Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Sznaucer miniaturowy

Historia

     Sznaucer miniaturowy powstał w wyniku skrzyżowania sznaucerów standardowych z pudlami i pinczerami małpimi (ogólnie – małymi psami). W XIX wieku psy były wykorzystywane do pilnowania gospodarstw i obrony dobytku przed nieznajomymi. Zarówno pinczery małpie, jak i sznaucery miniaturowe, występowały na wystawach wspólnie. W czasie jednej z takich wystaw (1899 – Frankfurt) Josef Berta zainteresował się żółto-czarnym miniaturowym sznaucerem o imieniu JOCCO FULDA Liliput. Czworonóg nie miał wprawdzie znaczenia dla hodowli, niemniej przyczynił się do wyodrębnienia i zdefiniowania rasy sznaucerów miniaturowych, które nastąpiło na początku XX wieku. W pierwszych latach ubiegłego stulecia powstała pierwsza oficjalna hodowla psów w Saksonii, której właścicielem był Ernest Stackes. Hodowla "Chemnitz-Plauen" wywarła ogromny wpływ na rozwój rasy. Pierwszą parą hodowlaną była suka PERLE von Chemnitz-Plauen (czarna z żółtymi smugami) i pies PRINZ von Rhenstein. To właśnie oni byli rodzicami słynnego GIFT von Chemnitz-Plauen, który został uznany za modelowego przedstawiciela rasy (maść brązowa).
    Pierwszy sznaucer o umaszczeniu pieprz-sól miał powstać w wyniku skrzyżowania suki pinczera krótkowłosego o umaszczeniu "pieprz i sól" z pinczerem małpim lub czarnym sznaucerem miniaturowym. Równie prawdopodobna jest jednak hipoteza, że psy powstały w wyniku drobiazgowej selekcji.

     Prawdziwa kariera rasy rozpoczęła się w pierwszej dekadzie XX wieku, kiedy psy zostały wprowadzone na salony (do tej pory często mylono je z pinczerem małpim).

Wygląd

     Miniaturowe Sznaucery mają zwartą i silną budowę ciała. Wysokość psa w kłębie waha się w granicach od 12 do 14 cali (30 do 36 cm), zaś waga od 11 do 15 funtów (5,0 do 6.8 kg) dla suk i 14 do 18 funtów (6.4 do 8.2 kg) dla psów. Psy mają podwójną warstwę sierści. Futro na zewnątrz jest nieprzemakalne, a podszerstek dość miękki. Włos na ciele bardzo krótki, ale włosy na uszach, nogach, brzuchu dość mocne i długie.
   Sznaucer miniaturowy ma prostokątną głowę nieproporcjonalną do długości tułowia (stanowi połowę długości korpusu zwierzęcia), krzaczastą brodę, wąsy i brwi. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy owalne i ciemne. Uszy zazwyczaj stojące. Jeżeli je podcinamy mają ostre zakończenia. Ogony psów są naturalnie cienkie i krótkie – mogą być kopiowane. Mają także bardzo proste, sztywne przednie nogi. Zakończenia są krótkie i okrągłe, z grubymi, czarnymi nakładkami.

    Wzorzec FCI przewiduje występowanie czterech rodzajów umaszczeń: czarne, czarno-srebrne, pieprz i sól oraz białe. Najczęściej możemy spotkać osobniki o maści pieprz i sól i czarno-srebrne. Znacznie rzadziej występują osobniki jednolite. Miniaturowe Sznaucery są często opisywane jako psy hipoalergiczne; nie jest to do końca prawdą, gdyż wypadanie sierści, mimo że nieobfite, jest zazwyczaj zauważalne. Regularne czesanie psa znacznie zmniejsza ryzyko gubienia sierści i pozostawiania przez psa kłębków włosa.

Pies rasy Sznaucer miniaturowy biały

Sznaucer miniaturowy biały

Temperament

     Sznaucery są czujnymi psami, które mogą wykazywać skłonności do samodzielnego podejmowania decyzji. W związku z tym zalecane jest, aby właściciel posiadał doświadczenie w prowadzeniu i szkoleniu psów. Psy posiadają silny instynkt terytorialny, w związku z czym sprawdzają się w roli stróżów i obrońców domu. Mają silne skłonności do oszczekiwania nieznajomych. Nie mają większych problemów z akceptacją nowych domowników i gości.
    Sznaucer miniaturowy zwykle jest dobrze nastawiony do najmłodszych, jednak nieostrożne byłoby pozostawienie go sam na sam z dzieckiem. Wszelkie kontakty z dziećmi powinny być nadzorowane.

     Psy są  natury bardzo figlarne i zawsze skore do zabawy. Pozostawienie ich na dłuższy czas w domu może skutkować rozwinięciem się skłonności do destrukcji. Psy potrzebują właściwej stymulacji umysłowej i ruchowej, dlatego też doskonale radzą sobie w konkurencjach typu agility. Należy przy tym pamiętać, że sznaucery mają "wysoki popęd łupu", co oznacza, że mogą atakować inne małe zwierzęta takie jak koty, ptaki, węże i gryzonie.


  • Sznaucer miniaturowy

  • Sznaucer miniaturowy

  • Sznaucer miniaturowy

Choroby

     Sznaucery miniaturowe są stosunkowo zdrową rasą; osobniki dożywają średnio 14-15 lat. Do charakterystycznych problemów zdrowotnych zaliczamy hiperlipidemię, która może zwiększyć prawdopodobieństwo zapalenia trzustki. Inne schorzenia to: cukrzyca, kamienie pęcherza moczowego, dysplazja stawu biodrowego i choroba von Willebranda (VWD) i problemy z oczami. Miniaturowe Sznaucery są również podatne na syndrom comedone – ropne zapalenia skóry. Aby zapobiec ryzyku pojawiania się chorób usznych, właściciele powinni suszyć uszy pupili zaraz po kąpieli. Ryzyko zakażenia bakteryjnego i infekcji jest spore zważywszy na  mocne wyeksponowanie powierzchni uszu.

Pielęgnacja

     Przejdźmy teraz do kwestii pielęgnacji zwierząt. Sznaucer miniaturowy wymaga regularnego szczotkowania. Stripping usuwa luźny, martwy włos i może być wykonywana ręcznie (wyrywanie kępek włosów) albo z użyciem noża. Niewprawny właściciel nie powinien jednak decydować się na samodzielną pielęgnację zwierzęcia. Sznaucery są dość wymagającą rasą; brak regularności w wykonywaniu poszczególnych zabiegów skutkuje sporymi problemami w przyszłości. Sierść psa często robi się matowa i szorstka. Włos kręci się i powstają nieestetyczne loki.

pies sznaucer miniaturowy czarno srebrny

Sznaucer miniaturowy czarno srebrny

Wysokość: Wysokość psa w kłębie waha się w granicach od 12 do 14 cali (30 do 36 cm). Suki są proporcjonalnie niższe.

Masa: waga psa waha się od 11 do 15 funtów (5,0 do 6.8 kg) dla suk i 14 do 18 funtów (6.4 do 8.2 kg) dla psów.

Umaszczenie: wedle standardu rasy dopuszczalne są jedynie cztery rodzaje umaszczeń: białe, czarne, czarno-srebrne oraz pieprz i sól. Okazy całkowicie białe są jednak bardzo rzadko spotykane.

Pielęgnacja: pielęgnacja zwierzęcia jest skomplikowana i wymaga od właściciela zarówno precyzji jak i regularności. Niesystematyczne podcinanie sierści grozi powstawaniem kołtunów i maty. Psa należy regularnie trymować i szczotkować. Aby uniknąć powstawaniu loczków należy dokonywać zabiegu strippingu, który polega na wyrywaniu poszczególnych „pęczków” włosa.

Zdrowie: psy niezbyt często chorują. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy jednak dysplazję stawów biodrowych, problemy z oczami, chorobę von Willebranda i hiperlipidemię.

Rodzina: Psy są bardzo wierne i oddane swoim właścicielom. Tolerują dzieci, chociaż nie powinny zostawać z nimi sam na sam. Mogą ujawnić skłonności do destrukcji.

Długość życia: średnio 14-15 lat

Kraj pochodzenia: Niemcy

Inne nazwy : Brodacz monachijski miniaturowy, Zwergschnauzer.

Cena szczeniąt z rodowodem 1300 - 2800 złotych. Źódło (allegro, alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 1, nr wzorca 183. Nie podlega próbom pracy.

Brodacz monachijski miniaturowy, Zwergschnauzer,pies, psy, rasy psów, sznaucer, sznaucer miniatura, sznaucer miniaturka, sznaucer miniaturka cena, sznaucer miniaturka opis rasy, sznaucer miniaturka umaszczenie, sznaucer miniaturowy, sznaucer miniaturowy a dzieci, sznaucer miniaturowy alergia, sznaucer miniaturowy bez rodowodu, sznaucer miniaturowy cena, sznaucer miniaturowy charakter, sznaucer miniaturowy forum, sznaucer miniaturowy sprzedam, sznaucer miniaturowy historia, sznaucer miniaturowy opis, pies sznaucer miniaturowy, rasa psów sznaucer miniaturowy, sznaicer miniaturowy opis, sznaucer miniaturowy opis rasy, sznaucer miniaturowy temperament, sznaucer miniaturowy charakter, sznaucer miniaturowy galeria, sznaucer miniaturowy choroby, sznaucer miniaturowy pielęgnacja, sznaucer miniaturowy długość życia, sznaucer miniaturowy opinie, sznaucer miniaturowy, sznaucer miniaturowy informacje, sznaucer miniaturowy o rasie,sznaucer miniaturowy umaszczenie, sznaucer miniaturowy waga, sznaucer miniaturowy waga,sznaucer miniaturka zdjęcia

Tagi artykułu:


Zobacz także: