Udostępnij ten artykuł.

Alergia na sierść psa

Alergia na sierść psa jest bardzo powszechną przypadłością, która dotyka sporą część społeczeństwa. Pomimo naszych szczerych chęci nie jesteśmy w stanie całkowicie uodpornić się na przykre objawy uczulenia, a tym bardziej jednoznacznie stwierdzić, czy jesteśmy uczuleni na sierść zwierzęcia. Jeżeli objawy alergii ujawnią się dopiero po dłuższym czasie od sprowadzenia psa do domu, sprawa wydaje się znacznie utrudniona. Oddanie psa do adopcji jest zazwyczaj niemożliwe czy to ze względów technicznych, czy też z powodu przywiązania się właścicieli do zwierzęcia.

Alergia na sierść psa może przybierać różne postacie i być powodowana różnymi czynnikami. Wbrew obiegowej opinii nie uczulamy się jedynie na sierść zwierzęcia, ale także na jego ślinę, odchody, mocz, a także naskórek. Wedle statystyk najczęstszym alergenem jest właśnie martwy naskórek zwierzęcia, który może zalegać na meblach, dywanach i rozprzestrzeniać się drogą powietrzną. Naskórek jest zdecydowanie najsilniejszym czynnikiem uczulającym, gdyż zawiera kilkadziesiąt różnych alergenów. Z tego też względu psy ras krótkowłosych mają zdecydowanie większe predyspozycje do uczulania swoich właścicieli. Sierść jest drugim w kolejności najczęściej spotykanym alergenem.

Jeżeli jesteśmy astmatykami, bądź mamy stwierdzoną alergię, istnieje spora szansa, że będziemy uczuleni również na zwierzęta. W związku z tym należy udać się do lekarza i zrobić serię testów alergicznych, które wykluczą istnienie alergenu.

Przeprowadzany test alergiczny u dziewczynki

Wykonywany test alergiczny skórny

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie są przyczyny alergii i dlaczego właśnie oni są uczuleni na sierść zwierzęcia. Rozstrzygnięcie tej kwestii nie jest do końca możliwe, jednakże możemy wyprowadzić katalog czynników, które predysponują do pojawienia się alergii na zwierzęta. Najważniejszymi z nich są wrodzone skłonności do alergii, mnogość alergenów w naszym otoczeniu, a także zanieczyszczenie środowiska, które prowadzi do zmniejszenia odporności na niektóre czynniki alergiczne. Najnowsze badania wykazały, że dzieci alergików są zdecydowanie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju alergie i uczulenia. Jeśli rodzice nie cierpią z powodu nawracających objawów alergii, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że dziecko również będzie wolne od tego typu dolegliwości.

Właściciele psów długowłosych wbrew obiegowej opinii nie są bardziej narażeni na alergię i wszelkiego rodzaju uczulenia. Jak już zostało wcześniej powiedziane, głównym alergenem jest naskórek zwierzęcia. Niemniej jednak nie należy zapominać o szkodliwym wpływie sierści. Sama sierść stanowi dość mocny czynnik uczuleniowy, a jeśli dodamy do tego roztocza, pył i kurz, które zalegają we włosiu, możemy spodziewać się bardzo poważnych dolegliwości. Mycie i wyczesywanie zwierzęcia może skutecznie zredukować objawy uczulenia.

Ostatnimi czasy niezwykle modna stała się adopcja psów z ras hipoalergicznych. Wiele osób uznaje bowiem, że czworonogi nie uczulają i nie gubią sierści. Nic bardziej mylnego. Wszystkie psy mają przyrodzone właściwości do uczulania swoich właścicieli rasy hipoalergiczne robię to jedynie w ograniczonym stopniu.

Do ras „częściowo antyalergicznych” zaliczamy: Grzywacze chińskie, Maltańczyki, Shih Tzu, Pudle, Sznaucery, Yorkshire Terriery, Hawańczyki, Soft-coated Wheaten Terriery, Bedlington Terriery, Kerry Blue Terriery, Portugalskie psy dowodne, Puli, Irlandzkie spaniele wodne, Psy typu ‘doodle’ (labradoodle, goldendoodle).


  • Goldendoodle

  • Labradoodle

  • Goldendoodle

Alergia na sierść psa - objawy

Najczęściej spotykanymi objawami alergii na zwierzę są: zapalenie spojówek, łzawienie i zaczerwienie oczu, katar, napady astmy, migreny, wypryski alergiczne oraz wysypki, a także opuchnięcia twarzy. Bezpośrednim dowodem alergii na zwierzę jest pojawienie się czerwonych plam tuż po polizaniu przezeń skóry. Migreny, zawroty głowy świadczą o bardzo silnej alergii i warto wówczas pomyśleć o przekazaniu swojego pupila w dobre ręce. Istnieje możliwość, że alergia ustanie w sposób naturalny, bądź jej objawy staną się możliwe do zniesienie. Niestety, nigdy nie możemy mieć stuprocentowej gwarancji.

Stopień oraz intensywność objawów są determinowane przez skalę pojawiania się alergenu, ale także przez nasze wrodzone predyspozycje.

Należy pamiętać, że objawy uczulenia mogą być różne u różnych osób. Niektórzy nie mogą normalnie funkcjonować, jeżeli w pobliżu znajdują się zwierzęta, inni cierpią jedynie podczas bliskiego kontaktu z sierścią i naskórkiem psa. Ci drudzy- przy zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny- mogą spokojnie koegzystować ze zwierzęciem.

Jak walczyć z alergią na sierść psa?

Walka z alergią na sierść psa może ograniczyć się zarówno do stosowania domowych metod jak i wykorzystywania rozwiązań opartych na farmakologii. Pierwszą, najważniejszą kwestią w trakcie walki z uczuleniem jest eliminacja czynników alergicznych z otoczenia. Niezbędne jest częste mycie i czesanie zwierzęcia, które ograniczy linienie i gubienie włosa. W okresie wiosennym warto opłukiwać psa wodą z prysznica nawet kilka razy w tygodniu. Nie musimy używać do tego celu szamponu, gdyż stosowanie zbyt dużej ilości preparatów może wywołać u czworonoga podrażnienie i prowokować drapanie i ścieranie naskórka. Równie istotne jest wietrzenie pomieszczeń, w których na co dzień przebywa nasze zwierzę i systematyczne sprzątanie wnętrz. Szczególną dbałością i opieką winniśmy otoczyć dywany, tapicerki i obicia foteli, gdyż to właśnie na nich osadza się największa ilość sierści i naskórka zwierząt. Jeśli posiadamy psa rasy długowłosej warto zastanowić się nad wyborem dywanów, które nie posiadają długiego włosa.

Tagi artykułu: