Szybkie logowanie:
Email:
Hasło:
Rejestracja

<< Golden retriever ile żyje?
Zdrowie Golden retrievera >>

Suchy nos u psa

Kategorie Artykułu:
Zdrowie

Suchy nos u psa niemalże zawsze zwiastuje kłopoty. W żadnym razie nie powinniśmy lekceważyć sygnałów, jakie wysyła nam organizm zwierzęcia i baczniej przyglądać się naszemu pupilowi.
Jeżeli suchość nosa połączona jest z innymi objawami takimi jak letarg, zmniejszenie lub brak apetytu, wymioty i biegunka, musimy zgłosić się do weterynarza i podzielić się z nim swoimi spostrzeżeniami. Krótkotrwałe stany suchości nosa nie powinny budzić naszej obawy.

Oznakami infekcji nosa mogą być owrzodzenia, utrata pigmentu, czy pojawiające się strupy. Wszystkie powyższe sygnały świadczą o zainfekowaniu organizmu i nie powinny być lekceważone. Infekcje leczy się przy pomocy odpowiedniego antybiotyku, bądź też maści, którą nakłada się bezpośrednio na chore i podrażnione miejsce.

Suchy nos u psa może być skutkową alergii i wrażliwości na plastik. Jeżeli chcemy rozwiązać ten problem warto zainwestować w miskę ze stali nierdzewnej lub miskę ceramiczną. Akcesoria tego typu znajdziemy we wszystkich sklepach zoologicznych oraz w sklepach internetowych. Suchy nos może być również skutkiem alergii na określone produkty żywnościowe takie jak pszenica czy produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego.

Poparzenia słoneczne również mogą wpływać na stan nosa u psa. Jako, że czworonogi są podatne na oparzenia słoneczne, niezbędne wydaje się korzystanie ze specjalnego balsamu, który należy nakładać przed każdym wyjściem z domu. Pies, który stale przebywa na świeżym powietrzu i eksponuje nos, może zachorować w przyszłości na raka skóry. Symptomem pojawienia się zagrożenia nowotworowego jest zmiana koloru skóry na nosie. Jeżeli zobaczymy, że nos u psa uległ zaróżowieniu, musimy zainterweniować.
Właściciele psów podwórkowych powinni konsultować się z weterynarzem w celu określenia, jaki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej jest odpowiedni dla ich zwierzęcia.

 

Jeżeli suchości nosa towarzyszy także katar, kaszel, kichanie, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu możemy podejrzewać, że  pies cierpi z powodu infekcji układu oddechowego, niedrożności nosa lub w jamie nosowej rozwija się guz. Wszelkie samodzielne teorie powinny zostać jednak zweryfikowane przez weterynarza.

Suchy nos u zwierzęcia może być skutkową nadmiernego kopania i rycia dołów w ziemi. Naskórek nosa psa ulega wysuszeniu i nadmiernie się łuszczy, co może powodować znaczne komplikacje i prowadzić do poważnych powikłań. Problem suchego nosa pojawia się często w okresie letnim, kiedy temperatury są nadzwyczaj wysokie, a nos psa najzwyczajniej w świecie się przegrzewa.
Powodem suchości naskórka może być także klimatyzacja, bądź włączone kaloryfery.

Istnieje kilka teorii na temat, dlaczego suchy nos u psa nie jest zjawiskiem naturalnym. Jedna z teorii głosi, że nos psa jest mokry, bo pies ciągle go liże. Typowym zjawiskiem jest, zatem suchy nos u zwierzęcia, które dopiero się przebudziło ze snu. W czasie snu pies nie był, bowiem w stanie polizać się po nosie i odpowiednio go nawilżyć. Inna teoria mówi, że nos psa potrzebuje wilgoci, aby móc przechwytywać zapachy. U psa suchy nos nigdy nie może być, zatem potraktowane jako zjawisko typowe i niebudzące wątpliwości.

Na sam koniec warto przypomnieć, że ocena stanu zdrowia psa nie powinna odbywać się jedynie poprzez ocenę suchości jego nosa. Przed wybraniem się do weterynarza powinniśmy samodzielnie przeprowadzić wywiad i ocenić stan zdrowia psa. Warto zmierzyć jego temperaturę, określić wyraz oczu i zrewidować czy jego zachowanie zmieniło się w stosunku do zachowania przed pojawieniem się problemu.


Tagi Artykułu: bardzo suchy nos u psa, dziwny nos u psa, infekcja układu oddechowego, mokry czy suchy nos u psa, nos u psa, pies i suchy nos, psa, suchy nos u psa, suchy nos u psa brak apetytu, suchy nos u psa co oznacza, suchy nos u psa jaka choroba, suchy nos u psa leczenie, suchy nos u psa normy, suchy nos u psa podczas snu, suchy nos u psa przyczyny, suchy nos u psa szczeniaka, suchy nos u psów, u psa


Zgłoś błąd | Poinformuj znajomego | Dodaj do ulubionych | Podziel się stroną w na: Dodaj do Wykop

Zobacz także:

Rasy psów nasi ulubieńcy

Aaa pieski dwa

Rasy psów nasi ulubieńcy

Basset hound

Rasy psów nasi ulubieńcy

Deutscher jagdterrier

Rasy psów nasi ulubieńcy

Karma dla suk w ciąży i karmiących

Rasy psów nasi ulubieńcy

Pies dla alergika

Wyszukiwanie:
Katalog firm
Najpopularniejsze rasy psów:
 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Airedale terrier
  Terriery to rasa psów myśliwskich. Pomimo, że psy potrzebują dużo ruchu i wskazane jest, a...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Akita inu
  Akita (Akita inu) to rasa psów, która zaliczana jest do grupy szpiców oraz psów pierwotnyc...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Border collie
  Border Collie jest bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenia psem, który doskonale spra...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Buldog amerykański
  Buldogi amerykańskie to rasa psów pracujących, która została opracowana w Stanach Zjednocz...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Owczarek australijski (typ amerykański)
  Owczarek australijski typ amerykański przez wiele osób nieco pieszczotliwie nazywany aussi...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Samoyed
  Samojed jest bardzo łagodnym, oddanym swojemu właścicielowi, przyjaznym i bardzo zabawnym ...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Shih tzu
  Historia rasy Shih Tzu nie jest do końca znana. Wiadomo że psy wywodzą się z Tybetu i były...

 • Rasy psów nasi ulubieńcy

  Szpic miniaturowy Pomeranian
  Szpic miniaturowy Pomeranian nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków mieszk...

Losowe artykuły serwisu
Najnowsi użytkownicy serwisu:
 • daniel.saulski
 • mys66
 • sklepi77
 • kasia.osesek
 • Roxie
 • aleksandra.janiszkie

Wszyscy użytkownicyPoradniki serwisu Galerie zdjęć psów Użytkownicy serwisu Pozostałe działy Redakcja serwisu
Copyright © 2011-2012 psy-pies.com
Ogłoszenia
Katalog firm
Newsletter serwisu