Udostępnij ten artykuł.

Adopcja psa - o czym warto pamiętać?

Decyzja o adopcji psa wymaga zastanowienia i konsultacji ze wszystkimi członkami rodziny. Jeżeli naprawdę chcemy adoptować psa, musimy podejść do tego z otwartym sercem. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu kilka porad, dzięki którym proces adopcyjny przebiegnie w pozytywnej atmosferze.

Nie przeglądajmy profili psów ze schroniska, jeżeli nie jesteśmy pewni, że naprawdę chcemy mieć psa!

Wiele osób popełnia kardynalny błąd – przegląda psie profile, kiedy nie ma stuprocentowej pewności, że chce adoptować zwierzę. Zanim wejdziemy na stronę schroniska i zaczniemy wertować katalogi z psami, bądźmy przekonani, że zależy nam na psie a nie jego pięknym obrazie. Oczywiście, widok słodkiego szczeniaka może wzruszyć, ale nie powinniśmy tracić przy tym zdrowego rozsądku. Takie zachowanie prowadzi bowiem do nieprzemyślanych decyzji i zawracania głowy wolontariuszom, którzy i tak mają dużo pracy w schronisku.

adopcja psa o czym warto pamiętać

Adopcja psa – o czym warto pamiętać? – Jeżeli nie schronisko to może dom tymczasowy?

W schronisku bardzo trudno jest poznać prawdziwy charakter psa, jego nawyki i upodobania. Jeżeli nie chcemy kupować, nomen omen, kota w worku, warto zastanowić się nad ewentualną adopcją psa z domu tymczasowego.
Dom tymczasowy to takie małe schronisko, w którym przebywa od kilku do kilkunastu psów pozostających pod opieką jednego wolontariusza. Dzięki temu opiekun zna wszystkie swoje psy i może udzielić zainteresowanemu wiarygodnych i przydatnych informacji. W schronisku trudno jest niestety poznać prawdziwy charakter psa, zwłaszcza gdy wolontariusze się zmieniają i mają pod swoją opieką wiele psów.
Jeżeli jednak postanowiłeś sobie, że chcesz zaadaptować psa ze schroniska, rozważ zgłoszenie się do weekendowego wolontariatu i zajmowanie wybranym psiakiem przez kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że pies ze schroniska nie jest „czystą kartą” i zawsze może zaskoczyć nas niepożądanym zachowaniem. W takiej sytuacji konieczne może się okazać przepracowanie problemów z behawiorystą.

Adopcja psa – o czym warto pamiętać? – Nie zawracaj głowy, jeżeli nie jesteś czegoś pewny!

Wchodząc na fanpage schronisk, możemy zaobserwować pewien ciekawy proceder. Otóż, wiele osób pisze pod zdjęciami komentarze, w których wyraża chęć wzięcia psa ze schroniska, a kiedy już wolontariusz odpisze na ich wiadomości, nagle zaczynają się tłumaczyć względami lokalowymi czy innymi względami, które uniemożliwiają adopcję psa. Skoro i tak wiesz, że nie możesz pozwolić sobie na adopcję, czemu od razu nie dasz sobie spokoju?

psy w schronisku czekające na adopcję

Wymagania a realia

Oczywiście nie sposób nikogo winić, że ma wymagania względem nowego pupila. To wręcz całkowicie naturalne; trudno spodziewać się, że weźmiemy pierwszego lepszego psa bez zastanowienia. Wszak jeżeli nie dysponujemy dużą przestrzenią, powinniśmy wybrać raczej psa małych albo średnich rozmiarów. Jeżeli chcemy z kolei psa obronnego, z pewnością nie adoptujemy małej kruszynki.
O ile wybór podług naturalnych predyspozycji i wielkości psa jest ok., o tyle szukanie psa, które spełniają wymagania rasowe – już nie do końca. Do schroniska bardzo rzadko trafiają psy rodowodowe – o wiele częściej mieszańce.

porzucony pies w schronisku czakający na adopcję

Który pies jest dla mnie?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na adopcję psa i doskonale wiemy, czego chcemy, nie obawiajmy się zadawania pytań. Na miejscu możemy także skorzystać w pomocy specjalisty, dzięki któremu znajdziemy psa pasującego do naszych upodobań, stylu życia oraz codziennej aktywności. Ludzie często wybierają psa ze względu na wygląd, nie zwracając uwagi na pozostałe aspekty jego fizyczności oraz realne potrzeby.

Tagi artykułu: