Udostępnij ten artykuł.

Agresywne spaniele / agresja u spaniela

Spaniele to psy, które są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli. Potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością, przywiązaniem i być wobec nich niezwykle solidarni i lojalni. Wygląd psa w całości odzwierciedla jego usposobienie i charakter i sprawia, że można się w nim zakochać już od pierwszego wejrzenia.

Oczywiście, psy posiadają również pewien katalog cech osobniczych, które sprawiają, że ich sposób bycia i zachowanie mogą niekiedy denerwować i drażnić właściciela. Najpoważniejszą wadą psów jest ich zaborczość. Spaniele są emocjonalnie związane ze swoim panem i próbują odgradzać do niego dostęp. Może to powodować problemy w czasie kontaktów z innymi ludźmi, a nawet z innymi zwierzętami.

Właściciel musi poświęcać psu dużo uwagi i czasu szczególnie na wczesnym etapie socjalizacji. Spaniele mają naturalną tendencję do przywiązywania się do jednej osoby. Wybierając samca alfa kierują się przede wszystkim względami osobniczymi i charakterem pana, a także ilością czasu jaki jest mu w stanie poświęcić.

Agresywne Spaniele źle sobie radzą w sytuacji, kiedy nie są jedynym zwierzęciem w rodzinie. Mogą być wówczas osowiałe, bądź agresywne w stosunku do innych zwierząt. Najczęściej przyjmują jednak pozycję wycofaną i zamykają się w sobie. Psy są zdecydowanie polecane dla rodzin z małymi dziećmi. Spaniel ma wówczas okazję, aby stale przebywać z właścicielami i opiekować się najmłodszymi. Jest to szczególnie istotne, gdyż psy mogą pokazać swoje prawdziwe oblicze i zachowywać się zgodnie ze swoim charakterem i upodobaniami.

Spaniele są bez wątpienia bardzo słodką i przyjazną rasą psów. Szybko aklimatyzują się na nowym terenie i przywiązują do nowych właścicieli. W stosunku do obcych zachowują się jednak różnie; czasami możemy dostrzec oznaki zniecierpliwienia u psa i brak chęci na zawiązywanie głębszych relacji. Nic dziwnego, ponieważ psy za wszelką cenę starają się chronić swojego pana i są niezwykle czujne na wszelkie zagrożenia.


  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniel angielski

Zaborczość psa może ujawnić się również w innym aspekcie, mianowicie w walce o pożywienie. Niektóre psy nie dopuszczają nikogo do swojej miski i w czasie posiłku nie pozwalają właścicielowi przejść w bliskiej od siebie odległości.

Stanowi to niestety pokłosie ewolucji i bardzo trudno zwalczyć tę przykrą cechę. W czasie obiadowania psa warto pozostawać na uboczu i nie prowokować psa do żadnych, niewłaściwych ruchów. Istotne jest również ustawienie miski z pożywieniem w znacznej odległości od gwarnych i przechodnich miejsc. Pies musi mieć pełen komfort i czuć się swobodnie.

Tagi artykułu: