Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

1 lipca Światowy Dzień Psa

1 lipca Międzynarodowy Dzień Psa- okazja do refleksji

1 lipca został uznany za Międzynarodowy Dzień Psa. Historia święta nie jest nadto obszerna, gdyż zostało ono wyznaczone zaledwie pięć lat temu - w roku 2007.
Światowy Dzień Psa to bardzo dobra okazja, aby zastanowić się na swoim podejściem do zwierząt oraz nagłośnić sprawę porzuceń i zaginięć czworonogów. Początek lipca stanowi bardzo symboliczną datę -  w tym czasie większość osób udaje się, bowiem na wakacyjne urlopy i zdejmuje z siebie ciężar obowiązku opieki nad zwierzęciem. Wiele osób wciąż traktuje czworonogi w sposób wybitnie przedmiotowy, co prowadzi do narastającego problemu przeładowania schronisk i przytulisk. Jakie kroki należy poczynić, aby przeciwdziałać temu procederowi? Chyba każdy hodowca i miłośnik psów chciałby, aby ich święto było okazją do chwalenia się pupilami, a nie zaś do poruszania sprawy ich złego traktowania przez właścicieli.

Miłość do psa do człowieka

  • 1 lipca Międzynarodowy Dzień Psa - prawo po stronie zwierząt?

Nie sposób kontrolować procesu adopcyjnego oraz sprawdzać poziomu „dojrzałości” przyszłych właścicieli. Jedynym rozwiązaniem problemu wydaje się być nałożenie obowiązku mikroczipowania zwierząt i zamieszczania ich numerów rejestracyjnych w bazie danych. Tym sposobem właściciele nie mogliby tak łatwo pozbywać się domowników i wywozić ich z dala od miejsca zamieszkania.
W Polsce obowiązują bardzo liberalne przepisy prawne w dziedzinie ochrony i opieki nad zwierzętami, a co za tym idzie, właściciele nie obawiają się konsekwencji swoich czynów. Za znęcanie się nad psem grozi wprawdzie kara pozbawienia wolności do dwóch lat, ale praktyka sądowa pokazuje, że wymiar sprawiedliwości rzadko, kiedy orzeka taką karę.
W mediach możemy usłyszeć wiele historii ze zwierzętami w roli głównej. Niedawno, mogliśmy śledzić sprawę kilkorga pijanych mężczyzn, którzy przywiązali psa linką holowniczą do tyłu samochodu i ciągnęli przez kilka kilometrów. Zwierzę straciło głowę, jego śmierć była niezwykle bestialska. Zwyrodnialcy usłyszeli zarzut znęcania się nad zwierzętami i trafili do więzienia (jeden na rok, drugi na osiem miesięcy). Sytuacja nie była odosobniona; niespełna kilka miesięcy wcześniej doszło do podobnej tragedii, której prowodyrem był pijany mężczyzna. Niestety, media dość szybko porzuciły ten wątek i obecnie niewiele osób pamięta o tych zdarzeniach.

  •  Święto Kundelka i Narodowy dzień psa

Świętami, które wyraźnie asocjują ze świętem 1 lipca, są: Święto Kundelka oraz Narodowy Dzień Psa. Dzień kundelka jest obchodzone w Polsce od przeszło dekady. Stanowi ono doskonałą okazję do promocji schronisk i przytulisk dla zwierząt. Większość schronisk organizuje wówczas dni otwarte i zachęca ludzi do adopcji zwierząt niechcianych- mieszańców i zwierząt starszych. Właściciele zwierząt mogę również zaprezentować swoje pociechy w czasie psich wystaw. Na co dzień nie organizuje się wystaw psów nierasowych, jednak w tym jednym dniu można zrobić wyjątek.
Analogicznym do Dnia Kundelka świętem jest Narodowy Dzień Psa, który został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych. Święto przypada na dzień 26 sierpnia i zostało ustanowione przez National Dog Day Foundation. Głównym powodem ustanowienia święta była wdzięczność właścicieli zwierząt i chęć pokazania ich bezgranicznej miłości do pupili.

Kundelek najlepszy przyjaciel człowieka

  • Światowy Dzień Psa przez cały rok

Dobry właściciel pamięta, że pies zasługuje na dobre traktowanie przez cały rok - nie tylko od święta. Zwierzęta nie są w stanie same zadbać o swoje potrzeby i przetrwać bez pomocy człowieka. Zanim zdecydujemy się, więc na przygarnięcie szczenięcia, powinniśmy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Pies to nie zabawka i nie zasługuje na takie traktowanie.

Tagi artykułu: