Udostępnij ten artykuł.

Agresja psów wobec ludzi

Trudności wychowawcze - Agresja psów wobec ludzi i innych zwierząt jest zjawiskiem bardzo często spotykanym i winna być surowo tępiona przez właścicieli. Niestety, winą za nieprawidłowe zachowanie zwierząt, rzucanie się na ludzi i psy można obarczyć przede wszystkim właścicieli, którzy wykazują się absolutną bezmyślnością i brakiem wyobraźni. Zwierzęta nie są złe same z siebie to otoczenie kształtuje ich charakter i gruntuje pewne zachowania, które mogą w przyszłości skutkować niekontrolowaną agresją i nienawiścią do obcych (a niekiedy samych właścicieli).

Behawioryści wyróżniają pięć typów agresji psów.

  • Jedną z nich jest agresja terytorialna, która jest najczęściej spotykana u psów obronnych.
  • Druga to agresja dominacyjna, która dotyczy czworonogów o wojowniczych charakterach. Niektóre psy pragną podporządkować sobie inne zachowania agresywne maja ugruntować ich pozycję w stadzie.
  • Agresja ze strachu jest zazwyczaj wynikową kontaktu z człowiekiem i objawia się niekontrolowanym przypływem siły zdecydowanie najtrudniej ją powstrzymać.
  • Agresja przemieszczona dotyczy przedstawicieli jednego gatunku, niemniej jednak może objąć swoim zasięgiem również właściciela, albo zupełnie obcą osobę. Psy, które są odciągane od „obiektu zainteresowania” mogą przelać nienawiść na człowieka.
  • Agresja suk może być nakierowana zarówno na człowieka jak i na inne zwierzęta. Suka w naturalny sposób broni swoich młodych i nie dopuszcza do siebie nikogo obcego.

Agresja jest zachowaniem typowym dla wszystkich zwierząt, toteż nie możemy w pełni wykluczyć ich naturalnych instynktów i stworzyć „żywe maskotki”, które całkowicie podporządkują się naszym zamiarom. Niektóre rasy psów mają znacznie większe pokłady agresji od innych mowa przede wszystkim o przedstawiciel psów ras groźnych, które potrzebują odpowiedniego treningu i stymulacji już w okresie szczenięcym. W innym wypadku mogą rzucać się na wszystkie napotkane osoby i stanowić wielkie niebezpieczeństwo dla właścicieli. Do psów ras groźnych zaliczamy: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Agresja psów wobec ludzi i właścicieli jest zjawiskiem bardzo trudnym do zwalczenia i w każdym przypadku wymaga indywidualnych konsultacji z weterynarzem, bądź behawiorystą. Powody agresji psów wobec ludzi mogą być różne: strach przed właścicielem, chęć dominacji w stadzie, czynniki genetyczne i hormonalne, ból czy obawa przed działaniem obcych czynników.  Agresja o podłożu nerwicowym jest bodaj najczęściej spotykanym typem agresji, z którą można walczyć i próbować całkowicie wyeliminować. Czynnikiem determinującym zachowania agresywne jest stosunek właścicieli do zwierzęcia i przebieg procesu adaptacyjnego. Wczesna socjalizacja psa pozwala na niemal całkowite wykluczenie zachowań agresywnych w przyszłości. Pies, który jest pewny siebie, odważny i prawidłowo wyszkolony nie będzie reagował agresywnie i nie wykaże tendencji do nieuzasadnionej agresji.

Psy ras groźnych muszą przejść dodatkowe szkolenia; potrzebują również dominującego i pewnego siebie właściciela, który nie będzie pobłażał ich zachowaniom i w odpowiednim momencie przejmie kontrolę nad działaniami psa.

Jeżeli posiadamy psa, który rzuca się na ludzi, nie możemy tego w żaden sposób lekceważyć. Nigdy, bowiem nie wiadomo, jakie jest podłoże jego zachowania i czy sami możemy czuć się bezpiecznie w towarzystwie zwierzęcia. Jeżeli jednak chcemy zapobiec zachowaniom agresywnym w przyszłości należy stosować się do kilku rad; właściciele psów agresywnych również powinni z nich skorzystać i wprowadzać do swoich domów.


  • Groźny pies

  • Agresja u psa

  • Agresja psa wobec psa

Prawdą powszechną jest, że agresja rodzi agresję powinniśmy kontrolować swoje zachowania i trzymać nerwy na wodzy. Pies powinien zrozumieć, kto jest jego panem, jednakże nie należy narzucać władzy w sposób rygorystyczny i pozbawiony odpowiedniego autorytetu. Pies musi czuć się w domu bezpiecznie, nerwowa atmosfera nie sprzyja socjalizacji zwierzęcia i nie jest korzystna również dla nas. W czasie spożywania posiłków powinniśmy pozostawić psa samemu sobie i w żaden sposób nie rozdrażniać. Psy są bardzo wyczulone na punkcie pokarmu i w momencie, kiedy ktoś się do nich zbliża, zaczynają zazwyczaj walczyć.

Niektóre, agresywne zachowania psa mogą stanowić zagadkę dla właściciela. Pies może zachowywać się agresywnie na skutek wielu czynników, które są niedostrzegalne gołym okiem. Pupila może drażnić zapach innego zwierzęcia, dotyk w bolące miejsce, albo przedmiot, który kojarzy mu się z traumatycznym wydarzeniem.

Właściciele psów agresywnych powinni pamiętać, jakich rzeczy nie należy robić w obecności pupila oraz jakich zachowań się wystrzegać. Najbardziej newralgiczną sprawą jest zachowanie przy zwierzęciu spokoju i stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery do życia. W żadnym razie nie należy bić i karcić zwierzęcia, gdyż jego nienawiść może przenieść się na nas. Wszelkie sytuacje stresowe takie jak szczucie psa na inne zwierzę, czy też straszenie go mogą odbić się na psychice zwierzęcia. W momencie, kiedy pies rzuci się na inne zwierzę, nie możemy odciągać go i szarpać. Pies może zrozumieć, bowiem nasze zachowanie jako zaproszenie do konfrontacji i rozpocząć walkę z nami. W chwilach stresowych zwierzę nie zachowuje się racjonalnie i żadne komendy doń nie dochodzą. Jeżeli zauważymy u psa wielką zapalczywość i upór w osiąganiu celu, nie powinniśmy odwdzięczać się tym samym. Wyrywając ulubioną zabawkę, bądź zawłaszczając jego mienie możemy obudzić w zwierzęciu agresję terytorialną, z którą niezwykle trudno walczyć.

Przed zakupem zwierzęcia warto zainteresować się jego wywodem genetycznym i sprawdzić rasowość dzięki temu będziemy mogli z grubsza określić, jakie zachowania i cechy charakteru są przypisane do zwierzęcia. Kupując psa warto kierować się podstawową zasadą nigdy nie wybieramy psa, który ma powyżej ośmiu miesięcy. Starsze psa mają już bowiem ugruntowane pewne zachowania i w żadnym wypadku nie można się ich wyzbyć.

Tagi artykułu: