Udostępnij ten artykuł.

Rasa: American Bully (Amerykański Pit Bully)

Czy groźnie wyglądający i dobrze zbudowany pies musi być agresywny? Okazuje się, że  niekoniecznie, czego dowodzi  American Bully rasa. Poznaj historię i charakterystykę tego niesamowitego i bardzo mało znanego psa.

American Bully opis rasy

American Bully jest to zupełnie nowa, dynamicznie rozwijająca się rasa psów. Powstała w połowie lat 1990 –tych w Stanach Zjednoczonych i dopiero kilka lat temu pojawiła się w Polsce. American Bully została stworzona przez lata selektywnej hodowli. Rasa została po raz pierwszy uznana przez klub rasy American Bully Kennel Club w 2004 roku, a od dnia 15 lipca 2013 roku uznana przez United Kennel Klub (UKC). Jest ona niezwykle popularna w swoim rodzimym kraju i zdobywa coraz większą popularność w krajach europejskich.

rasa psów american bully

Wyróżnia się 5 typów American Bully, które są do siebie bardzo podobne, różnią się wielkością i temperamentem. Przypominają one w dużym stopniu amstafy i pitbulle, a są spokrewnione z buldogami.

Amerycian Bully dzieli się na:

·        Klasyczne –  najbardziej czysta ze wszystkich odmian. Klasyczne osobniki żyją do 20 lat. Samice osiągają od 41 do 48cm, natomiast samce od 43 do 51cm.

·        Standardowy – niczym nie różni się od klasycznego oprócz tego, że jest bardziej umięśniony.

·        Kieszonkowy – wersja miniaturowa. Żyje krócej od innych i osiąga o wiele mniejsze rozmiary. Samce od 36 do 43cm, natomiast samice od 33 do 41cm

·        XL – największa mutacja tej rasy. Osobniki osiągają aż 58cm i żyją do 23lat, co jest niespotykane u psów.

·       Nieoficjalne wersje – oprócz czterech typowych przedstawicieli, możemy jeszcze spotkać inne osobniki, które mają wiele cech rasy American Bully. Z reguły są to mniejsze lub większe mieszańce. Niektóre odmiany tego czworonoga bywają naprawdę bardzo egzotyczne i trudno przypisać je do którejkolwiek z grup.

suka american bully

American Bully charakterystyka:

Wzrost: 32-58cm

Waga: 30-60kg

Długość życia: 8-12lat

Wielkość miotu: 4-8

American Bully charakter

American Bully to pies niewymagający i niepotrzebujący specjalnych warunków hodowlanych. Prawdopodobnie, dlatego szybko zyskuje na popularności. Mimo iż, z wyglądu psy te przypominają bardzo amstafy i pitbulle, czyli wyjątkowo agresywnie usposobione psy, to zupełnie się od nich różnią. American Bully to prawdziwy pieszczoch. Mimo niespotykanej budowy pies ten jest niezwykle łagodny i spokojny. Bardzo lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest aktywny i przyjacielski, szybko nawiązuje kontakt z człowiekiem. Sprawia to, że jest on idealnym towarzyszem dla rodzin z dzieci. I rzeczywiście na American Bully często decydują się rodziny z dziećmi. Warto wiedzieć, że są to psy uparte i dosyć trudno je poskromić. Muszą wiedzieć, kto jest w stadzie liderem. Rasa ma bardzo wysoką tolerancję na ból.

pies  American Bully (Amerykański Pit Bully)

American Bully w Polsce

Jak już wspomnieliśmy, rasa ta dotarła do Polski dopiero kilka lat temu. A to sprawia, że spotkanie jej na ulicy jest rzadkością. Wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu tych psów i nie potrafi ich rozpoznać. Pewne jest to, że American Bully budzą powszechne zainteresowanie i niemałe kontrowersje. Ich dosyć niepospolity wygląd nie przypada do gustu każdemu.

Na obecną chwilę są trzy hodowle w Polsce (zarejestrowane w ABKC, źródło onet).  Europejskie duże i legalne hodowle American Bully znajdują się między innymi w Holandii i Niemczech.

American Bully cena

Nie da się ukryć, że psy Amerykański Pit Bully nie należą do najtańszych. Cena w polskich hodowlach oscyluje w okolicy 3500-16000zł. W Holandii jednak można już nabyć American Bully z rodowodem za 500 Euro. Psy bez rodowodu na znanym portalu aukcyjnym można kupić już za 1000zł. Okazja dla laików, bo jak wiadomo taki piesek nie ma nic wspólnego z American Bully.

rasa american bully

Właściciele American Bully bardzo często są miłośnikami wystaw dla psów i konkursów. Wszystko, dlatego, że American Bully to idealny kandydat na zwycięzcę takiego konkursu – urzeka swoim wyglądem i usposobieniem.

American Bully pielęgnacja

Psy mają krótką sierści i wystarczy ja, co 2-3 dni przeczeszemy psa gumową rękawicą lub szczotką. Kąpiel jak zajdzie taka potrzeba.

 

Inne nazwy psa American bully: Amerykański Pit Bully, Bully Pit, Bullypit, Bully Pit Bull, Bully Pitbull

rasa psów american bully

Tagi artykułu: