Pies czy kot - odwieczna gra przeciwieństw

Wolisz psa czy kota? Zastanów się zanim odpowiesz – preferencje odnośnie do zwierząt domowych mogą wiele powiedzieć o twojej osobowości. To nie żart! Portal internetowy „Psychology Today”, powołując się na dostępne badania, podsumował to, co nauka dotychczas ustaliła w tej kwestii.

Jeżeli kiedykolwiek miałeś psa, wiesz doskonale, ile czasu, pracy i energii potrzeba, aby dobrze zająć się pupilem. Psy są bardzo absorbujące – opiekunowie muszą zapewnić im codzienne spacery, pożywienie, zabawy, zatroszczyć się o zdrowie, podawać leki, zgłaszać się do weterynarza, przeprowadzać szkolenie z zakresu posłuszeństwa itp. Posiadanie psa to przede wszystkim obowiązek, ale jeden „uśmiech” ukochanej mordki jest w stanie zrekompensować nam wszystkie wydatki i poświęcony czas. Psy odwdzięczają się właścicielowi swoją dobrocią, przywiązaniem i bezwarunkową miłością. Koty są natomiast o wiele bardziej tajemnicze, niechętnie zawierają nowe przyjaźnie i sprawiają wrażenie, jakby ludzie nie byli im do niczego potrzebni.

Oczywiście to duże uproszczenie – kociaki również potrafią kochać, ale robią to o wiele mniej nachalnie. Nie wymagają także tyle uwagi i opieki co psy. Tyle z teorii. Zastanówmy się teraz, czy owa teoria znajduje przełożenie w praktyce.

pies i kot dwa przeciwieństwa

Można by sądzić, że skoro psy są bardziej towarzyskie od kotów, ich właściciele również będą ekstrawertykami. Opiekunowie kotów powinni być zatem zamknięci w sobie i nade wszystko cenić spokój.


Badanie Samuela D Gosling, w którym wykorzystano model „wielkiej piątki”, powszechnie stosowany przez psychologów do diagnozy osobowości autorstwa P. Costy i R. McCrae, potwierdza głęboko zakorzenione stereotypy. Testy przeprowadzone na właścicielach psów wykazały, że właściciele psów są w przeważającej mierze ekstrawertykami, zaś u posiadaczy kotów występuje wiele cech neurotycznych. Kolejne badanie przeprowadzone na próbie 600 studentów przez Denise Guastello wykazało, że psiarze są bardziej skłonni do zawierania relacji międzyludzkich i żywiołowi. Miłośnicy kotów, oprócz wspomnianej już introwersji, są także bardziej wrażliwi i bezstronni, nie porównują się z innymi i nie podążają za tłumem; mają otwarte umysły i chętnie podejmują nowe wyzwania. To tylko potwierdza teorię, że wybieramy pupila, z którym bardziej się utożsamiamy. Jako ciekawostkę warto dodać, że właściciele kotów wypadają również lepiej w testach na inteligencję.

O krok dalej poszli ankieterzy z „Time”, którzy zasugerowali, że pupil, z którym się identyfikujemy odzwierciedla nasze poglądy o świecie. Jak się okazuje, liberałowie częściej wybierają koty, zaś konserwatyści – psy. Co więcej, osoby decydujące się na zakup lub adopcję kotów częściej decydują się na ten krok, ponieważ szukają uczucia. Psiarze w większości przypadków szukają towarzystwa.

Zobacz także: