Udostępnij ten artykuł.

Akcesoria dla psów - obroża, smycz, zabawki, kaganiec

Akcesoria dla psów (kupię używane lub nowe) możemy znaleźć na stronach sklepów zoologicznych i w serwisach ogłoszeniowych.

Kupno psa wiąże się z wieloma innymi kosztami. Właściciel musi zapewnić zwierzęciu nie tylko miejsce do spania, jedzenie i dach nad głową, ale także uposażyć w dodatkowe akcesoria dla psów i zabawki, które sprzyjają jego prawidłowemu rozwojowi.

Pierwszym podstawowym akcesorium dla psa jest smycz. Odpowiednia smycz dla psa nie powinna być ani zbyt krótka, ani zbyt długa. Czworonóg nie może czuć się skrępowany i stale przeciągać się na smyczy. Warto  przy tym zauważyć, że inna długość smyczy potrzebna jest w czasie spacerów, a inna w czasie wizyt weterynaryjnych czy podróży środkami komunikacji miejskiej. W przypadku wizyt u lekarza musimy zachować nad psem pełną kontrolę i nie pozwolić, aby odszedł od nas na zbyt duża odległość. Kolejna sprawą jest trwałość smyczy uzależniona od jakości wykorzystanego materiału.

Akcesoria dla psów – kupię. Jak uczyć psa chodzenia na smyczy?

Naukę chodzenia na smyczy powinniśmy zacząć od zwykłej półtorametrowej, parcianej smyczy. Półtorametrowa smycz jest optymalna do przeprowadzenia szkolenia, niemniej nie nadaje się na wyjścia z psem już ułożonym. Kiedy zobaczymy, że pies nie wyrywa się ze smyczy i idzie równym krokiem, możemy pomyśleć o zakupie smyczy dłuższej, np. regulowanej automatycznie. Warto jednak zauważyć, że smycze z automatycznym regulatorem są odpowiednie dla psów ras średnich i małych. Duże i bardzo duże psy z łatwością się z niej zerwą. Właściciele psów ras agresywnych często wybierają smycze wykonane z łańcucha. Nie jest to jednak dobry wybór. Grube ogniwa łańcucha są dość ciężkie, przez co smycz wydaje się mało funkcjonalna.

Skórzana obroża dla psa małego

Skórzana obroża dla psa

Akcesoria  dla psów – kupię obrożę

Pierwsza obroża czworonoga powinna być skórzana lub parciana. Małe psy i szczeniaki zazwyczaj nie tolerują obroży i smyczy, i robią wszystko, aby uwolnić się z więzów. Pewnie nie raz widzieliśmy psa, który wkłada łapę między obrożę i szyję, próbując się z niej wydostać. Aby zapobiec takim wybrykom, wystarczy zapiąć obrożę dość ciasno. Nie obawiajmy się, że pies się udusi.

Duże psy nie powinny mieć obroży parcianych, które dość łatwo można zerwać. Poza tym zbyt wąskie obroże wbijają się w skórę zwierzęcia. Preferowany jest wybór szerokich skórzanych obroży. Dobrym rozwiązaniem będzie także obroża uzdowa, która umożliwi bezpieczne kierowanie psem w czasie spaceru. Efektowne kolczaste obroże mogą wydawać się odpowiednie dla psów dużych i groźnych, niemniej nie spełniają żadnego praktycznego zadania. Mogą jedynie boleśnie zranić zwierzę. Podobnie rzecz się ma z kolczatkami i obrożami zaciskowymi. Dokonując wyboru obroży, nie powinniśmy sugerować się jej wyglądem, ale funkcjonalnością.

Akcesoria dla psów – kupię zabawki

Zabawki dla psów powinny spełniać kilka istotnych wymogów technicznych. Po pierwsze muszą być wykonane z nietoksycznych materiałów. Po wtóre – łatwe do czyszczenia. Po trzecie – stymulujące i sprzyjające rozwojowi psycho-ruchowemu. Zabawki nie powinny być również zbyt małe, gdyż istnieje realne zagrożenie, że zwierzę je połknie. Niedopuszczalne jest także, aby zabawki były wykonane z łatwo niszczejącego materiału. Najlepszym wyborem są zatem zabawki gumowe, których pies nie przegryzie i tym samym nie porani sobie dziąseł.

Inne niezbędne akcesoria dla psa – kupię

Kaganiec

Kagańce kojarzone są z psami dużymi i agresywnymi. Oczywiście jest to skojarzenie słuszne, niemniej nie wyczerpujące tematu. Często się zdarza, że również małe i średnie psy potrzebują kagańce. Nawet słodkie i towarzyskie Yorki mogą okazać się agresywne w stosunku do obcych. W sklepach zoologicznych znajdziemy kagańce we wszystkich rozmiarach i przeznaczone dla konkretnych ras. Dokonując wyboru właściwego kagańca, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar. Odpowiedni rozmiar jest istotny ze względu na sposób regulacji temperatury ciała u psów odbywającej się przez błony śluzowe pyska.

Skórzany kaganiec dla psa

Szelki dla psów

Przed zakupem szelek należy zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej naszego psa. Szelki są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu niż smycz. Właściciel nie musi obawiać się, że zwierzę porani sobie szyję na skutek przeciągania smyczy. To doskonały wybór dla wszystkich psów ras dużych i średnich.

Transportery

Transportery kojarzą się raczej z kotami, niemniej mogą posłużyć również do przenoszenia psów. Jeżeli udajemy się w dłuższą podróż i nie chcemy, aby nasze zwierzę stresowało się w czasie przeprawy, możemy przyzwyczaić go do  transporterka.

Transporter dla psa malego

Tagi artykułu: