Udostępnij ten artykuł.

Adresówka dla psa

Wielu zrozpaczonych właścicieli czworonogów, rozwieszających ogłoszenia o zaginięciu swojego psa, doskonale wie, jak bolesna jest utrata pupila. Tym bardziej, że nawet najlepiej zorganizowane poszukiwania, często nie pozwalają na jego odnalezienie. Ból i rozpacz, jakie towarzyszą właścicielom czworonogów, bywają nie mniejsze niż w przypadku straty bliskiego członka rodziny. W rzeczywistości, wielu psich zaginięć można byłoby uniknąć, dbając odpowiednio o swoje zwierzę. Jednym z wyrazów takiej dbałości, jest z pewnością adresówka dla psa. Czym jest? Jak działa? Jak ją zrobić i jaki model wybrać? I przede wszystkim: dlaczego adresówka do obroży dla psa stanowi niezbędny element ekwipunku czworonoga? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Adresówka dla psa to niewielkich rozmiarów przedmiot, na którym znajdują się dane właściciela psa. To oczywiście najbardziej skrótowy opis adresówki, niewspółmierny do korzyści, jakie daje jej stosowanie. Adresówka przyczepiana jest do obroży psa, a jej głównym zadaniem jest ułatwienie kontaktu ewentualnego znalazcy czworonoga z jego właścicielem. Adresówka zazwyczaj zawiera imię psa i numer telefonu do właściciela. Te dane w większości przypadków wystarczają do tego, aby umożliwić kontakt i umówić się na odbiór psa. Zabłąkany pies, u którego szyi znajduje się taka informacja, ma znacznie większe szanse na powrót do swojego domu. A powodów zgubienia się może być wiele: ucieczka ze spaceru, nagła pogoń za innym zwierzęciem, zerwanie się ze smyczy czy zaginięcie w podróży. To powody, dla których adresówka jest zwyczajnie niezbędna i coraz więcej właścicieli wyposaża w nią swoje psy.

adresówka dla psa maltańczyka

Adresówka dla psa – jak wybrać najlepszą?

Jak zrobić adresówkę dla psa? Oczywiście, można próbować wykonać ją samemu, jednak warto pamiętać, że musi być to przedmiot solidny, odporny na uszkodzenia, działanie czynników atmosferycznych oraz inne sytuacje. Nie jest to duży wydatek, dlatego szybko i łatwo możemy adresówkę zamówić lub kupić w sklepie zoologicznym, mając pewność, że będzie ona wykonana z odpowiednich tworzyw.

Na rynku znajdziemy adresówki plastikowe. Są one lekkie i najtańsze, jednak trzeba pamiętać, że plastik jest najmniej wytrzymały ze wszystkich proponowanych tworzyw. Plastikowa adresówka zazwyczaj posiada wsuwaną karteczkę, na której zapisane są dane właściciela psa. Jeśli jednak nasz pies jest bardzo aktywny, lub wpadnie w tarapaty, plastikowa adresówka może łatwo się zniszczyć. Właśnie dlatego, coraz powszechniej stosowany standardem są adresówki metalowe. Na nich z kolei, dane kontaktowe są wybijane lub grawerowane, co zapewnia ich znacznie większą wytrzymałość. Metalowa adresówka ma najczęściej kształt płaskiej blaszki, mocowanej do obroży. Może przypominać nieco żołnierski nieśmiertelnik, co, zwłaszcza dużym psom – dodaje wiele uroku. Jednak kształt adresówki możemy wybrać dowolnie, spośród wielu, oferowanych przez producentów ponieważ to nie on jest najistotniejszy. Nieważne czy adresówka dla psa będzie miała kształt kości, budy czy serca. Znaczniej istotniejsze jest to, by pies został w nią wyposażony, a ona sama zawierała istotne informacje.

Co powinna zawierać adresówka dla psa?

I tutaj dochodzimy do kolejnego istotnego elementu układanki: jakie informacje powinny zawierać adresówki dla psów? Na rynku znajdziemy całą masę produktów, niektóre pod względem zawartości, niczym nie różnią się od dowodu osobistego. Podawanie niezwykle szczegółowych danych, jak waga czy wzrost, zazwyczaj mijają się z celem i jedynie rozmywają efekt informacyjny. Zamiast czekać, aż potencjalny znalazca z morza szczegółów wyłowi interesujące go informacje, warto na adresówce wybić lub zapisać podstawowe dane, takie jak:

  • imię psa,
  • numer telefonu do właściciela lub innych członków rodziny.

Wiele osób na adresówkach umieszczę też adres zamieszkania, jednak nie zawsze jest to skuteczne. Przecież pies mógł zaginąć nam w trakcie wakacji lub innego wyjazdu, więc nasza lokalizacja może nie odpowiadać danych zawartym na adresówce. Czasem więc, znacznie skuteczniejsze jest ograniczenie treści  wizytówki wyłącznie do najistotniejszych danych. Znacznie ułatwi to odnalezienie właściciela, a kontakt telefoniczny zazwyczaj pozwala ustalić pozostałe informacje.

czerwona adresówka dla psa w kształcie kosteczki

Adresówka – uzupełnienie chipa

Wielu właścicieli psiaków twierdzi, że ich pies nie potrzebuje adresówki, ponieważ nigdy nie ucieknie, a nawet jeśli – to z pewnością wróci do domu. Myślenie w ten sposób jest naiwne i niebezpieczne, ponieważ nie mamy jakiejkolwiek pewności, że faktycznie, pies się odnajdzie. Adresówka dla psa nie jest dużym wydatkiem, a komfort jaki zyskujemy w przypadku jej zakupienia i prawidłowego wykonania, jest nieporównywalny z niczym innym. Adresówka dla psa sanowi istotne uzupełnienie chipu, który pozwala odczytać dane o właścicielu, jednak do tego wymagany jest specjalny czytnik. Przypadkowy przechodzień, musiałby skorzystać z pomocy służb ratunkowych, chcąc oddać znalezionego psa. To sprawia, że wiele osób rezygnuje z pomagania zwierzętom. Jeśli na adresówce będzie kontakt do właściciela, szansa na to, że ktoś zainteresuje się naszym psem, będzie znacznie większa.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa

Wiedząc już, co to jest adresówka dla psa, jakie dane należy na niej umieścić oraz jak zadbać o to, by nie uległa zniszczeniu, robimy duży krok w stronę zapewnienia lepszego bezpieczeństwa naszemu psu. Pupil z pewnością będzie nam za to wdzięczny. Oczywiście, najlepiej byłoby nigdy nie sprawdzać skuteczności adresówek dla psów, jednak życie pokazuje, że jest inaczej. Psy giną, uciekają, czasem zostają też uprowadzane. Nie da się tego uniknąć. Można jednak  minimalizować skutki takich sytuacji. Adresówka dla psaz całą pewnością ułatwi nam poszukiwanie pupila i pozwoli na szybki kontakt w przypadku odnalezienia go przez inną osobę – nawet na drukiem końcu świata.

Tagi artykułu: