Psia olimpiada - po raz pierwszy w Polsce!

Po raz pierwszy w historii w naszym kraju rozegrano olimpiadę dla psów. W dniach 29-30 listopada na hali sopockiego Hipodromu blisko 230 czworonogów z całej Polski konkurowało w pięciu różnych dyscyplinach.
Płyta hali została podzielona na pięć specjalnych ringów do sportów kynologicznych, w których występowały duety złożone z psów i przewodników. Dogolympics to impreza, a jednocześnie organizacja, promująca psie dyscypliny sportowe: agility, flyball, obedience, top speed dog i rally-o. Jak mówią organizatorzy Dogolympics 2014 to przede wszystkim różnorodność. Żadna inna impreza w Polsce nie zrzesza tylu sportów jednocześnie. Co istotne, zawodnik, który przystąpi do zawodów, może wziąć udział w pięciu różnych konkursach, sprawdzając tym samym predyspozycje swojego psa.

W czasie weekendowych zmagań największą uwagę publiczności przykuły agility i flyball. W pierwszej z nich zadaniem duetu jest pokonanie toru z przeszkodami w jak najkrótszym czasie i bez żadnego błędu. Właściciel kieruje swoim pupilem za pomocą komend głosowych i ruchów ciała. Kolejność pokonywania przeszkód  jest wyznaczana przez sędziego. W agility kluczem do sukcesu jest odpowiedni czas komend oraz prawidłowa reakcja właściciela. Jeżeli przewodnik się spóźni, pies prawie na pewno popełni błąd. Flyball jest natomiast wyścigiem psów w sztafecie. W czasie Dogolympics drużyny złożone były z dwóch czworonogów ścigających się z konkurentami na równolegle ustawionych torach. Najszybszą dyscypliną olimpijską jest Top speed dog. Zwycięzcą zostaje pies, który najszybciej pokona dystans 40 metrów; rekordziści przebiegali ten dystans w zaledwie 3,3 sekundy!

Labrador i tunel w agility

Psi sport agility - Labrador pokonuje tunel


Główną ideą przyświecającą obedience i rally-o jest posłuszeństwo.  Rally-o to sprawdzian posłuszeństwa, w którym pies ma chodzić przy nodze na luźnej smyczy. Obedience to posłuszeństwo sportowe – wymagające większych nakładów pracy.

Zobacz także: