Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Aidi (Owczarek z Gór Atlas)

AIDI (Chien de Montagne de l’Atlas – Aïdi)

Historia

Aidi (Owczarek z Gór Atlas) to rasa psów wywodzących się z Maroka. Czworonogi przez dłuższy czas pozostawały niedoceniane; plemiona historyczne zamieszkujące terytorium Afryki Północnej zdegradowały je do poziomu obrońców obozów koczowniczych. Z czasem psy zaczęto wykorzystywać do obrony zwierząt hodowlanych. Początkowo służyły jako psy obronne, a ich głównym zadaniem była ochrona stada i ludzi przed atakami dzikich zwierząt m.in. żbików. Jako że bardzo dobrze radziły sobie z obroną gospodarstwa i w razie potrzeby zabijały drapieżniki, poczęto je wykorzystywać jako psy myśliwskie. Dzięki mocnym pazurom i żelaznemu uściskowi szczęki mogły efektywnie łapać i zabijać zwierzynę. Po dziś dzień są bardzo cenioną rasą psów myśliwskich.
Owczarki z Gór Atlas są niezwykle wytrzymałe i posiadają znakomity zmysł powonienia; potrafią funkcjonować nawet w najcięższych warunkach. Występują przede wszystkim w rejonach Atlasu, Maroka, Liberii i Algierii.

Wygląd

Aidi to mocny, krzepki pies, odznaczający się siłą i zwinnością. Jest dobrze umięśniony, ma suchą i mocną budowę ciała, oraz kosmatą sierść, która chroni go przed zimnem. Długość tułowia (od stawu barkowego do guza siedzeniowego) pozostaje w stosunku 10 do 9 do wysokości w kłębie. Głowa mocna i szeroka, w proporcji do wielkości tułowia, zasadniczo kształtu stożkowatego. Czaszka szeroka i płaska, z widoczną niewielką bruzda czołową. Guz potyliczny, mimo że obecny, jest prawie niewidoczny. Stop tylko nieznacznie zaznaczony. Nos czarny lub czekoladowy, stosownie do umaszczenia, dostatecznie szeroki i z otwartymi nozdrzami. Kufa stożkowata jak cała głowa i widocznie krótsza od mózgoczaszki. Stop długi i niezbyt mocny. Wargi cienkie, dobrze przylegające, czarne bądź czekoladowe stosownie do umaszczenia. Szczęki mocne, uzbrojone w duże, białe, mocne i równomiernie rozmieszczone zęby. Zęby ustawione w zgryzie cęgowym; zgryz nożycowy lub niewielki przodozgryz z kontaktem siekaczy tolerowane. Oczy średniej wielkości, ciemnego odcienia, w zależności od umaszczenia ich barwa waha się od bursztynowej po złoto brązową; lekko skośne, z dobrze pigmentowanymi powiekami.

Aidi (Owczarek z gór Atlas)

Aidi (Owczarek z gór Atlas)

Uszy średniej długości, lekko zaokrąglone na końcach, załamane w połowie długości, skierowane do przodu przy pobudzeniu; w spoczynku często złożone do tyłu. Szyja mocna, dobrze umięśniona, wolna od podgardla. Linia górna tułowia musi być lekko wklęsła, ale nie zapadnięta. Grzbiet szeroki, dobrze umięśniony, odpowiednio długi, przechodzący w mocne, dobrze umięśnione i lekko wysklepione lędźwie. Zad harmonijnie opadający. Klatka piersiowa odpowiednio szeroka, długa i głęboka, sięgająca co najmniej łokcia. Żebra lekko zaokrąglone. Linia dolna podciągnięta za żebrami rzekomymi, ale nie podkasana. Ogon długi, sięgający przynajmniej stawu skokowego, osadzony jako przedłużenie linii zadu, kształtu szabli, bardzo bogato owłosiony – im więcej włosa tym lepiej. Łopatka skośnie ustawiona, kłąb wyraźnie zaznaczony. Ramię mocne, umięśnione, skośnie ustawione i przylegające do klatki piersiowej.

Podramię proste, solidnie zbudowane i dobrze umięśnione. Śródręcze krótkie i niemal pionowe. Łapa praktycznie okrągła, o mocnych opuszkach. Pazury mocne, ich barwa zależna od umaszczenia. Guzy biodrowe wyraźnie widoczne, uda dobrze umięśnione, ale nie przeładowane mięśniami, długie. Skóra luźna i mocna. Sierść gęsta i raczej szorstka, póldługa, długości około 6 cm, z wyjątkiem kufy i uszu, gdzie jest krótka i delikatna. Wokół szyi tworzy kryzę, szczególnie wyraźną u samców. Bardzo długa sierść na portkach i ogonie. Maść rozmaita: płowa (od wyblakłej piaskowej do ciemno czerwonej), pręgowana lub z czarnym nalotem lub czaprakiem różnej wielkości, czekoladowa (od beżowej po kolor przypieczonego chleba), czarna.  Wargi i nos mocno pigmentowane, czarne lub czekoladowe w zależności od umaszczenia. Wysokość w kłębie oscyluje w granicach 52 - 62 cm.

Aidi rasa psów

 pies Aidi

Zachowanie/temperamnet

Bardzo przywiązany i oddany właścicielowi i jego rodzinie, odznacza sie wrodzonym instynktem stróżowania i obrony. Zawsze czujny, instynktownie ocenia zagrożenia i bez lęku reaguje tak, jak potrzeba. To idealny pies do pilnowania dużych, ogrodzonych posesji.

Wysokość: psy mają w kłębie od 52 do 62 cm.

Waga: Waga psa waha się w granicach 25-35 kg.

Umaszczenie: Maść rozmaita: płowa (od wyblakłej piaskowej do ciemno czerwonej), pręgowana lub z czarnym nalotem lub czaprakiem różnej wielkości, czekoladowa (od beżowej po kolor przypieczonego chleba), czarna.

Pielęgnacja: Wymagane regularne czesanie – przynajmniej raz na tydzień.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Rodzina: Aidi raczej nie nadaje się do trzymania w mieście. Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia.

Kraj pochodzenia: Maroko

Inne nazwy:  Owczarek z Gór Atlas, Atlas shepherd dog, Atlas sheepdog.

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2, wzorzec nr 247. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: