Udostępnij ten artykuł.

4 października Międzynarodowy Dzień Zwierząt

4 października to bardzo wymowna data. Na ten dzień przypada zarówno wspomnienie w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii, jak i Międzynarodowy Dzień Zwierząt. Św. Franciszek to postać szczególna. W stosunku do człowieka i otaczającej go przyrody wyrzekł się chęci dominacji i wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Nauczał, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, dlatego ludzie nie powinni krzywdzić zwierząt. Możemy się od niego bardzo wiele nauczyć!

Skąd pomysł na święto?

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week), który trwa corocznie do 10 października. W tym czasie stowarzyszenia ekologiczne i organizacje non-profit organizują warsztaty i pogadanki, których głównym tematem jest zmiana zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie, że czworonogi mają takie samo prawo do życia co ludzie. Organizatorzy zwracają  szczególną uwagę na los bezdomnych zwierząt, a także problem znęcania się nad domowymi pupilami. W obchodach biorą udział także przedstawiciele schronisk, zachęcając ludzi do adoptowania czworonogów schroniskowych. Osoby zainteresowane kupnem psa mogą się również dowiedzieć, których hodowli unikać.

Światowy Dzień Zwierząt został po raz pierwszy zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

4 października Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Kochasz zwierzęta? Leży Ci na sercu dobro bezdomnych czworonogów? A może chcesz wspomóc wybrane schronisko, a nie wiesz jak? Międzynarodowy Dzień Zwierząt to dobra okazja, aby zastanowić się nad możliwościami realnej pomocy czworonogom!

Jeżeli chcesz pomóc czworonogom, a nie wiesz od czego zacząć, sprawdź stronę www.dlaSchroniska.pl. Za jej pośrednictwem możesz zakupić jedzenie, akcesoria oraz inne rzeczy potrzebne dla wybranego zwierzaka. Do tej pory zebrano ponad 100 000 złotych, a kwota stale się powiększa. Do akcji dołączyli się także przedstawiciele polskiej sceny rozrywkowej, artyści i blogerzy m.in. Łukasz Zagrobelny oraz Marta Wierzbicka. 

4 październiak międzynarodowy dzień zwierząt

Inicjatywa dlaSchroniska

Inicjatywa regularnie przyjmuje pod swoje skrzydła coraz więcej schronisk z całego kraju. Za pośrednictwem platformy można obecnie pomagać ponad 400 zwierzakom.
Jak to działa? Na stronie www.dlaSchroniska.pl z galerii zdjęć wybieramy zwierzaka, któremu chcemy coś podarować. Do każdego zwierzaka przypisana jest lista artykułów, które potrzebuje. Wykazy są tworzone indywidualnie przez opiekunów czworonogów, dlatego mamy pewność, że prezent zawsze będzie trafiony. W akcji może wziąć udział każdy – liczy się gest, a nie wysokość wpłaty. Jeżeli nie dysponujemy dużymi funduszami,  możemy kupić chociaż puszkę o symbolicznej wartości 3 zł. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Akcji! Wspierajmy dobre inicjatywy!

Tagi artykułu: