Park dla zwierząt na lotnisku w Krakowie

W obecnych czasach mamy wielkie możliwości podróżowania po całym świecie. Nic dziwnego, że pragniemy zabierać ze sobą również ukochane zwierzaki. Okazuje się, że to całkiem możliwe i tworzy się w tym celu coraz więcej udogodnień! Szczególnie psy i koty mogą latać z nami samolotami, czy jeździć pociągami. Krakowski Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce wprowadził nawet specjalne udogodnienia dla podróżujących czworonogów. Sprawdźmy jaki!


Przepisy ogólne w czasie przewozu psów samolotami

Każde podróżujące zwierzę musi mieć ważną książeczkę zdrowia z wpisanym kompletem wymaganych szczepień. Uwaga jednak, ponieważ niektóre kraje wymagają też dodatkowo, aby pies był oznakowany tatuażem lub mikroczipem. Często też po przylocie psy poddaje się obowiązkowej kwarantannie.

Linie lotnicze operujące w Polsce zgodnie ze światowymi standardami oferują dwie możliwości przelotu zwierząt samolotem: 1) w kabinie pasażerskiej (PETC), lub

2) w luku bagażowym (AVIH).

Prócz tego istnieją przepisy własne, określane przez każdego przewoźnika lotniczego z osobna. Dla przykładu, np. Ryanair oraz Jet2.com nie przewożą żadnych zwierząt na pokładach swoich samolotów, poza psami-przewodnikami asystującymi osobom niepełnosprawnym z dysfunkcjami narządu wzroku i/lub słuchu. Jeśli mamy więc psa do towarzystwa, to samolotami tych przewoźników z nim nie polecimy w podróż. Inni przewoźnicy zezwalają jednak na transport zwierząt. Małe psy, koty, króliki, czy fretki pozwalają nawet za dodatkową opłatą zabrać obok siebie na pokład samolotu. Zwierzę musi jednak ma ważyć nie więcej niż 8 kg i podróżować zamknięte w klatce transportowej, bez możliwości wyjścia i opuszczenia jej w czasie lotu. Pasażerowie mogą klatkę postawić obok na ziemi, lub mogą dodatkowo wykupić drugie miejsce w fotelu obok i na nim postawić klatkę ze zwierzęciem. Jeśli jednak pupil waży ponad 8 kg, musi wtedy lecieć w zamkniętym luku bagażowym. Ma tu do dyspozycji specjalne, klimatyzowane i oświetlone miejsce do przewozu zwierząt. Tu także pies musi być zamknięty w stabilnym, klatkowym transporterze adekwatnym gabarytami do swoich wymiarów (musi mieć swobodę ruchu). Wymagany jest ponadto dostęp do powietrza minimum z 3 stron klatki oraz pokarm i woda wystarczające na czas przelotu. Klatka jest stabilnie mocowana do podłoża, a zwierzak nie może jej opuścić klatki w trakcie lotu. Transport zwierząt można też zlecić lotniczej firmie spedycyjnej, nadając je, jako żywą przesyłkę w lotniskowym budynku CARGO.

Dodatkowe udogodnienia oferowane przez Krakowski Airport

Na terenie krakowskiego lotniska, jak w innych takich miejscach obowiązują wyżej opisane przepisy ogólne, plus wspomniane nowe udogodnienia. Zgodnie z tymi przepisami, do lotniczego terminalu pasażerskiego wstęp mają tylko te zwierzęta, które zostały zakwalifikowane i maja wykupiony bilet do transportu lotniczego. Bez ograniczeń podróżować mogą przy tym psy służbowe i psy asystujące osobom niepełnosprawnym.

Co natomiast nowego lotnisko krakowskie oferuje teraz właścicielom psów i kotów? Otóż obok parkingu terenowego (P2), do dyspozycji mają oni specjalnie stworzony „Park dla zwierząt”. Psi park jest to ogrodzony wybieg, wyposażony jest m.in. urządzenia do zabawy, w tym: 4 płotki ustawione w ciągu, pochylnia, przeskok w kształcie okręgu, czy oryginalny przeskok imitujący hydrant z poprzeczną belką. Do tego zamieszczono tam również samouzupełniające się poidło dla zwierząt oraz oczywiście kosz na nieczystości wraz z woreczkami do ich usuwania. Krakowskie lotnisko stara się oczywiście nadal uwzględniać nowe propozycje pasażerów i planuje wprowadzanie dalszych innowacji oraz udogodnień, zgodnych ze światowymi trendami, jak poinformował w mediach Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.


Statystyki dotyczące przewozu zwierząt drogą lotniczą

W roku 2016 lotnisko Kraków Airport obsłużyło łącznie 1047 zwierząt, co stanowi 15% wzrost w stosunku do roku wcześniejszego. Zwierzaki latały w ramach AVIH, PETC lub CARGO. Najwięcej zwierzaków przez Kraków Airport latało za pośrednictwem linii lotniczych: Norwegian (65%), Lufthansa (15%) i PLL-LOT (9%). W mniejszym zakresie transportowało je również 12 innych przewoźników. W pierwszych czterech miesiącach 2017 r. na lotnisku Kraków Airport odprawiono łącznie 324 zwierzęta przylatujące i wylatujące, co stanowi liczbę o 6% większą, niż w roku 2015 (303 zwierzęta). W pierwszych miesiącach roku 2017 najwięcej zwierzaków latało za pośrednictwem linii lotniczych: Norwegian (67%), Lufthansa (14%) oraz PLL-LOT (7%). W samym tylko kwietniu 2017 r. w Kraków Airport obsłużono 98 zwierząt, z których 4 przewieziono w kabinie (PETC), a 94 w luku bagażowym (AVIH). Jak pokazują statystyki, z roku na rok liczba zwierząt transportowanych drogą lotniczą systematycznie wzrasta.
 

Zobacz także: