Telewizja dla psów - audycje kierowane do zwierząt

W sobotę Animal Planet wyemituje pierwszy program dedykowany naszym czworonogom. Trudno w to uwierzyć, ale psy będę miały własne pasmo telewizyjne! Pomysł wzbudza oczywiście liczne kontrowersje, niemniej autorzy projektu przekonują, że jest jak najbardziej sensowny i przemyślany. Ale czy rzeczywiście zyska uznanie widzów…?

 

DogTV to innowacyjny pomysł stacji telewizyjnej Animal Planet. Potrzeba stworzenia osobnego pasma dla czworonogów wydaje się być uzasadniona – behawioryście przekonują bowiem, że zarówno radio, jak i telewizja, mogą być wykorzystywane do leczenia lęku separacyjnego, który pojawia się, kiedy właściciel wychodzi z domu. Niektóre psy nie radzą sobie z samotnością i odczuwają silny lęk, pozostając w zamknięciu przez długie godziny. Lekarstwem na smutek i tęsknotę może być towarzystwo TV – nietrudno zauważyć analogię, wszak ludzie też relaksują się i uspokajają przed telewizorem.

Aby terapia była skuteczna, nie wystarczy jednak posiadać jakikolwiek odbiornik telewizyjny. Biorąc pod uwagę, że psy odbierają bodźce wzrokowe w nieco inny sposób niż ludzie, telewizor musi nadawać program na wysokich częstotliwościach – powyżej 75 Herzów. Jako ciekawostkę warto dodać, że ludzie dostrzegają płynny ruch przy mniejszej częstotliwości – ok. 50 Hz.

Co więcej, psy nie widzą koloru czerwonego, w związku z czym programy powinny być emitowane w odpowiednich barwach. Aby odbiór pozostawał niezakłócony, warto także zadbać o odpowiednie umiejscowienie telewizora – na wysokości wzroku psa.

Czy telewizja dla psów ma przyszłość?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy kanał DogTV ma szansę osiągnąć sukces. Niektóre czworonogi wykazują dość duże zainteresowanie tym, co dzieje się na ekranie, jednak całkiem spora grupa zupełnie nie przejmuje się telewizorem i nie zwraca uwagi na przemieszczające się obrazki.
Bardzo istotny wydaje się sposób prezentowania treści i dobór materiałów. Z badań wynika, że psy chętnie słuchają ludzkiego głosu i patrzą na inne zwierzęta. Z kolei koty wykazują zazwyczaj większe zainteresowanie nagłymi i przeszywającymi dźwiękami oraz ruchem na ekranie.

telewizja dla psów

 

Czy TV to najlepszy sposób na walkę z lękiem separacyjnym?

Psy potrzebują stałych i regularnych bodźców, dzięki którym przyzwyczają się do określonego rytmu dnia. Jeżeli nie chcemy, aby czuły się osamotnione i stresowały samotnością, nie powinniśmy robić nic, co dodatkowo zachęci je do aktywności, kiedy akurat będziemy wychodzić z domu. Niewskazane są zatem intensywne spacery z samego rana i zachęcanie do podjęcia zabawy, wiedząc, że za chwilę opuścimy mieszkanie. Błędem jest także żegnanie się z czworonogiem – dajemy wówczas sygnał zainteresowania i zachęcamy czworonoga do podjęcia aktywności.

Wyjście nie może być traktowane jako swoisty rytuał, tylko coś normalnego.

 

Pamiętaj, że wszystkie innowacje i lifehacki powinny być traktowane jako ciekawostki, a nie sposoby na ułatwienie życia i odrzucenie odpowiedzialności za zwierzę. Włączając psu kanał w TV, nie wyleczymy go z lęku separacyjnego, a co najwyżej zmniejszymy jego objawy.

Zobacz także: