Udostępnij ten artykuł.

Aaa pieski dwa

Wiele zwierząt w tym także i psy uwielbiają spać, a dużo ras psów według twierdzenia ich właścicieli nie robi nic poza spaniem można im czasem zaśpiewać - Aaa pieski dwa.

Ile śpią psy?

Wiadomo oczywiście, że czy to u człowieka czy u zwierząt zdrowy sen jest bardzo ważny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najdłużej śpią szczeniaczki, czyli malutkie pieski, choć dokładnie ile godzin podczas doby to zależy także w dużej mierze od rasy danego pieska, ale również od jego charakteru. Taki mały piesek może przespać nawet do dwudziestu godzin na dobę. Im dłużej taki szczeniaczek śpi tym lepiej, ponieważ wtedy rośnie i rozwija się prawidłowo, a więc nie powinno to nikogo dziwić, że nasz pupil tylko szuka ustronnego miejsca, aby mógł się zdrzemnąć. Starsze psy nie potrzebują już tak dużej ilości snu, ale to również zależy od rasy psa i jego temperamentu.

Niektóre psy duże takie jak nowofundland, mastiff angielski czy bernardyn długowłosy potrafią spać bardzo długo i można nawet określić, że przesypiają większą część swojego psiego życia. Także ciężarna suka potrzebuje bardzo dużo odpoczynku i zdrowego, spokojnego snu, który pozwoli jej na zregenerowanie sił. To ile pies śpi zależne jest też od aury, wiadomo, że gdy jest zbyt nieprzyjemnie czy nawet zimno tak jak to ma miejsce w zimie czy jesienią to psy śpią o wiele dłużej, bo są bardziej zmęczone osowiałe po prostu tak działa na nich pogoda. Natomiast wiosną i latem, gdy wszystko budzi się do życia to psy również są bardziej żywe i nie potrzebują już tak dużo snu i odpoczynku.

Śpiący pies na fotelu

Śpiący pies

Wybór miejsca i legowiska dla psa

Każdy piesek czy to duży czy mały potrzebuje odpowiedniego, przytulnego miejsca, gdzie będzie mógł wpaść w objęcia morfeusza i śnić piękne senne marzenia przy piosence - Aaa pieski dwa. Podczas snu nie powinno się psu przeszkadzać czy go rozbudzać, najlepiej starać się, aby było w miarę cicho ani niepotrzebnie go nie głaskać, bo to może go rozbudzić i sprawić, że nasz pupil stanie się zbyt nerwowy. Kupując psu legowisko koniecznie musimy wziąć pod uwagę jego wielkość tak, aby pies mógł się w nim wygodnie ułożyć i całkiem rozluźnić. Wiadomo, że pies potrafi zasnąć wszędzie, ale jeśli zależy nam na tym, aby nasz ulubieniec był szczęśliwy to powinniśmy zadbać o odpowiednie posłanie, ale nie musimy koniecznie kupować mu specjalnego legowiska czy budki, jeżeli nas na to zbytnio nie stać czy po prostu mamy zbyt małe mieszkanie. W takim przypadku wystarczy materac, koc czy nawet poduszka, który ustawimy w jakimś ustronnym miejscu, tak, aby leżący tam piesek nie przeszkadzał domownikom i żebyśmy my mu nie przeszkadzali.

Śpiący szczeniak Beagle

Śpiący szczeniak Beagle

Oczywiście są również właściciele, którzy biorą swojego pupila do swojego łóżka i nie można tego nikomu zabronić, ale może się to stać w pewnym momencie dużym problemem, bo pies tak samo jak dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do pewnych sytuacji. Jeśli piesek jest rasy małej to wtedy, jeśli bardzo chcemy może spać razem z nami w jednym łóżku, ale gdy z malutkiego szczeniaczka wyrośnie duży pies to musimy dobrze przemyśleć tą decyzję, bo nagle może się okazać to bardzo uciążliwe, gdy pięćdziesięciokilogramowy pies położy się w naszym łóżku, bo może się okazać, że nasz pupil raczej się wyśpi, ale my chyba nie za bardzo. Zwolenników a także przeciwników takiej metody jest po równo. To jest bardzo dobre i prawidłowe zachowanie jak właściciel obdarza swojego psa wielką miłością i chce dla niego jak najlepiej, bo przecież tak powinno być, jeśli decydujemy się przygarnąć pod swój dach czworonożnego przyjaciela, ale jeśli chodzi o spanie psa razem z nami w łóżku to naprawdę trzeba to dobrze przemyśleć i na pewno nie wyrządzimy naszemu pupilowi krzywdy, jeżeli zadecydujemy, że będzie on miał swoje osobne posłanie, w jakim ustronnym miejscu i nie będzie to oznaczać, że kochamy go mniej, bo niestety czasem niektórzy opiekunowie właśnie w taki sposób myślą.

Jest to błędne podejście, bo pies nadal będzie szczęśliwy i będzie czuł, że się o niego troszczymy i kochamy, bo przecież nie wyrządzamy mu krzywdy, ale chcemy by miał swoje własne, wygodne miejsce, gdzie będzie odpoczywał i spał. Spanie u właściciela w łóżku czy na jego kolanach przede wszystkim uwielbiają szczeniaczki, a dzieje się tak, dlatego, że potrzebują one bardzo dużo troski i ciepła, muszą czuć, że są kochane. Powinniśmy okazywać mu bardzo dużo miłości i zapewnić mu sporą ilość pieszczot czy przytulania, ale nie musimy od razu takiego malutkiego pieska zabierać do siebie do łóżka, bo tak jak już wcześniej było wspominane w artykule może on się bardzo szybko przyzwyczaić do takiej sytuacji i sam nie będzie chciał już spać. Oczywiście można pieska tego oduczyć, ale jest to bardzo trudne i uciążliwe, a więc decyzja o spaniu psa w naszym łóżku powinna być przemyślana, aby później nie było rozczarowań czy złości na naszego pupila, bo to nie jego wina, ale nasza, bo przecież sami go tego nauczyliśmy.

Śpiące szczeniaki Labradora

Śpiące szczeniaki Labradora

Pies wyśpi się w każdym miejscu i ten sen będzie na pewno spokojny i zdrowy, jeśli tylko zapewnimy mu spokój i odpowiednie miejsce. Jeśli pies i to obojętnie czy mały czy duży będzie czuł się kochany przez swoich opiekunów to na pewno będzie spał spokojnie w każdym miejscu, nie stanie się nerwowy i na pewno będzie rozwijał się prawidłowo. A nam przypomni się w takich chwilach tekst lub piosenka - Aaa pieski dwa, lub Aaa kotki dwa.

W dzikich warunkach, czyli w naturze pies mało, kiedy śpi sam, a dzieje się tak, dlatego, że choć psy to drapieżniki to jednak mają wielu dosyć groźnych, przede wszystkim dla szczeniaków wrogów między innymi ptaki drapieżne typu sowy albo orły, a także bardzo niebezpieczne węże lub inne psowate zwierzęta. Dlatego w grupie jest zawsze bezpieczniej, gdy muszą spać same to śpią bardzo czujnie i nerwowo, a każdy choćby najmniejszy hałas może ich zbudzić. Jeśli pies żyje w warunkach domowych to bardzo ważne jest, jeśli oczywiście posiadamy tylko jednego psa, aby spał jak najbliżej nas, tak, aby czuł się bezpiecznie i spokojnie mógł odpoczywać, bez żadnego stresu. Wtedy na pewno nasz zwierzak będzie radosny i zdrowy.

Tagi artykułu: