Udostępnij ten artykuł.

Agresja smyczowa u psa

Spacery z psem to dla naszych czworonogów czas relaksu i odpoczynku. Sprzyja on załatwianiu potrzeb fizjologicznych oraz dbałości o odpowiednią sylwetkę. Jednak dla wielu właścicieli czworonogów, spacer z psem stanowi źródło stresu i niepotrzebnych nerwów.

Powodem jest tak zwana agresja smyczowa – zespół niespokojnych zachowań, które wykazują psy prowadzone na smyczy. Jakie są jej przyczyny? Czy da się zapobiegać agresji psa na smyczy? Co zrobić, żeby pies nie był agresywny wobec innych psów? W dzisiejszym artykule rozprawiamy się z faktami i mitami dotyczącymi agresji smyczowej u psów. Jeśli Twój czworonóg na co dzień jest spokojny, zaś podczas spacerów staje się nerwowy na widok innych psów, może to oznaczać, że dotyczy go agresja smyczowa. Jej przyczyny mogą być różne, a efektem agresywnych zachowań często bywa zmiana trasy spaceru na taką, by nie spotkać na niej innych psów.

Dlaczego pies jest agresywny?

Przyczyn, dla których nasz pies zachowuje się agresywnie, może być sporo. Jeśli naszego czworonoga przygarnęliśmy ze schroniska, kluczowe mogą być złe doświadczenia jakie pies ma z przeszłości. Agresja może wystąpić więc na skutek dręczenia przez inne psy. Jeśli w schronisku warunki były trudne, agresja smyczowa u psa może być naturalnym odruchem. W przeszłości mógł on konkurować o pokarm z innymi samcami, sąd wpojone agresywne zachowania.

agresja smyczowa u psa owczarka

Innym powodem, dla którego pies jest agresywny, są błędy w jego wychowaniu. Często psy od małego wychowują się same. Brak towarzystwa innych psów, może skutkować agresją i powodować, że pies jest nieprzyjazny wobec innych psów, spotkanych na swojej drodze. Agresja smyczowa bierze się w tym przypadku z niepoprawnej socjalizacji. Najlepszym sposobem przeciwdziałania takim zachowaniom, będzie więc częsty kontakt z innymi psami.

Innym źródłem agresji u psa może być także lęk przed innym czworonogami. Jeśli pies boi się innego psa, reaguje tak, jak przyzwyczaiła go do tego psia natura – szczeka i może zachowywać się agresywnie. Strach może towarzyszyć szczególnie mniejszym psom, na widok większych czworonogów.

O ile powyższe przyczyny są raczej niezależne od nas, to warto wiedzieć, że również zachowanie właściciela może mieć istotny wpływ na reakcje psa. Jeśli sami jesteśmy źli, przestraszeni i wysyłamy złe sygnały, pies również staje się agresywny. Wielu właścicieli psów niezbyt przychylnie reaguje na inne psy, choćby podczas spaceru. Pies wyczuwa nasze obawy i lęk, a to z kolei nakazuje mu bronic właściciela. Nic więc dziwnego, że kły idą w ruch.

Dlaczego agresja smyczowa u psa jest częstym zachowaniem?

Jest jeszcze jeden, niezwykle istotny powód, dla którego tak częstym zachowaniem jest agresja psa na smyczy. Pamiętajmy, ze smycz zwyczajnie krępuje naszego psa. Prowadzony na smyczy psiak nie tylko ma ograniczony zakres ruchów, ale także pole widzenia. Wszystko to wpływa na jego zachowanie. Przyjmuje więc postawę obronną, która u wielu psów utożsamiana jest z agresją. Nierzadko, spory udział mają w tym właściciele psów. Podstawowym błędem popełnianym w trakcie spacerowania z psem jest napinanie smyczy. Psy bardzo źle znoszą nieustanne napięcie mięśni, przez co również stają bardziej nerwowe. W dodatku, naciągnięcie smyczy to dla psa sygnał, że właściciel przyjmuje postawę obronną. Agresja smyczowa jest w takiej sytuacji niezwykle powszechnym zjawiskiem.

agresja smyczowa u psa buldoga francuskiego

Powodów, dla których agresja smyczowa u psa jest powszechna, możemy znaleźć więcej. Kolejnym jest poczucie bezpieczeństwa czworonoga. Pies na spacerze ze swoim panem nabiera więcej pewności siebie, dlatego łatwiej przychodzi mu zaczepianie i atakowanie innych psów.

Co zrobić, żeby pies nie był agresywny wobec innych psów?

Zdecydowanie nie należy lekceważyć, ani bagatelizować agresji u psów. Mając na uwadze dobro i prawidłowy rozwój swojego czworonoga, powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby eliminować agresywne zachowania.

Jak oduczyć psa niepożądanych zachowań i co zrobić, żeby pies nie był agresywny wobec innych psów i ludzi?

Jest wiele metod walki z agresją smyczową i przeciwdziałania jej. Wybór optymalnej metody powinien być determinowany wcześniejszym rozpoznaniem przyczyn agresywnego zachowania. To już połowa sukcesu. Potem należy zastanowić się co zrobić, aby u naszego pupila nie występowała agresja smyczowa. Szkolenie psów jest ku temu najlepszą metodą. Praca ze swoim czworonogiem może przynieść niezwykle zadowalające efekty, pod warunkiem, że prowadzona jest w sposób systematyczny i ciągły. Kontrolowanie agresji u psa powinniśmy rozpocząć od małego. Podstawowym elementem wychowania szczeniaka powinno być zapewnienie mu kontaktu z ludźmi. Aby nasz piesek nie był agresywny w stosunku do innych, powinniśmy wykształcać w nim potrzebę obcowania z ludźmi, a także innymi psami. Jeśli mamy w domu więcej niż jednego psa – to już połowa sukcesu. Wspólne zabawy i kontakt fizyczny z pewnością pomogą ograniczyć złe zachowania i przyniosą podobny efekt, co szkolenie psów.

Agresja smyczowa nie zniknie z dnia na dzień. Nie miejmy co do tego złudzeń, widząc że nasze starania kończą się niepowodzeniem. Najważniejsza w szkoleniu psów jest bowiem konsekwencja. Powtarzanie tych samych schematów wiele razy pozwala psu na przyswojenie odpowiednich wzorców zachowań. Wielu właścicieli psów wskazuje na korzyści, jakie daje spuszczenie psa ze smyczy w trakcie spaceru. Niejeden pies na smyczy w stosunku do innych psów zachowuje się agresywnie, właśnie dlatego, że ma oparcie we właścicielu. Jednak spuszczenie psa ze smyczy sprawia, że bojowe nastawienie znika jak ręką odjął. Psy w takiej sytuacji najczęściej obwąchują się i rozchodzą, każdy w swoim kierunku. Nawet jeśli taka metoda jest skuteczna, należy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa psom oraz innym uczestnikom spaceru. Spuszczenie dużego psa ze smyczy może spowodować panikę innych, o czym nie należy w żadnym wypadku zapominać.

agresja smyczowa u psa rasy mops

Agresja smyczowa jest niezwykle powszechnym zjawiskiem u psów, bez względu na ich wiek, rasę, wielkość czy tryb życia. Właściciele czworonogów szukają pomocy w wielu różnych miejscach dzieląc się swoimi doświadczeniami w tym zakresie z innymi posiadaczami czworonogów. Trudno o znalezienie jednej uniwersalnej metody na przypadłość taką jak agresja psa na smyczy. Rozwiązań może być wiele, jednak każdy właściciel powinien kłaść nacisk na szkolenie psa. Agresja smyczowa może być spowodowana zarówno problemami natury neurologicznej, jak i innymi chorobami. Jeśli pies zachowuje się nienaturalnie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wizyta u weterynarza może okazać się zbawienną metoda walki z agresywnymi zachowaniami psa.

Tagi artykułu: