Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Affenpinscher (Pinczer małpi)

PINCZER MAŁPI (Affenpinscher)

Historia

Psy bardzo podobne do pinczera małpiego istniały w Niemczech już w czasach nowożytnych, co znajduje potwierdzenie w zapisach kronikarskich i drzeworytach autorstwa Albrechta Durera (1471–1528). Nie ulega jednak wątpliwości, że psy różniły się nieco od współczesnych Pinczerów. Przodkowie współczesnych Pinczerów małpich zostali wyhodowani w XVII wieku w wyniku skrzyżowania małych pinczerów niemieckich z azjatyckimi psami typu mopsa. Nie da się ukryć, że rasa jest spokrewniona z innym psem, który również ma nieco małpi wygląd. Chodzi oczywiście o gryfonika belgijskiego.

Pies Affenpinscher z 1915 roku

Pinczer małpi z 1915 roku

Wygląd

Sylwetka psa Pinczera małpiego wpisuje się w kształt kwadratu; stosunek długości ciała do wysokości w kłębie jest taki sam. Czaszka okrągła, niezbyt duża. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos okrągły, pełny i czarny. Kufa krótka i prosta, niewygięta do góry. Grzbiet nosa prosty. Wargi ściśle do siebie przylegają; są czarno pigmentowane. Uzębienie kompletne. Kły i siekacze nie muszą być widoczne, gdy usta są zamknięte. Oczy ciemne, raczej okrągłe i pełne. Powieki czarno pigmentowe, przylegające do gałek ocznych. Powieki otoczone twardą sierścią. Uszy osadzone wysoko, noszone równo i zwrócone do przodu. Przybierają kształt litery V. Wewnętrzne krawędzie uszu przylegają do głowy. Szyja prosta, mocna, raczej krótka. Tułów mocny, kwadratowy i kompaktowy. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet mocny, krótki i napięty. Lędźwie krótkie i mocne. Odległość od ostatniego żebra do biodra jest krótka, skutkiem czego tułów wydaje się kompaktowy. Zad krótki, lekko zaokrąglony, niezauważalnie „włączony” w nasadę ogona. Klatka piersiowa lekko spłaszczona po bokach, umiarkowanie szeroka, sięgająca poza poziom łokci. Brzuch umiarkowanie podciągnięty. Ogon naturalny. Kończyny przednie są mocne, proste, ustawione równolegle do siebie. Łopatki dobrze umięśnione. Ramię leży blisko ciała, jest silne i muskularne. Łokcie poprawnie przylegające. Przedramię silnie rozwinięte, proste. Łapy krótkie i okrągłe. Palce zwarte i wysklepione. Pazury krótkie, mocne i czarne. Kończyny tylne widziane z boku są lekko ukośne. Uda silnie umięśnione, szerokie. Podudzie długie i silne. Staw skokowy umiarkowanie kątowane. Włos powinien być szorstki i gęsty. Pinczer małpi ma bardzo charakterystyczny pysk. Sierść obficie porasta głowę, tworząc otoki wokół oczu. Pies ma także długie, krzaczaste brwi, co nadaje mu małpopodobny wygląd. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czarny. Dopuszczalna wysokość w kłębie wynosi od 25 do 30 cm. Waga psów waha się w granicach od 4 do 6 kilogramów.

Temperament

Pinczer małpi jest psem czułym i delikatnym dla właściciela. Szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest także lojalny wobec swojej rodziny i chroni jej członków w razie potrzeby. Niestety, dość dużą wadą psów jest ich zbytnia brawura. Czworonogi mogą rzucać się na psy kilkakrotnie większe od siebie (to cecha typowa dla miniaturek). Pinczery są także dość nerwowe i impulsywne.

Jak wszystkie inne rasy Affenpinscher potrzebują wczesnej socjalizacji – ekspozycji na nieznajomych, widoki, dźwięki i doświadczenia. Socjalizacja sprawia, że psy będą w przyszłości towarzyskie, przyjazne i dobrze nastawione do człowieka.
Czworonogi doskonale sprawdzają się jako zwierzęta typowo miejskie. Mają wprawdzie pewne zapotrzebowanie na ruch, niemniej w zupełności wystarczy im kilka ćwiczeń w ciągu dnia.

Zdrowie

Pinczery małpie żyją średnio 10-12 lat. Dorośli przedstawiciele rasy mogą cierpieć na typowe przypadłości zdrowotne takie jak: zwichnięcia rzepki kolanowej, owrzodzenie rogówki oka oraz zaburzenie czynności oddychania. U rasy występuje niekiedy ciemiączko niezrośnięte i przetrwały przewód tętniczy.

Ważne informacje

1) Podobnie jak wiele innych psów Pinczer małpi może sprawiać problemy wychowawcze i wykazywać pewne skłonności dominacyjne. Właściciele powinni zatem przeprowadzić regularne szkolenie posłuszeństwa.

2) Chociaż sierść Pinczera małpiego jest szorstka, trudno uznać rasę za hipoalergiczną.

3) Ze względu na pierwotne funkcje (Pinczery małpie wyławiały niegdyś szczury i pasożyty) psy nie powinny mieszkać w domach wraz z innymi zwierzętami, a przede wszystkim gryzoniami takimi jak: chomiki, fretki czy myszoskoczki. Pinczerki dobrze dogadują się natomiast z kotami.

4) Affenpinscher nie są generalnie polecane dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Pinczer małpi jest lojalny wobec dorosłych członków rodziny i może być świetnym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci.

5) Pinczer małpi to rzadka rasa, dlatego też szczenięta są stosunkowo drogie. Aby mieć pewność, że dostaliśmy pod opiekę zdrowego psa, nigdy nie decydujmy się na zakup szczenięcia od nieodpowiedzialnego, nieznanego hodowcy.

Wysokość: wysokość w kłębie dla dorosłego psa waha się między 25 a 30 cm. Waga mieści się w granicach 3-4 kg.

Umaszczenie: Pinczer małpi powinien być jednolicie czarny. Jego sierść jest sztywna i krótka.  Cechami charakterystycznymi dla rasy są: krzaczaste brwi i kosmaty włos na twarzy i szyi, co upodabnia go wyglądem do małpy.

Pielęgnacja: Pielęgnacja psa nie jest bardzo pracochłonna. Podobnie jak wszystkie psy szorstkowłose Pinczer małpi wymaga przede wszystkim regularnego trymowania.  

Zdrowie: Affenpinscher żyje około 12 lat. Przedstawiciele rasy mogą chorować na dysplazję stawy biodrowego lub zwichnięcie rzepki kolanowej. Należy także zwracać szczególną uwagą na oczy i uszy psa. Niekiedy pojawiają się także schorzenia układu oddechowego i wydalniczego, np. niewydolność oddechowa.

Rodzina: Affenpinscher może być kompanem dla dzieci w starszym wieku, natomiast ze względu na brak cierpliwości i hałaśliwość nie poleca się go dla maluchów. Jest to pies o silnej osobowości i zadziornym charakterze. Wykazuje ogromną lojalność w stosunku do swojej rodziny i nieufność do obcych. Wymaga konsekwentnego wychowania, bez rozpieszczania, które sprawia, że pies staje się kapryśny. Trzeba mu zapewniać ciekawe i różnorodne zabawy, bo szybko potrafi się znudzić. Jest bardzo oddany i będzie zaciekle bronił swojej rodziny.

Inne nazwy: Pinczer małpi

Kraj pochodzenia: Niemcy

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 1, wzorzec 186. Nie podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt pinczera małpiego to wydatek 2600 złotych.

Tagi artykułu: