Udostępnij ten artykuł.

Akcesoria dla psów / zakup podstawowych akcesoriów dla psa

Akcesoria dla psów dzielą się na dwie główne kategorie.

Do pierwszej z nich zaliczamy rzeczy codziennego użytku, czyli:

 • miski,
 • pojemniki na karmę,
 • obroże,
 • smycze,
 • legowiska oraz
 • transportery.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że właściciel musi zadbać o to, żeby jego pies posiadał wszystkie, wyżej wymienione produkty. Bardzo ważne jest, aby legowisko i transporter dla psa był nieco większy od niego samego i pozwalał swobodnie się poruszać. Koszt transporterka i legowiska nie przekracza zazwyczaj kilkuset złotych. Przy zakupie miski warto zwrócić uwagę na jej pojemność i zakupić dwie oddzielne. Zakup łączonych misek nie jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności, jeżeli chcemy zachować wysoką higienę i czystość otoczenia. Należy pamiętać, że wodę uzupełniamy za każdym razem, kiedy się kończy. Miskę myjemy po każdym posiłku zwierzęcia. W jednej z misek powinna znajdować się woda, w drugiej- pożywienie. Pojemnik na karmę nie jest koniecznością, jednakże pozwala utrzymać porządek w kuchni. Obroża powinna być regulowana i wykonana z przyjaznego dla skóry materiału. Zanim zakupimy smycz warto przyjrzeć się jej długości i materiałowi, z jakiego została sporządzona. Zawsze istnieje możliwość, że pies po prostu przegryzie smycz, albo, co gorsza pęknie ona pod zbytnim naciskiem czworonoga. Niewątpliwie, zakup smyczy i obroży stanowi duży wydatek dla właściciela psa.

W skład akcesoriów dodatkowych dla psów wchodzą rzeczy, które nie są dlań niezbędne, jednakże znacząco ułatwiają życie. Jeżeli dbamy o swoje zwierzę i pragniemy, aby czuło się bezpieczne w każdej sytuacji warto zainwestować w tak zwaną adresówkę (jest to mała zawieszka, którą doczepiamy do obroży). W chwili, kiedy pies się zgubi wystarczy ją otworzyć i przeczytać adres właściciela. Obecnie, niektóre psy mają wszczepione specjalne chipy, które umożliwiają ich identyfikację i dostarczenie właścicielowi. Nie zawsze jest to jednak możliwe i nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę z takiej ewentualności. Adresówki są zaś sprawdzonym i tanim sposobem identyfikacji czworonoga.


 • akcesoria dla psów

 • miski dla psa

 • obroża skórzana

Kolejnym, bardzo często wybieranym dodatkiem dla zwierząt jest odblaskowa bandamka, która może uratować zwierzęciu życie. Opaska jest szczególnie polecana osobom, które mieszkają w ruchliwych częściach miasta i spacerują z psem po zmroku. Bardzo często wybierają ją ludzie, zamieszkujący wsie i mniejsze ośrodki miejskie. Zwierzę jest widoczne już z odległości 50 metrów, co pozwala na wyhamowanie nawet najbardziej rozpędzonego pojazdu.

Drugim z kolei dodatkiem, który może ochronić psa i w pewnej mierze również właściciela są specjalne zatrzaski do pasów bezpieczeństwa. Niektóre psy ciężko znoszą jazdę samochodem, są nadzwyczaj ruchliwe i mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla kierującego pojazdem. Zatrzaski pozwalają unieruchomić zwierzę na czas podróży i kontrolować jego zachowanie. Jeśli pies nie przejawia żadnych, destrukcyjnych skłonności i spokojnie siedzi na tylnym siedzeniu, możemy zrezygnować z zatrzasków i na to miejsce zakupić specjalną kratę na szybę. Wiele psów lubi wystawiać głowę za okno, co jest jednak bardzo niebezpieczne. Nigdy, bowiem nie wiadomo, czy nie będą próbowały wyskoczyć przez okno i czy nie zrobią sobie krzywdy. Podobne rozwiązania możemy zastosować wewnątrz pojazdu. Wystarczy, że zakupimy odpowiedniej wielkości siatkę ochronną i odgrodzimy siedzenia przednie od tylnych. Jeśli siatka jest dobrze zamocowana, nie ma obawy, że pies wskoczy na przednie siedzenie i rozproszy kierowcę.

Akcesoria dla psów obejmują również gadżety przeznaczone dla świadomych, dbających o czystość właścicieli. Nie od dziś wiadomo, że jednym z największych problemów mieszkańców miast jest załatwianie się psów na chodnikach i terenach zielonych. Pomimo zakazów i licznych akcji protestacyjnych większość miłośników psów czuje się bezkarna. Większa część właścicieli nie poczuwa się do obowiązku sprzątania po swych psach. Niemniej, sporo osób sprząta po swych pupilach i pozostawia okoliczne tereny w czystości. Aby sprzątanie nie było odrażającą i odpychającą czynnością możemy zakupić worki na odpady, które nie przepuszczają wilgoci i posiadają specjalną nakładkę klejową. Skutkiem tego worek można wyrzucić nawet w ulicznym śmietniku.


 • transporter dla psa

 • legowisko

 • smycz automatyczna

Koszt torebek na odpady nie przekracza zazwyczaj 10 zł w opakowaniu mamy około stu torebek. Taki zestaw powinien wystarczyć na około dwa miesiące. Zachowanie czystości nie musi, więc być drogie. Do zestawu torebek możemy zakupić łapkę, która przypomina nieco szufelkę do zbierania odpadów. Chwytak na końcu łapki umożliwia efektywne zbieranie odchodów i jest łatwy do umycia.

Bardzo przydatnymi akcesoriami dla psów są wszelkiego rodzaju sprzęty podróżne. Jeżeli często wyjeżdżamy i zabieramy ze sobą czworonoga, warto pomyśleć o zakupie nylonowe miski i torby podróżnej, do której zapakujemy wszystkie zabawki i karmę dla zwierzęcia. Miski przybierają zazwyczaj formę kompaktową i z łatwością można je przechowywać w torbie podróżnej. Do niezbędnika wycieczkowicza możemy zaliczyć również przyrząd do usuwania pcheł i insektów. Jest to niezwykle zmyślne i przydatne urządzenie, zwłaszcza, jeśli posiadamy psa rasy długowłosej, który jest o wiele bardziej narażony na ataki pcheł i insektów niż psy krótkowłose.

Akcesoria dla psów to również buty. Buty możemy zakładać psu w dwóch wypadkach. Po pierwsze, gdy doznał urazu łapy; po drugie, kiedy chcemy go ochronić przed zimnem i zapobiec przenikaniu szkodliwych substancji chemicznych z podłoża. Najczęściej ma to miejsce zimą, gdy chodnik wysypany jest solą i środkami chemicznymi. Niemniej, stosowanie butów dla czworonogów powinno się ograniczyć do minimum.
 

Tagi artykułu: