Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Alaskan husky

Historia

Alaskan Husky nie zostały uznane przez żadną większą organizację kynologiczną. Psy przybyły na tereny Ameryki Północnej wraz z rosyjskimi osadnikami, zatem wbrew ich nazwie nie mogą zostać uznane za rasę etnicznie amerykańską. Hodowla Alaskanów rozwijała się bardzo nierównomiernie, gdyż hodowcy, podczas doboru hodowlanego, nie przywiązywali wagi do wyglądu psów. Najistotniejszą sprawą było ukształtowanie pewnych cech użytkowych takich jak: odwaga, siła fizyczna, wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne, uległość wobec właściciela.

Wygląd

Alaskan Husky (a przynajmniej psy wykorzystywane do wyścigów) nie są zbyt duże; przeciętny osobnik waży średnio od 40 do 60 funtów (od 21 do 25 kg). Suki są lżejsze i ważą od 35 do 48 funtów (17 do 19 kg). Niektóre psy powierzchownie przypominają wyścigowe Siberian Husky z tą różnicą, że są nieco mniejsze. Psy Alaskan husky mogą występować we wszystkich typach umaszczeń i mieć różnorodne oznaczenia. Alaskan Husky mają oczy niebieskie lub mieszanej barwy (jedno brązowe, drugie niebieskie). Niektóre osobniki mają jednak oczy brązowe. Wydaje się, że to właśnie oczy wyróżniają Alaskany spośród innych psów zaprzęgowych. W porównaniu do pozostałych ras ich oczy są bowiem mocno zaokrąglone, duże, zaś błękit jest nieco jaśniejszy niż u Siberianów. Uszy są natomiast dość długie, szerokie u nasady, zwężające się ku czubkowi. Siberian mają także wyraźniejszy rysunek na pysku utworzony z białych włosów. Nos także może być uznany za różnicującą cechę anatomiczną – jest czarny i dobrze widoczny.

Pies Alaskan husky

Temperament Alaskan Husky

Psy Alaskan Husky są głównie hodowane jako psy pracujące. Odznaczają się większą wytrzymałością i siłą fizyczną niż Husky syberyjskie. Sprawdzają się również jako psy domowe. Są delikatne i zabawne, uwielbiają towarzystwo członków rodziny. Szczenięta są stosunkowo łatwe w prowadzeniu, szybko uczą się nowych rzeczy i przy okazji są szalenie energiczne. Nie znoszą stagnacji i przebywania w zamkniętych pomieszczeniach przez czas dłuższy niż kilka godzin. Dobrze spisują się w kontaktach z dziećmi i są przyjazne w stosunku do obcych. Niestety, zupełnie nie nadają się do pełnienia funkcji psa stróżującego. Są zbyt ufne i przyjazne wobec nieznajomych. Husky są z natury bardzo inteligentne i pojętne. Słuchanie i wykonywanie poleceń nie sprawia im żadnych trudności.  Szkolenie wymaga jednak cierpliwości, konsekwencji i wyrozumiałości. Psy arktyczne mają dość dominujące charaktery, dlatego ich właściciele powinni być odpowiednio przygotowani do ich prowadzenia.

Psy Alaskan Husky mogą być doskonałymi towarzyszami joggingu, o ile na dworze nie jest zbyt gorąco.

Jeżeli poważnie zastanawiamy się nad zakupem psa, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1) czy jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia treningu?

2) czy mamy warunki do trzymania psa?

3) czy jesteśmy w stanie poświęcać czworonogowi przynajmniej kilka godzin dziennie?

Psy Alaskan husky

Psy mają dość ekspansywne charaktery. Lubią wyć i bardzo szybko się nudzą. Nie lubią być same, zatem warto rozważyć kupno dwóch psów. Samotny Husky, który nie będzie stymulowany psychicznie i fizycznie, może stać się bardzo destrukcyjny. Psy arktyczne zdecydowanie lepiej czują się na otwartych przestrzeniach, wybiegach. Zamknięcie ich w ciasnym, miejskim mieszkaniu to dość nierozsądny pomysł. Jeżeli jednak pragniemy wprowadzić psa pod swój „miejski” dach, pamiętajmy przynajmniej o organizowaniu długich spacerów i regularnych wypadach za miasto.

Szczeniaki

Szczeniaki można zakupić już za 2000 zł. Ceny w hodowli wahają się od 2 do 3 tysięcy złotych.

Szczeniaki Alaskan husky

Szczeniaki psa Alaskan husky siedzące na sankach

Tagi artykułu: