Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY (Deutsch Drahthaar)

Rys historyczny

     Wyżeł niemiecki szorstkowłosy  to bliski krewny Wyżła krótko - i długowłosego. W XIX wieku niemieccy hodowcy, nie mogąc pogodzić się z hegemonią brytyjską w dziedzinie hodowli legawców, zdecydowali się stworzyć rasę typowo niemiecką, krzyżując ze sobą m.in. Pointery, Pudle, Airedale teriery i Gryfony, by ostatecznie doprowadzić do powstania Wyżła niemieckiego szorstkowłosego.

Wygląd

    Wyżeł to pies o szlachetnym wyglądzie o sztywnej sierści, która zapewnia doskonałą ochronę skóry. Długość tułowia i wysokość w kłębie powinny być niemal równe. Czaszka płaska, lekko zaokrąglona na bokach, średnio szeroka. Łuki brwiowe dobrze zaznaczone.  Stop również dobrze zaznaczony. Nos dobrze pigmentowany – kolor powinien odpowiadać umaszczeniu. Nozdrza są mocno otwarte. Kufa dobrej długości; szeroka, mocna i gruba. Grzbiet nosa lekko wysklepiony. Fafle ściśle przylegają do pyska, grube. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy możliwie jak najciemniejsze, osadzone dość głęboko. Możliwe kolory od ciemno-bursztynowego do brązowo-kasztanowego. Powieki przylegają ścisło. Szyja średniej długości, mocno umięśniona. Część górna lekko wygięta. Linia grzbietu lekko spadzista, kłąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet silny i umięśniona. Zad również dobrze umięśniony, długi i szeroki. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, dobrze rozwinięta. Ogon noszony możliwie jak najbardziej poziomo lub lekko podwinięty, średniej grubości. Kończyny przednie proste i równoległe, łopatki osadzone ukośne. Ramiona możliwie jak najdłuższe. Łokcie przylegające do tułowia. Łapy dobrze zaokrąglone z palcami przylegającymi do siebie. Sierść powinna być twarda, „druciasta”, przylegająca i gęsta. Sierść okrywowa ma długość ok. 2-4 cm. Podszerstek nie wymaga trymowania (o ile sierść ma prawidłową strukturę); zapewnia ochronę przed najtrudniejszymi warunkami pogodowymi. Włos krótszy, ale gęsty na dolnej części kończyn oraz na dolnej części brzucha. Sierść na głowie i uszach również krótka i gęsta. Dopuszczalne cztery typy umaszczenia:

 - brązowo-dereszowate, z łatami lub bez, - czarno-dereszowate („szpakowate”), z łatami lub bez,  - brązowe z białymi łatami na klatce piersiowej lub bez łat, - jasnodereszowate (dominujący kolor biały z dodatkiem brązowego lub czarnego.

Psy powinny osiągać od 61 do 68 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą średnio od 57 do 64 centymetrów. Dorosłe psy osiągają od 27 do 32 kilogramów.

Pies wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Użytkowość

     Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies o ukierunkowanym przeznaczeniu użytkowym, dlatego też większa część populacji pozostaje w rękach myśliwych. Osoby spoza „poletka” myśliwskiego raczej nie powinny się nimi interesować. Wyżeł nadaje się do pracy na każdym terenie – jest szczególnie przydatny w lesie, wodzie i na bagnach; obdarzony jest twardą stójką i znakomitym węchem, który niejednokrotnie przeszkadza mu w koncentracji. Czworonóg potrafi głosić martwą zwierzynę i bezbłędnie porusza się za farbą. Ma wielką pasję do aportowania i łowów. Rasa w żadnym wypadku nie nadaje się dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z twardymi i odpornymi na szkolenie psami.  Ponadto psy  potrzebują do szczęścia ruchu i częstych wypadów za miasto. Ich samopoczucie poważnie ucierpi, jeżeli nie będą miały stałego zajęcia.

Jeżeli pozostawiamy psa przez cały w samotności, możemy spodziewać się, że w niedługim czasie stanie się hałaśliwy i destrukcyjny.

A co jak mamy pasję myśliwską i chcemy kupić szczenię?

     Nie każdy myśliwy może pozwolić sobie na posiadanie Wyżła. Jedynie osoby wprawne w szkoleniu i prowadzeniu psów, a także wymagające i konsekwentne, będą w stanie okiełznać butną naturę Wyżła. Zwykłe spacery absolutnie nie wystarczą psu; musimy wyprowadzać go do lasu i nad zbiorniki wodne, by doskonalić umiejętności myśliwskie. Zimą pies dobrze się czuje na dworze.

Pies rasy German Wirehaired Pointer

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy choroby

     Poza rzadkimi dolegliwościami jelitowymi, mogącymi wystąpić u tej rasy w wyniku nieprawidłowego karmienia psa, możliwą dokuczliwą przypadłością u tej odmiany wyżła jest zapalenie ucha. Często występują także problemy z oczami.

Wady i zalety

     Pies ma doskonały węch i jest odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne. inteligentny i szybko uczący się potrafi mocno przywiązać się do swego opiekuna. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie może uczynić z Wyżła świetnego psa obronnego. Co istotne czworonogi są nieufne wobec obcych i naturalnie dają właścicielowi znak o obecności nieznajomych na swoim terytorium. Jedną z największych wad psów jest nadmierna szczekliwość i hałaśliwość.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy a dziecko

    Pies jest bardzo żywiołowy i energiczny, dlatego może okazać się wspaniałym kompanem zabaw dla nieco starszych dzieci potrafiących wydawać jasne i konkretne komendy. Nie zaleca się pozostawiana psa sam na sam z nieco mniejszym dzieckiem – nieświadomie może zrobić mu krzywdę.

Psy myśliwskie Wyżły niemieckie

Wysokość: Psy powinny osiągać od 61 do 68 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą średnio od 57 do 64 centymetrów.

Waga: Dorosłe psy osiągają od 27 do 32 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalne cztery typy umaszczenia: brązowo-dereszowate, z łatami lub bez; czarno-dereszowate („szpakowate”), z łatami lub bez; brązowe z białymi łatami na klatce piersiowej lub bez łat; jasnodereszowate (dominujący kolor biały z dodatkiem brązowego lub czarnego.

Zdrowie: Poza rzadkimi dolegliwościami jelitowymi, mogącymi wystąpić u tej rasy w wyniku nieprawidłowego karmienia psa, możliwą dokuczliwą przypadłością u tej odmiany wyżła jest zapalenie ucha. Często występują także problemy z oczami.

Pielęgnacja: Nie trzeba trymować podszerstka.

Rodzina: Psy wymagają odpowiedniego podejścia szkoleniowego i konsekwentnego prowadzenia. Raczej nie sprawdzą się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Uwielbiają polować i nie powinny żyć w miastach.

Inne nazwy to: Deutsch Drahthaar, German Wirehaired Pointer, Drahthaa-riger Vorstehhund.

Kraj pochodzenia: Niemcy

Cena szczeniąt rodowodowych 1800 - 2000 złotych. (źródło allegro, alegratka)

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 1, numer wzorca 98. Podlega próbom pracy.*

pies wyżeł niemiecki szorstkowłosy, psy rasy wyżeł niemiecki szorstkowłosy, rasy psów, wyżeł, wyżeł niemiecki, wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki szorstkowłosy  choroby, wyżeł niemiecki szorstkowłosy cena, wyżeł niemiecki szorstkowłosy charakter, wyżeł niemiecki szorstkowłosy dzieci, wyżeł niemiecki szorstkowłosy forum, wyżeł niemiecki szorstkowłosy galeria, wyżeł niemiecki szorstkowłosy historia, wyżeł niemiecki szorstkowłosy hodowla, wyżeł niemiecki szorstkowłosy informacje, wyżeł niemiecki szorstkowłosy o rasie, wyżeł niemiecki szorstkowłosy opis rasy, wyżeł niemiecki szorstkowłosy pielęgnacja, wyżeł niemiecki szorstkowłosy pies, wyżeł niemiecki szorstkowłosy sprzedam, wyżeł niemiecki szorstkowłosy szczenięta, wyżeł niemiecki szorstkowłosy umaszczenie, wyżeł niemiecki szorstkowłosy użytkowość, wyżeł niemiecki szorstkowłosy wady i zalety, wyżeł niemiecki szorstkowłosy waga, wyżeł niemiecki szorstkowłosy wygląd, wyżeł niemiecki szorstkowłosy wysokość

Tagi artykułu:


Zobacz także: