Udostępnij ten artykuł.

Akita inu opis rasy

Psy są najbardziej zróżnicowanym gatunkiem pod względem wyglądu, wielkości i budowy ciała wśród wszystkich zwierząt. Choć pierwowzorem psa jest wilk, to wiele ras znacznie odbiega wyglądem od tego wzorca. Jedne są bardzo małe, inne ogromne. Niektóre mają wydłużone, wąskie pyski, inne spłaszczone z krótkim nosem. Rasy psów tak naprawdę zostały stworzone przez człowieka, służyły do konkretnych celów, dlatego musiały się charakteryzować określonym zachowaniem bądź przymiotami charakteru. Dlatego każda z ras ma, można powiedzieć, określony profil osobowościowy. Zanim, więc zdecydujemy się na wybór pupila, należy przeczytać wszystko o psach i ich cechach, a także skłonnościach do chorób.

Akita inu to rasa psów zaliczanych do szpiców i psów pierwotnych (V grupa FCI). Szpice to nazwa określonego typu psa, która obejmuje grupę ras pochodzących z północnej, wschodniej i centralnej części kontynentu euroazjatyckiego, a także z podbiegunowych obszarów Ameryki Północnej, Grenlandii i Islandii. Dlatego mówi się o tych psach, że są pierwotne, ponieważ odznaczają się stosunkowo pierwotną budową, słabo zmienioną przez człowieka. Rasę te wyhodowano początkowo do walk psów, jednak później użytkowana była również do polowań. Współcześnie natomiast nie podlega próbom pracy jak większość psów myśliwskich i pełni bardziej funkcję psa stróżująco-obronnego oraz psa do towarzystwa. Akita to największe psy pośród japońskich ras

akita inu opis rasy psa

Nazwa tej rasy psów pochodzi od prefektury Akita w północnej części Japonii. Zamiarem stworzenia tej rasy były walki psów i polowanie na grubą zwierzynę: dziki, jelenie czy czarnego niedźwiedzia. Podobnie jak inne psy ras północnych były również wykorzystywane do ciągnięcia ciężkich ładunków. Przodkowie tej rasy przybyli do Japonii wraz z pierwszą falą imigrantów zwanych Ainu. Uważa się, że bezpośrednim przodkiem Akity był nieistniejący już dzisiaj Nippona inu. Był on znacznie mniejszy w porównaniu do dzisiejszego Akity.

Ta rasa psa istniała na Wyspach Japońskich już ponad 5 000 lat temu. Bardzo często towarzyszyły samurajom. Dzięki temu zajmują stałe miejsce w japońskiej kulturze, głównie mitologii oraz literaturze. Z posiadaniem tej rasy psów wiązały się określone wierzenia. Akita inu były wartościowymi psami w ówczesnej Japonii, cieszyły się ogromnym poważaniem.

Jednak późniejsza historia tego psa nie jest tak pozytywna. Następne stulecia, które obfitowały w liczne wojny, a później także II wojna światowa wpłynęły niszcząco na tę rasę. Psy rasy Akita inu mają grube, ciepłe futro, które było wykorzystywane przez wojsko. W momencie, kiedy Japonia została wplątana w działania wojenne, wybito większość psów tej rasy po to, aby zdobyć futro potrzebne dla wojska. Nieliczni przedstawiciele tej rasy przetrwali wojnę tylko dzięki temu, że hodowano je pod innymi nazwami. Na szczęście po wojnie powstał silny ruch, który miał na celu odbudowanie i zachowanie tradycyjnej kultury Japonii. To dzięki niemu zaczęto na nowo interesować się Akitą, nastał w pewnym sensie renesans tej rasy.

Japoński wzorzec tej rasy pochodzi dopiero z 1938 roku. Postanowiono nieco oczyścić rasę, tak, aby nie kojarzyła się ona z molosami. Krew, molosów wprowadzona została, bowiem na przełomie wieków, aby uzyskać psa lepiej nadającego się do walki. Dzięki procesowi oczyszczania rasy, współczesny Akita nie jest psem bojowym, jest nieco mniej masywny niż ówczesne Akity.

akita inu opis rasy psów

Do Polski pies rasy Akita inu został sprowadzony w 1993 roku w „czystym” japońskim typie. Od tamtej pory popularność tej rasy nieustannie wzrasta. Zwiększa się również świadomość ludzi na temat cech i sposobu wychowania takich psów. W Stanach Zjednoczonych proprzez duże zainteresowanie rasą powstał Akita amerykański.

Akita inu opis rasy   akita inu opis rasy, akita inu opis rasy, akita inu opis rasy

Akita inu to pies dość dużego wzrostu, dobrze wyważony i mocny. Jego wysokość w kłębie waha się między 65 a 70 cm dla psów oraz 60 a 65 dla suk. Waga tych psów to około 35 do 45 kg, suki ważą około 10 kilo mniej.

Jeśli chodzi o umaszczenie tej rasy psów, to jest ono bardzo zróżnicowane. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie białe, czerwone, pręgowane oraz sezamowe, czyli czerwone z czarnymi końcówkami. Każde umaszczenie (oprócz oczywiście białego) musi mieć dodatkowo białe znaczenia po bokach kufy (pysk, przednia część), na policzkach po spodniej stronie żuchwy, szyi, piersi, tułowia i ogona, po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych. Sierść psa jest szorstka i gęsta. Dlatego też w okresach zmiany sierści należy zdecydowanie bardziej zadbać o jej pielęgnację.

Akita inu to rasa psa o zdecydowanym charakterze. W przeszłości był psem wykorzystywanym przy polowaniach, a także psem bojowym. Dodatkowo ze względu na silny instynkt terytorialny i dużą nieufnością wobec wszystkich innych istot spoza swojego stada, to doskonały stróż i obrońca. Silnie przywiązuje się do swojej rodziny, jednak zawsze wybiera sobie jedną osobę, która staj się jego przewodnictwem. Jeśli potrafimy stworzyć sobie taki wizerunek u psa tej rasy, będzie nam posłuszny i bezgranicznie przywiązany. To pies o dużej potrzebie dominacji. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, ale jednocześnie łagodnego. Akita bowiem źle traktuje na ostre traktowanie, a przy tym jest niezwykle uparty. Akita to pies, który nastawiony jest na swoje stado czy też rodzinę. W obecności jej członków jest wesoły, wita się z domownikami wydając przy tym charakterystyczne dla swojej rasy dźwięki. Jednak Akita nie jest wylewny witając się z obcymi osobami. Przy swoim właścicielu zachowa się nienagannie, ale bez entuzjazmu. W obecności właściciela jest posłuszna i miła, jednak, gdy tylko zostanie sam na sam z obcymi ludźmi zaczyna rządzić.

To pies, który bacznie wszystko obserwuje. Gdy tylko cokolwiek wzbudzi jego podejrzenie od razu daje o tym znać szczekając. Akita doskonale odczytuje mowę ciała człowieka bądź zwierzęcia. Świetnie odbiera sygnały niewerbalne, można powiedzieć o nim, że jest doskonałym psychologiem a także strategiem. Potrafi perfekcyjnie odczytać czyjeś intencje.

dwa psy rasy akita inu

Najważniejszy w wychowaniu psa rasy Akita inu są początkowe miesiące jego życia. Jeśli wtedy zaniedbamy go w kwestii ułożenia, później nie nadrobimy strat i Akita zamiast stać się wspaniałym towarzyszem rodziny będzie jej postrachem.

Bardzo ważny w rozwoju Akity jest etap między trzecim a piątym miesiącem życia. Wtedy to Akita poznaje swoje otoczenie, uczy się funkcjonować w nim. Początkowo jest bardzo nieufny i zdystansowany, a nawet sprawia wrażenie lękliwego. Najważniejsze jet to, aby w tym okresie nie spotkały go negatywne doznania od ludzi lub innych zwierząt, ponieważ jest to czas wzmożonej nieufności. Jeśli wtedy zrazi się do czegoś, uraza ta pozostanie w nim na zawsze.


  • Akita inu

  • Akita inu

  • Akita inu

Wady i zalety Akita inu

Akita inu nie jest to rasa psa dla każdego. To pies wymagający, do którego trzeba umiejętnie podejść. Jednak odpowiednio wychowany i ułożony będzie doskonałym towarzyszem do końca swojego życia, bez względu na okoliczności.

To pies o wysokim stopniu dominacji, dlatego potrzebuje zdecydowanej i pewnej ręki w wychowaniu. Bezwzględnie, więc nie jest to pies przeznaczony dla niedoświadczonych właścicieli. Wszystko o psach, co do tej pory wiemy przyda się w wychowaniu Akity. Jest to pies, który raczej nie nadaje się do wychowywania z innymi psami tej samej płci. Ma silną potrzebę dominacji oraz jest nieufny. Dlatego będzie bronił swojego terytorium przed intruzami. Jest to z kolei przydatne w sytuacjach zagrożenia, ponieważ Akita inu z pewnością stanie w obronie właściciela.

Ta rasa psa to, jeśli zostanie dobrze wychowany, doskonały towarzysz i obrońca. Jednak należy pamiętać, że to pies silnie broniący swojego terytorium oraz członków swojej rodziny. Nienagannie zachowujący się pies w obecności właściciela, zmieni się w rządzącego i pilnującego wszystkich psa, jeśli tylko właściciel zniknie z pola widzenia. To pies, dla którego hierarchia jest ogromnie ważna. Ale ma silne dążenie do tego, aby w tej hierarchii zajmować najwyższą pozycję.

Akita inu, jeśli jest przywiązany do właściciela, jest bezwzględnie wierny do końca życia. W Japonii to wręcz symbol wierności. Przykładem jest opowieść o psie Hachikō, który przez prawie 10 lat czekał na powrót swego pana Ueno, który zmarł nagle w miejscu pracy. Dla takiego przywiązania warto potrudzić się nad jego wychowaniem.

choroby akita inu

Najczęstsze choroby i dolegliwości Akity

Akity są psami raczej zdrowymi. Podobnie jak większość psów większych rozmiarów mogą nękać je problemy związane z dysplazja stawów biodrowych. Jednak zdarza się to rzadko wśród przedstawicieli tej rasy.

Zdecydowanie częściej Akity zagrożone są n chorobami oczu. Może pojawić się progresywny zanik siatkówki, a także zaćma. W tych przypadkach trzeba szybko podjąć leczenie, ponieważ brak leczenia może spowodować całkowitą utratę wzroku. Jak się ustrzec przed tymi chorobami? Ustrzec się niestety nie można, ponieważ są to choroby genetyczne. Jednak, jeśli będziemy regularnie, przynajmniej raz w roku badać wzrok Akity u specjalisty, mamy szansę na szybkie wykrycie i skuteczne leczenie choroby. Najlepiej od razu udać się do okulistycznej kliniki weterynaryjnej.

Również przytrafiają się im choroby skóry, takie jak pęcherzyca. Powoduje ona wystąpienie wyprysków oraz owrzodzeń na skórze. Akita inu ma również skłonności do infekcji skóry i uszu, które wiążą się często z chorobami alergicznymi.

Pies rasy Akita inu a dziecko

Akita inu jest psem bardzo pojętnym. Dlatego to, jak będzie zachowywał się w stosunku do dzieci zależy od nas. Musimy przyzwyczajać go do obecności dzieci i nie dopuścić do tego, aby spotkało go coś nieprzyjemnego w pierwszym kontakcie z małym człowiekiem. Co więcej jeśli chcemy, aby odpowiednio się zachowywał, to nie tylko psa musimy dobrze wychować, ale także ustalić pewne zasady zachowania wobec niego wśród domowników. Akita inu nie lubi zbyt daleko idących żartów, ponieważ bardzo serio traktuje swoje istnienie i życie. Jeśli więc będzie się dobrze czuł w towarzystwie dziecka, a dziecko będzie wobec niego delikatne, stanie się doskonałym towarzyszem zabawy a przy tym najlepszym obrońcą dziecka, jakiego można sobie wyobrazić. Pamiętajmy tylko, że ciągnięcie psa za ogon lub uszy nie wchodzi w grę.

profil akity inu

Przy wyborze psa musimy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety z tym związane. Ale przede wszystkim musimy wiedzieć, na jaki charakter psa się decydujemy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że tak niezależny w działaniu pies z silnym charakterem nie jest odpowiedni dla każdego i każdej rodziny. Właściciel musi mieć żelazną cierpliwość oraz wykazywać się całkowitą konsekwencją w wychowaniu Akity, a także być bardziej uparty nić on, aby móc dobrze go ułożyć. Ta rasa psa ma ogromne możliwości. Jest zwinny i nieustępliwy w walce. Nie wolno więc zaniedbywać jego wychowania, ponieważ może dojść do sytuacji, gdzie wyjdzie jego zacięty charakter. Z pozoru jest to pies dość leniwy z umiarkowanym temperamentem, jednak w sytuacji, którą oceni jako zagrażającą, potrafi być agresywny, a przy tym szybki i zwinny. Akita inu nieraz wprawia w zdumienie nawet swojego właściciela.

Należy pamiętać, że Akita inu nigdy nie pozbędzie się swoich łowieckich instynktów i pierwotnej dzikości. Dlatego jeśli wybieramy się z nim do lasu, musimy być czujni. Musimy dobrze obserwować swojego psa i doskonale wychwytywać zachowania, które wskazują na jego zaniepokojenie.

Jeśli decydujemy się na kupno takiego psa, hodowla psów, w jakiej odbierzemy małego szczeniaka powinna nam dać wskazówki, jak postępować z osobnikiem tej rasy. Każde profesjonalne miejsce zajmujące się hodowlą psów zna doskonale charaktery swoich podopiecznych. Dlatego warto skorzystać z ich porady i w razie problemów z wychowaniem zwrócić się z prośbą o pomoc.

Choć Akita inu to dość trudny w wychowaniu i odpowiednim ułożeniu pies, należy pamiętać, że to niezwykle wierny towarzysz i wspaniały obrońca. Naprawdę warto potrudzić się nad jego wychowaniem, bo obcowanie z dobrze ułożonym Akitą to sama przyjemność i radość.

Tagi artykułu: