Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Alpejski gończy krótkonożny (Alpine Dachsbracke)

Historia

Malowidła psów łudząco podobnych do Alpejskich Gończych Krótkonożnych pojawiają się już w czasach starożytnych, niemniej pierwsze historyczne wzmianki o rasie pochodzą dopiero z końcu XIX wieku. Dokładny opis jamnikowatych gończych towarzyszących myśliwym znajdziemy w książce „Podróże wschodnie 1881 r.” autorstwa Rudolfa Habsburga.
Podstawy hodowli i zasady organizowania wystaw zostały ustalone po 1896 roku przez członków pierwszej organizacji związkowej. Jej działalność została jednak zawieszona przez wybuch I wojny światowej. W 1923 r. powstały oddziały klubu gończych w Niemczech, Czechach, Słowacji i Słowenii, a niespełna dekadę później austriackie organizacje kynologiczne wprowadziły rasę do rejestru jako trzecią rasę posokowca. W 1938 roku po utracie suwerenności przez Austrię klub austriacki został wchłonięty przez Niemców.
Oficjalna rejestracja rasy w FCI nastąpiła dopiero w 1975 roku .

Wygląd

Alpejskie gończe krótkonożne bardzo często bywają mylone z Jamnikami. Oczywiście podobieństwo jest jedynie powierzchowne; jeśli przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy kilka znaczących różnic. Przede wszystkim Alpejski gończy krótkonożny ma bardziej wydłużony tułów i dłuższe, masywniejsze nogi.
Kark psa jest dobrze zarysowany nad linią tułowia. Talia zwęża się przy lędźwiach, co nadaje sylwetce szlachetności i monumentalności. Tylne łapy mocno zarysowane i bardzo umięśnione, co jest niezwykle pomocne w czasie wspinaczki górskiej. Sierść gęsta, gruba, a przy tym gładka; jedynie na szyi i ogonie znajduje się znacznie grubsza warstwa. W okolicach uszu również możemy zauważyć bujniejszy i gęstszy włos. Gruba sierść stanowi doskonałą ochronę przed niskimi temperaturami, opadami atmosferycznymi i atakami ze strony dzikich zwierząt. Alpejskie charakteryzuje duża wytrzymałość; psy mogą przebywać duże odległości i nie okazywać oznak zmęczenia. Mają twardy, odporny na urazy mechaniczne i złamania kościec.
Gończy wykazuje bardzo dużą wrażliwość na wszelkie sygnały dźwiękowe, ma bardzo dobry słuch i sokoli wzrok. Jego waga nie przekracza zazwyczaj 15 kilogramów, dzięki czemu jest bardzo zwinny i gibki. Jego terytorium pracy ogranicza się w zasadzie do terenów górskich - w związku z tym musi być wystarczająco zwinny aby pokonywać duże odległości i wysokości. Mocne pazury umożliwiają wspinaczkę i zaczepianie o nierówne krawędzie.

pies rasy alpejski gończy krótkonożny

Umaszczenie alpejskiego gończego krótkonożnego jest przemieszane; najczęściej spotykamy melanż brązu i głębokiej czerni. Rzadko kiedy zobaczymy psa, którego umaszczenie jest jednolite. Niektóre osobniki mają rdzawo-burą maść. Pysk i ogon są zazwyczaj ciemniejsze od reszty ciała. Na głowie występują czarne znaczenia z czerwono-brązowymi plamkami. Na piersi widoczna biała gwiazda. Kolor sierści na piersi, nogach i ogonie stanowi melanż brązu i głębokiej czerwieni. Idealna wysokość to 36 do 37 centymetrów w kłębie. Psy mają bardzo silne kończyny zakończone czarnymi pazurami i zwartymi palcami.

Temperament

Alpejskie gończe krótkonożne są wiernymi towarzyszami człowieka; bardzo szybko przywiązują się do opiekuna. Rzadko kiedy możemy je spotkać w dużych miastach, gdyż większość psów pozostaje w rękach myśliwych; z tego też względu trudno stwierdzić jak zachowywałyby się w środowisku miejskim i czy potrafiłyby wytrzymać w tłocznej i ruchliwej aglomeracji. Alpejskie doskonale radzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych i bez problemu funkcjonują nawet na dużych wysokościach. Jest to szczególnie cenne w Austrii (tam też znajduje się najwięcej przedstawicieli rasy alpejskich gończych).
Psy nie tolerują innych czworonogów. Wykazują niechęć do zwierząt domowych, przez co nie nadają się do życia w gospodarstwach hodowlanych i rolnych. Jeśli chcemy wprowadzić psa do domu, warto wcześniej przemyśleć kwestię posiadania innych zwierząt. W kontaktach z ludźmi zachowują się zazwyczaj poprawnie, chociaż są bardzo temperamentne i nie chcą poddawać się tresurze. Najlepiej adoptować szczenięta, które nie ukończyły jeszcze sześciu miesięcy – wówczas proces wychowawczy będzie przebiegał znacznie sprawniej.
Opiekun powinien być osobą silną psychicznie i zdeterminowaną, w innym przypadku czworonóg wyczuje słabość opiekuna i zechce przejąć funkcję samca alfa w domowej hierarchii.
Alpejski toleruje obcych, jednak nie pozwala na zbyt zażyłe kontakty i czułostki. Utrzymuje zazwyczaj dobre kontakty z dziećmi – nadaje się do domu z nieco starszymi dziećmi. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch i duże pokłady energii – chętnie zaangażuje się we wspólne zabawy.

Pielęgnacja i Zdrowie

Pielęgnacja jest banalnie prosta. Wystarczy raz na jakiś czas wyczesać psa przy użyciu szczotki z miękkiego włosia. Rasa jest generalnie zdrowa.

pies myśliwski Alpejski gończy krótkonożny

Wysokość - pies w kłębie ma 37-38 cm; suka- 36-37 cm

Masa - waga psa waha się w graniach 15-18 kg

Umaszczenie - umaszczenie psa może być czarne, brązowe, rude, czerwone z ciemnym nalotem. Sierść jest stosunkowo krótka i gładka, jedynie na ogonie może występować bujniejszy włos.

Pielęgnacja - pielęgnacja psa nie stanowi większego problemu, nie należy jednak zapominać o częstym wyczesywaniu włosa i regularnym trymowaniu zwierzęcia.

Zdrowie - brak dokładnych informacji; psy nawykłe do trudnych warunków życiowych. Specyfika rasy nie jest dokładnie określona.

Rodzina -  pies nie stroni od kontaktów z ludźmi; lubi dzieci i nie jest agresywny. W kontaktach z obcymi może przybierać postawę asekuracyjną. Źle znosi przebywanie w jednym pomieszczeniu z innymi zwierzętami.

Inne nazwy: Alpejski jamniko-gończy, Alpenländische Dachsbracke, Alpine Dachsbracke, Basset des Alpes, Perro tejonero alpino.

Cena szczeniąt z rodowodem 650 - 1500 złotych. Źródło (optykamysliwska, poluje).

Klasyfikacja FCI - grupa VI, sekcja 2, numer wzorca 254. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: