Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Airedale terrier charakter waga cena

AIREDALE TERRIER

Historia

Miłośnicy Airedalów nazywają je "królami terierów"; są najwyższe spośród wszystkich znanych terierów, mają ogromną chęć do pracy i spełniają się w kilku dziedzinach myślistwa; nie mogą być jedynie norowcami – są za duże. AT, podobnie jak większość terierów, są rasą angielską. Nazwę rasy można przetłumaczyć jako ‘dolina Aire’ – Aire to nazwa rzeki w hrabstwie York, zaś słowo ‘dale’ to po angielsku ‘dolina’.
Airedale zostały wyhodowane w XIX wieku. Przodkami rasy były na pewno otterhoundy – duże szorstkowłose ogary angielskie używany w czasie polowań na wydry – oraz wymarłe staroangielskie black-and-tan terrier. Kiedy u współczesnego airedale pojawia się niekiedy duże, ciężkie, "flakowate" i nisko osadzone ucho, mówi się, że jest to spuścizna po ogarach. Osobniki czarne-podpalane są natomiast kojarzone z Black-and-tan terierami.

pies rasy Airedale terrier

Airedale terrier nad wodą

Użytkowość

W XIX wieku AT były wykorzystywane podczas polowań na wydry, jednak dzięki swojej wszechstronności sprawdziły się także w innych dziedzinach myślistwa. Przy swoim dużym wzroście nie mogą być jednak norowcami. W czasie obu wojen światowych pracowały jako pomocnicy sanitariuszy oraz w łączności. Obecnie sprawdzają się jako psy policyjne
Z racji spokojnego usposobienia mogą być szkolone na przewodników niewidomych. Sprawdzają się również w psich sportach wymagających zwinności i posłuszeństwa.

Wygląd

Airedale Terier, największy z grupy terierów, jest muskularnym i dość krępym psem. Głowa o dobrych proporcjach, bez widocznej różnicy w długości mózgoczaszki i trzewioczaszki, wolna od zmarszczek. Czaszka długa i płaska, niezbyt szeroka między uszami, zwężająca się łagodnie ku oczom. Stop ledwie widoczny. Nos czarny. Kufa dobrze wypełniona przed oczami, jedynie delikatnie wyrzeźbiona, dzięki czemu nie jest klinowata, ani jednakowo szeroka na całej długości. Wargi przylegające. Szczęka i żuchwa głębokie, mocne i dobrze umięśnione, ponieważ siła chwytu jest bardzo pożądana. Nie mogą mieć jednak kształtu tak zaokrąglonego, aby policzki wydawały się krągłe. Zęby mocne, ustawione w zgryzie nożycowym, co oznacza, że górne siekacze w ścisłym kontakcie przykrywają dolne i są ustawione pionowo. Zgryz cęgowy akceptowany. Policzki płaskie, nie uwydatnione. Oczy ciemne, stosunkowo małe, nie wyłupiaste, o charakterystycznym u teriera wyrazie; spojrzenie pojętne i bystre. Uszy w kształcie litery „V”, noszone u boków głowy, małe, jednak pasujące do rozmiarów psa. Linia załamania przebiega nieco ponad wierzchem czaszki.


  • Airedale terrier na plaży

  • Airedale terrier

  • Airedale terrier

Szyja sucha, dobrze umięśniona, średniej długości i grubości, rozszerzająca się stopniowo ku łopatkom, bez luźnego podgardla. Grzbiet krótki, mocny, prosty, dobrze związany. Lędźwie dobrze umięśnione. Pies o krótkich lędźwiach i dobrym ożebrowaniu ma krótką słabiznę. Jeżeli pies nie jest dobrze związany, widać to w słabiźnie. Klatka piersiowa głęboka – mniej więcej do poziomu łokci – niezbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione. Ogon dawniej kopiowany; niekopiowany wysoko osadzony i radośnie noszony. Powinien być mocny i gruby. Łopatki długie, skośnie ułożone, płaskie. Łokcie przylegające do tułowia. Przedramię idealnie proste, o mocnym kośćcu. Łapy małe, okrągłe i zwarte, o grubych opuszkach i palcach umiarkowanie wysklepionych, nie zwracają się na zewnątrz ani do wewnątrz. Udo długie i mocne. Stawy kolanowe dobrze kątowane, nieskierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Podudzie umięśnione. Stawy skokowe nisko umiejscowione, równoległe jeżeli oglądane od tyłu. Łapy małe, okrągłe i zwarte, o grubych opuszkach i palcach umiarkowanie wysklepionych, nie zwracają się na zewnątrz ani do wewnątrz. Sierść twarda, gęsta i szorstka, nie tak długa, aby wydawała się zmierzwiona. Włos przylegający, prosty i zwarty porasta tułów i kończyny. Sierść okrywowa, wierzchnia jest twarda, druciana, sztywna. Podszerstek miękki i krótszy; najtwardsza sierść lekko falista. Górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona, czarne lub szaro-czarne. Pozostała powierzchnia ciała podpalana. Uszy często ciemniejsze, a czarne naloty występują wokół szyi i na skroniach. Dopuszcza się trochę białych włosów na piersi.
Psy osiągają około 58 -61 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą ok. 56 - 59 cm. Waga dorosłych psów kształtuje się w przedziale 20-25 kg.

pies rasy airedale terrier

Wzorzec rasy Airedale terriera

Temperament

Psy są bardzo samodzielne i inteligentne. Nie nadają się dla osoby, która nie ma doświadczenia w prowadzeniu i szkoleniu psów – szybko bowiem wyczują słabość opiekuna i zajmą dominującą pozycję w domowym stadzie. Jeżeli właściciel ma silną psychikę i jest konsekwentny, może liczyć na dozgonną miłość i przywiązanie teriera.
AT lubią dzieci, chociaż ze względu na swoje rozmiary nie powinny mieszkać w domach z bardzo małymi dziećmi – nieopatrznie mogą wyrządzić im krzywdę. Tolerują inne zwierzęta zwłaszcza jeżeli wychowywały się razem z  nimi. Wymagają wczesnej socjalizacji – nieprawidłowo uspołecznione psy mogą być agresywne i nietolerancyjne w stosunku do innych czworonogów.
Airedale mają olbrzymie zapotrzebowanie na ruch i będą najszczęśliwsze, mogąc żyć w domach z ogrodem. Nie stanowi to jednak reguły; jeżeli zapewnimy psu dużą dawkę aktywności w ciągu dnia, mieszkanie w bloku nie będzie żadnym problemem.
Warto podkreślić, że AT nie są psami dla osób, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Psiaki doskonale dogadają się ze sportowcami-amatorami, biegaczami i rowerzystami. Raz na jakiś czas warto zabrać je za miasto.

Zdrowie i Pielęgnacja

Teriery wymagają regularnego szczotkowania – najlepiej szczotką z prawdziwego włosia, która wyczesze zanieczyszczenia i wymasuje skórę. Pierwszy zabieg trymowania należy przeprowadzić po ukończeniu przez psa czwartego miesiąca życia. Zabieg należy powtarzać co 3 miesiące. Teriera szorstkowłosego nie można kąpać zbyt często, gdyż każda kąpiel zmiękcza włos.

Psy są generalnie zdrowe. Do najpowszechniejszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy dysplazję stawów biodrowych.


  • Airedale terrier

  • Szczeniak Airedale terrier

  • Szczeniaki Airedale terriera

Wysokość:  Psy osiągają około 58 -61 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą ok. 56 - 59 cm.

Waga: Waga dorosłych psów kształtuje się w przedziale 20-25 kg.

Umaszczenie: Górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona, czarne lub szaro-czarne. Pozostała powierzchnia ciała podpalana. Uszy często ciemniejsze, a czarne naloty występują wokół szyi i na skroniach. Dopuszcza się trochę białych włosów na piersi.

Zdrowie: Do najpowszechniejszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy dysplazję stawów biodrowych.

Pielęgnacja: Psy wymagają regularnego trymowania – raz na trzy miesiące. Czesanie raz w tygodniu. Kąpiele jedynie okazjonalnie.

Rodzina: Opiekun musi być konsekwentny i odpowiedzialny. Psy mogą być uparte i nieposłuszne, jeżeli wyczują słabość właściciela. Uwielbiają ruch i wysiłek fizyczny. Sprawdzą się w rodzinach ze starszymi dziećmi. Tolerują inne zwierzęta, o ile zostały prawidłowo uspołecznione w młodości.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytnia

Inne nazwy: Waterside terrier, Bingley terrier.

Cena szczeniąt z rodowodem 3500 - 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2023.

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1, nr wzorca 7

Tagi artykułu: