Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Alano Espanol (Perro de Presa Espanol)

Historia

Jedna z najbardziej znanych hipotez o pochodzeniu rasy mówi, że hiszpański Alano jest potomkiem psów Alanos (Alans), które przybyły na półwysep Iberyjski wraz z Alanami w V w. p.n.e. Psy nie zachowały się w swojej pierwotnej formie – na przełomie wieków ich wygląd oraz użytkowość uległy znacznym przeobrażeniom.
W samej Hiszpanii psy bywają często nazywane: Perro de Presa Espańol, Spanish Alano, Alano de Carnicero i Mastin de Pelo Corto. Nie ulega wątpliwości, że Alano były wykorzystywane w czasie prac hodowlanych nad takimi rasami jak Presa Canario, Ca de Bou, Fila da Terceira z Azorów, Fila Brasileiro, Perro Cimarron, Dogo Cubano czy Dogo Argentino.

Na początku XX wieku liczebność populacji zaczęła się gwałtownie kurczyć. Było to spowodowane  wydaniem zakazu organizowania walk byków w 1883 roku oraz pojawieniem się nowych ras wykorzystywanych do prac pasterskich. Ostatnia para Alano Espańol została wystawiona na madryckiej wystawie w 1963 roku; rasę niedługo później uznano za wymarłą. We wczesnych latach 80. grupa hodowców z Carlosem Conterą na czele rozpoczęła poszukiwania pozostałych przy życiu przedstawicieli rasy. Na szczęście okazało się, że w Extremadura i Casstille żyło kilka czworonogów, ale zupełnym zaskoczeniem było odkrycie kilkuset psów w północnej Hiszpanii, które nadal spełniały swoje pierwotne funkcje. Materiał genetyczny do rekonstrukcji rasy był zatem całkiem spory i bardzo szybko udało się odbudować populację Alano.

Alano Espanol użytkowość

Alano Espanol to pies wszechstronny. W dawnych czasach był wykorzystywany do pilnowania bydła i walki z bykami, a także brał udział w polowaniach. W razie potrzeby strzegł również domostw i zawiadamiał opiekunów o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Walka psów z bykiem według Francisco de Goya

Walka psów z bykiem według Francisco de Goya

Zważywszy na charakterystyczną budowę pyska psy sprawdzały się w roli poskramiaczy byków. Ich rola polegała na złapaniu byka za nos i przytrzymania – w tym czasie właściciel mógł podejść do zwierzęcia. Jeszcze do połowy lat 90. XIX wieku psy były wykorzystywane w rzeźniach do pomocy przy uboju.
Współcześnie Alano pełnią rolę pomocników do prac przy bydle, psów stróżujących, obronnych oraz asystentów w czasie polowań.

Alano Espanol wygląd

Alano Espanol to lekki molos w typie psa chwytającego, dobrze wyważony, o prostym profilu, smukły. Budowa ciała harmonijna. Długość kufy powinna stanowić ok. 35-37% długości całkowitej głowy. Długość tułowia średnio o 10% większa od wysokości w kłębie.

Głowa krótka, w kształcie sześcianu. Czaszka lekko wypukła, płaska między uszami, szeroka i mocna. Linie twarzoczaszki powinny być równoległe. Skóra gładka, bez zmarszczek, z wyjątkiem tych między uszami. Nos  duży, szeroki, z szeroko otwartymi nozdrzami; zawsze barwiony na czarno. Kufa krótsza niż czaszka, kwadratowa. Broda szeroka i mocna, dobrze widoczna, patrząc od przodu. Wargi umiarkowanie grube, zawsze czarne. Szczęki dobrze rozwinięte. Zęby silne i zdrowe ustawione w zgryzie nożycowym. Siekacze powinny być duże i dobrze dopasowane, krótkie. Mięśnie żwaczy dobrze rozwinięte, choć nie przesadnie. Oczy średniej wielkości, dość szeroko rozstawione; piwne, bursztynowe lub żółte, niezależnie od umaszczenia. Powieki czarne i mocno pigmentowane.

Psy Alano espanol siedzące na ławeczce

Alano Espanol hodowla LOVLOS ALANOS, Francja


Uszy ustawione na średniej wysokości, szeroko rozstawione, lekko zaokrąglone i małe. Szyja bardzo mocna, prosta, stosunkowo krótka i szeroka. Skóra lekko luźna w porównaniu do reszty ciała, z niewielkim podwójnym podbródkiem. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, głęboka i umięśniona. Grzbiet prosty i muskularny. Żebra wysklepione. Ogon gruby u nasady, stopniowo zwężający się. Włos gęstszy niż na reszcie ciała.
Kończyny przednie długie, proste i dobrze ustawione, patrząc od przodu lub z profilu. Kości mocne. Łokcie równoległe do środkowej płaszczyzny ciała. Przedramię długie i proste, widziane z przodu lub z profilu. Nadgarstki długie i silne, umiarkowanie kątowane. Łapy duże z mocnymi, grubymi opuszkami; palce wysklepione, mocne i lekko rozstawione. Pazury krótkie i mocne. Kończyny tylne mocne, długie i dobrze umięśnione. Uda długie. Nogi długie, mocne; silne i widoczne ścięgna. Stawy skokowe długie i mocne, harmonijne.

Pies rasy Alano

Alano espanol


Okrywa wierzchnia krótka i gęsta, podkład delikatny. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: pręgowany w dowolnym kolorze z czarną maską lub bez, płowe, czarne i pręgowane (czarny podpalany płaszcz). Dopuszcza się występowanie białych przebłysków na piersi. 
Psy mierzą od 60 do 65 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 56 do 61 cm. Psy ważą od 38 do 45 kg. Suki są lżejsze i ważą od 33 do 38 kg. Rasa ta nie jest zarejestrowana w FCI

Alano Espanol temperament

Alano jest psem towarzyskim i rodzinnym. W stosunku do dzieci zachowuje się bardzo poprawnie; wobec swojej rodziny – czuły i delikatny. Alano Espanol jest psem łatwym w wychowaniu, intuicyjnie przyjmuje ustaloną w domu hierarchię. Przedstawiciele rasy dobrze dogadują się z innymi psami, a dobrze zintegrowane i uspołecznione potrafią pracować w zespole. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, dlatego właściciel powinien zagwarantować im stałą dzienną dawkę ruchu. Alano Español dojrzewają dość późno bo w wieku 2,5 lat.

Alano espanol (DOGUE ESPAGNOL)

Elano espanol hodowla LOVLOS ALANOS, Francja

Pielęgnacja i Zdrowie

Krótki włos nie wymaga specjalnych zabiegów. W zupełności wystarczy okazjonalne szczotkowanie gumową szczotką, które ułatwi usunięcie martwego włosa, a jednocześnie zapewni dobre ukrwienie skóry. Alano Espanol linieją w stopniu umiarkowanym, a ciekawostką może być że ten molos się nie ślini.
Nie odnotowano schorzeń zdrowotnych typowych dla rasy.

Wysokość: Psy mierzą od 60 do 65 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 56 do 61 cm.

Waga: Psy ważą od 38 do 45 kg. Suki są lżejsze i ważą od 33 do 38 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: pręgowany w dowolnym kolorze z czarną maską lub bez, płowe, czarne i pręgowane (czarny podpalany płaszcz). Dopuszcza się występowanie białych przebłysków na piersi. 

Pies rasy Alano espanol

Alano espanol - Kamel, właściciel Krzysztof Sęk

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa gumową szczotką.

Zdrowie: Nie odnotowano schorzeń zdrowotnych typowych dla rasy.

Rodzina: Psy są z natury zrównoważone i spokojne. Lubią dzieci i są bardzo aktywne. Tolerują inne zwierzęta.

Inne nazwy: Alano Espanol, Spanish Alano, Spanish Bulldog

Cena szczeniąt $550 - $800 USD

Tagi artykułu: