husky syberyjski,, pies husky, psy husky, psy rasy husky, psy siberian husky, rasa husky, rasy psów, siberian husky, siberian husky cena, siberian husky forum, siberian husky hodowla, siberian husky opis rasy, siberian husky sprzedam, siberian husky szczeniaki, siberian husky szczenięta, siberian husky wychowanie, syberian husky wysokość,syberian haski, pies siberian husky,pies siberian husky,siberian husky charakterystyka,opis husky,opis psa haskiego,husky charakter,siberian husky charakterystyka długość życia,siberian husky galeria,siberian husky opinie,syberian husky rasa

Siberian husky - dodatkowe zdjęcia:

Siberian husky Siberian husky Siberian husky Siberian husky


Tagi Artykułu: forum husky, forum siberian husky, haski, hodowla husky, hodowla siberian husky, hodowle siberian husky, husky, husky adopcje, husky charakter, husky siberian, husky syberyjski, jaki jest husky, opis husky, opis psa haskiego, pies husky, pies siberian husky, psy husky, psy rasy husky, psy siberian husky, rasa husky, rasy psów, siberian husky, siberian husky cena, siberian husky charakterystyka, siberian husky forum, siberian husky galeria, siberian husky hodowla, siberian husky opinie, siberian husky opis rasy, siberian husky sprzedam, siberian husky szczeniaki, siberian husky szczenięta, siberian husky wychowanie, syberian haski, syberian husky rasa, syberian husky wysokość


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Alaskan malamute kompendium

Rasy psów nasi ulubieńcy

American staffordshire terrier - Amstaff

Rasy psów nasi ulubieńcy

Dobór hodowlany

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pies w ogrodzie

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pochodzenie i udomowienie psa

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Dodatkowe zdjęcia psów tej rasy

Pozostałe zdjęcia psów rasy: Siberian husky

Masz psa tej rasy ? Dodaj jego zdjęcia

Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle
  Beagle to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, zaklasyf...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Berneński pies pasterski
  Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przywędrowali na tereny Szwajcarii r...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Bullmastiff
  Jest to bez wątpienia jedna z potężniejszych psich ras. Jedną z nader specyficznych cech o...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Cane corso
  Cane corso jest rasą psa mającego swego korzenie pośród molosa rzymskiego. Jego głównym, p...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek kaukaski Kaukaz
  Owczarek kaukaski Kaukaz jest bez wątpienia typowym psem gór. Psem, którego to sama natura...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek niemiecki krótkowłosy
  Owczarek niemiecki krótkowłosy przez niektórych hodowców bywa nazywany także twardowłosym....

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna do rasy psów, jakim są dzisiejsze szpice zalicza bli...

Losowe artykuły serwisu
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Encyklopedia Psy rasowe A. Nojszewska
  Drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie encyklopedii zawiera opisy 111 najpopularniejszych ras psó...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Beagle kompendium
  Beagle należy do grupy VI (FCI, nr wzorca 161) psy gończe, posokowce i rasy pokrewne typu wyżłowateg...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Komisarz Alex - psia gwiazda
  Jednym z najpopularniejszych, serialowych psów policyjnych jest obecnie Owczarek niemiecki imieniem ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Flawitol dla szczeniąt
  Flawitol dla szczeniąt to produkt dedykowany nie tylko rosnącym psom, ale także sukom w ciąży i suko...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Dysplazja stawu biodrowego u psa
  Dysplazja stawu biodrowego to wrodzone zniekształcenie stawu biodrowego i jest to wada dziedziczna, ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Psy w ratownictwie górskim
  Po raz pierwszy psy ratownicze w Polsce zostały użyte podczas akcji w marcu 1968 roku na lawinisku w...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Charakter Husky
  W niniejszym artykule skupimy się na wymienieniu najważniejszych wad i zalet psów rasy Husky. Postar...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Jak rozmawiać z psem?
  Wiele osób zastanawia się czy można rozmawiać z psem, jeśli chodzi o typowy dialog to raczej trudno,...

Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie
 • Grand

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu