Udostępnij ten artykuł.

Rasa: American eskimo dog (Amerykański pies eskimoski)

Historia

American Eskimo Dog to pies w typie szpica, który zdobył ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Psy są hodowane jako odrębna rasa już od stu lat, dlatego nie można ich traktować jako jedną z odmian szpica niemieckiego. Pierwsza oficjalna rejestracja rasy miała miejsce w 1919 roku (United Kennel Club). W 1958 roku wydano pierwszą historię American Eskimo Dog, co nie doprowadziło jednak do ustalenia powszechnie obowiązującego wzorca rasowego. W 1970 roku założono pierwszy klub miłośników rasy – National American Eskimo Dog Association, a dwadzieścia pięć lat późnej American Kennel Club oficjalnie wpisał rasę do swojego rejestru. Psy znajdują się także w rejestrze związku kanadyjskiego. Kiedyś wykorzystywany jako pies cyrkowy. Obecnie to pies do towarzystwa.

Wygląd

American eskimo dog to piękny pies w typie nordyckim. Z wyglądu przypomina Samoyeda, ale w wersji miniaturowej. Istnieją trzy typy rasy Eskimo: toy, miniaturowa i standardowa. Psy w typie toy mają od 23 do 30 centymetrów wysokości w kłębie i ważą od 2.4 do 4.5 kilograma. Miniaturki mierzą od 30 do 38 centymetrów  i ważą od 4.5 do 9 kilogramów, zaś psy o standardowej wielkości od 38 do 48 centymetrów, a ich waga kształtuje się w granicach od 8 do 16 kilogramów. Tak duże zróżnicowanie w obrębie rasy sprawia, że Amarican Eskimo dog sprawdzą się zarówno w małych blokowych mieszkankach (wersja toy i miniatura) oraz w domach z ogrodem.

Amerykański pies eskimoski ma głowę w kształcie klina. Uszy stojące i  trójkątne. Ogon mocno owłosiony i zakręcony nad grzbietem. Szyja dobrze umięśniona, linia grzbietu wysoka. Kończyny przednie i tylne silne. Obfity włos jest zawsze biały; niekiedy pojawiają się małe, kremowe znaczenia.  Skóra psa jest różowa lub szara. Preferowanym kolorem  powiek jest czerń. Dziąsła, nos i poduszki palców również przybierają barwę czarną. Płaszcz ciężki na szyi, tworzący kryzę lub grzywę, jest  szczególnie wyraźny u samców. Sylwetka psów wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że wysokość w kłębie jest nieco mniejsza od długości mierzonej od kłębu do zadu.  Włos nie zwija się i nie kręci. Podkład powinien być gruby i pluszowy z ostrzejszym włosem okrywowym.  Oczy nie powinny być niebieskie (preferowane ciemne barwy).

rasa psa american eskimo dog

2 letni Amerykański pies eskimoski Todd

American eskimo dog Temperament

American eskimo dog jest czułym, kochającym, a jednocześnie hardym i zabawnym psem. Do obcych podchodzi z rezerwą, niemniej szybko przyzwyczaja się do obecności gości. american eskimo dog są zwierzętami inteligentnymi, dlatego też przejście przez proces szkoleniowy nie stanowi dla właściciela większego problemu. Czworonogi w lot pojmują i zapamiętują wszystkie komendy; są otwarte na nowe zadania i zawsze chętne do współpracy.  Eskie lubią pracować i chcą czuć się potrzebne. Jeżeli nie poświęcimy psu wystarczająco dużo czasu, możemy spodziewać się najgorszego. Zaniedbane psy przejawiają skłonności do nadmiernego szczekania, stają się agresywne (nawet wobec swojego psa), uparte i nieposłuszne. Niepoddawane regularnemu treningowi umysłowemu i fizycznemu mogą stać się nadpobudliwe i nerwowe. Małe psy częściej ujawniają skłonności dominacyjne, gdyż właściciele więcej im wybaczają. Jak tu ukarać małe słodkie szczenię, skoro jest słodkie i puchate? Nie zapominajmy, że nawet najmniejszy i najsłodszy Eskie nadal jest psem i musimy go wychowywać jak na właściciela psa przystało. Rasa psów nadająca się do większości psich sportów.

Zdrowie

American Eskimo Dog przejawia genetyczną skłonność do dysplazji stawów biodrowych i postępującego zaniku siatkówki. Właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na oczy i często przemywać je za pomocą specjalnego płynu dostępnego w każdym sklepie zoologicznym. Rasa może szybko przybierać na wadze, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń.

Pielęgnacja 

Gruby, śnieżno biały płaszcz jest łatwe w pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie (minimum dwa razy w tygodniu). Psy powinno być szczotkowane codziennie w okresie linienia. Rasa niezbyt obficie gubi włos.

szczeniak america eskimo dog

6 miesięczny Amerykański pies eskimoski Todd

Wysokość: Psy w typie toy mają od 23 do 30 centymetrów wysokości w kłębie i ważą od 2.4 do 4.5 kilograma. Miniaturki mierzą od 30 do 38 centymetrów (od 4.5 do 9 kilogramów), zaś psy o standardowej wielkości od 38 do 48 centymetrów (od 8 do 16 kilogramów).

Waga: jak wyżej.

Umaszczenie: Całkowicie białe. Dopuszczalne kremowe oznaczenia.

Pielęgnacja: Niezbędne jest regularne czesanie włosa – przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. W okresie linienia – codziennie.

Zdrowie: Najczęstszymi schorzeniami występującymi w rasie są: dysplazja stawów biodrowych oraz postępujący zanik siatkówki. Psy są podatne na nadwagę.

Rodzina: Psy bardzo ciepłe, rodzinne. Tolerują obcych, ale są wobec nich nieufne. Wymagają przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Rasa psów nieuznanych przez FCI

Inne nazwy: American Eskimo Spitz, Eskie.

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone.

Cena szczeniąt z rodowodem wynosi od 2500 - 3500 zł.

Tagi artykułu: