Udostępnij ten artykuł.

Rasa: American pit bull terrier (Amerykański pitbulterier)

Historia

W XIX wieku hodowcy z Anglii, Irlandii  i Szkocji zaczęli eksperymenty z krzyżowaniem buldogów i terierów. Ich głównym celem było otrzymanie psa szybkiego i zwinnego (cechy teriera) oraz silnego i wysportowanego (najlepsze cechy buldoga).
Pies został wyhodowany do pełnienia funkcji „przynęty” na byki i niedźwiedzie. Po pewnym czasie czworonogi zatraciły jednak swoje funkcje, które zostały uznane za niehumanitarne, i przysposobione do rattingu i walki psów.
W Ameryce Północnej rolnicy i hodowcy wykorzystywali swoje Pit Bulle do ochrony gospodarstw, polowania i prowadzenia zwierząt . W czasie I i II wojny światowej American Pit Bull Terrier był wykorzystywany do dostarczania wiadomości na polu bitwy.

Współcześnie psy pełnią funkcję zwierząt do towarzystwa. Niestety sporo osób wykorzystuje Pit Bulle do walk z innymi psami.

American pit bull terrier (Amerykański pitbulterier)

American pit bull terrier biegnący po ściernisku

Wygląd amerykańskiego pitbulteriera

Pit Bull to pies o atletycznej sylwetce wpisującej się w kształt kwadratu. Ma mocny kościec oraz solidną budowę ciała. Muskulatura gładka, ale wyraźnie zaznaczona. Pit Bulle mają wyraźnie zaznaczoną linię żeber oraz kręgosłupa. Sierść psa czysta i połyskująca, pazury krótko przycięte. Wielkość głowy pozostaje w proporcji do wielkości ciała i stanowi 2/3 szerokości ramion. Głowa przybiera klinowaty kształt, kiedy oglądamy ją z góry lub z boku. Z przodu – okrągła. Długość głowy od czubka nosa do stopu powinna być równa długości mierzonej od stopu do tylnej części czaszki. Grzbiet nosa dobrze rozwinięty. Głębokość od szczytu głowy do podstawy szczęki możliwie jak największa. Wargi wąskie i przylegające. Oczy małe, głęboko osadzone i eliptyczne w kształcie. Widziane z boku przybierają nieco trójkątny kształt. Uszy mogą być przycinane (kopiowane) lub zachowane w normalnej długości. Szyja wystarczająco długa; głowa wznosi się powyżej grzbietu, kiedy jest w normalnej pionowej pozycji. Lędźwie obszerne i wystarczająco długie. Biodra długie i spadziste, wystarczająco szerokie. Kość udowa powinna stanowić ok. 30% długości górnej części tylnej kończyny. Klatka piersiowa dość głęboka i eliptyczna w kształcie z wydatnym mostkiem. Patrząc z boku sięga do stawu łokciowego. Klatka dobrze wysklepiona ku górze, zwęża się ku dołowi. Sięga aż do lędźwi. Ramiona przy ósmym żebrze szersze niż klatka piersiowa. Łopatki dobrze przylegają. Kość ramieniowa skierowana pod kątem 45 stopni w kierunku przeciwnym niż łopatka. Staw łokciowy zaczyna się nieco niżej niż klatka piersiowa. Łokcie płaskie, nie odstają od ciała. Przedramię jest dwukrotnie grubsze niż kości śródstopia. Łapy kocie, zwarte. Poduszki grube i dobrze zbudowane.

Skóra gruba, luźna na szyi i klatce piersiowej. W innych miejscach ciasno przylega. Na szyi i klatce piersiowej występują pionowe fałdy. Sierść krótka, szorstka, błyszcząca. Delikatnie pobłyskujący włos świadczy o dobrej kondycji psa. Umaszczenie bardzo różnorodne.

Wysportowany i zdrowy pies ma atletyczną sylwetkę, jest bardzo zwinny i wytrzymały. Wszystkie cechy fizyczne powinny pozostawać w równowadze.

Waga dorosłego psa nie powinna przekraczać 16-29.5 kilograma. Suki są lżejsze i ważą od 13.6 do 27 kilogramów. Wysokość w kłębie waha się od 43 do 56 centymetrów.


  • American pit bull terrier

  • American pit bull terrier

  • American pit bull terrier

Temperament

Najważniejsze cechy osobowościowe American Pit Bull Teriera to: siła, pewność siebie i radość życia. Psy są chętne do pomocy człowiekowi i przepełnione entuzjazmem. APBT są doskonałymi towarzyszami rodziny i wielkimi miłośnikami dzieci. To rasa psów dla ludzi aktywnych. Wiele osób uważa, że Pit Bulle są psami agresywnymi z natury i zupełnie nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi. Nic bardziej mylnego! Jeżeli zostaną dobrze uspołecznione w okresie szczenięctwa, nie będą stanowiły zagrożenia dla najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że Pit Bulle nie są psami dla każdego. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z i nigdy nie szkoliłeś czworonoga, nie decyduj się na zakup psa tej rasy! W Polsce APBT nalazł się w wykazie ras psów uznanych za gresywne.

Czy amerykański pitbulterier może być psem stróżującym

Pies rasy Amerykański Pit Bull Terrier nie jest najlepszym wyborem dla osób, które szukają psa stróżującego. Czworonogi są bardzo przyjazne i ufne. Agresywne zachowanie wobec ludzi nie jest typowe dla rasy i wysoce niepożądane. Niewątpliwą zaletą psów jest wysoki poziom inteligencji i łatwość uczenia się nowych komend.  
Zdrowie

Przypadłościami typowymi dla rasy są: dysplazja stawów biodrowych, problemy z rzepką, zaburzenia czynności tarczycy i wrodzone wady serca.

suczka American Pit Bull Terier

suczka American Pit Bull Terier

Wysokość: Wysokość w kłębie waha się od 43 do 56 centymetrów.

Waga: Waga dorosłego psa nie powinna przekraczać 16-29.5 kilograma. Suki są lżejsze i ważą od 13.6 do 27 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalne różnorodne typy umaszczeń.

Pielęgnacja: Psy potrzebują dużo ruchu. Mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne.

Zdrowie: Często występującym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych.

Rodzina: Czworonogi wymagają konsekwentnego prowadzenia i pełnego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Doskonale nadają się dla rodzin z małymi dziećmi.

Inne nazwy: Amerykański pitbull terier, Amerykański pitbulterier, Pit Bull, APBT, pitbul.

Cena szczeniąt rodowodowych 1500 - 3500 złotych.Źródło (Zomia). Cena z roku 2022.

Jedna z ras psów nieuznana przez FCI.

Tagi artykułu: