Udostępnij ten artykuł.

Rasa: American staffordshire terrier (Amstaff)

Historia

Amstaffy należą do grupy psów typu bull terier, która istnieje od około 1800 roku. Staffordshire Terier stanowi krzyżówkę Buldoga, Angielskiego Teriera i Boston Teriera, dlatego też odznacza się dużą siłą fizyczną, wytrzymałością i wytrwałością. Psy były wykorzystywane do walk ulicznych i stanowiły przedmiot zakładów hazardowych. W początkowym okresie do potyczek stawały dwa psy tej samej rasy; z czasem jednak przyszedł czas na walkę z nieco większymi przeciwnikami: rozjuszonymi bykami czy niedźwiedziami. W ostateczności „pasjonaci” krwawych pojedynków zdecydowali się stawiać zakłady jedynie na walki psów z psami. Około roku 1870 roku psy trafiły na kontynent amerykański i zostały okrzyknięte najlepiej walczącymi czworonogami.

American staffordshire terriery są psami nieco większymi od swego angielskiego protoplasty; posiadają bardziej rozwiniętą muskulaturę ciała i nieco grubsze kości. Nie dziwi zatem fakt, że Amerykanie dosyć szybko odkryli potencjał Amstaffów i zaczęli postrzegać je jako uniwersalne psy obronne. Czworonogi po dziś dzień cieszą się szczególnym uznaniem w na Nowym Kontynencie. Wielu farmerów chętnie wykorzystuje amstafy do pilnowania swych posiadłości i ochrony zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników. Sama rasa American Staffordshire Terrier została uznana dopiero w 1936 roku pod nazwą Staffordshire. Właściwa rejestracja z dookreśleniem przydomka „American” miała jednak miejsce w 1972 roku. Głównym powodem wprowadzenia zmiany nazwy była potrzeba rozróżnienia angielskiego staffordshire bull terriera i amerykańskiego amstaffa – ras nader często mylonych i niesłusznie ze sobą kojarzonych.

Suczka amstaffa

Suczka American staffordshire terriera

Wygląd

American staffordshire terrier to proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, a przy tym elegancki czworonóg. Żywo reaguje na otoczenie. Jest zwarty i krępy. Głowa średniej długości. Kufa i mózgoczaszka w całości głębokie. Mózgoczaszka szeroka. Stop wyraźnie zaznaczony. Trufla nosowa tylko czarna. Kufa średniej długości, zaokrąglona w górnej części, jej linia pod oczami zdecydowanie załamuje się. Wargi przylegające, nie obwisłe. Dobrze zarysowana szczęka, żuchwa mocna o dużej sile chwytu. Siekacze szczęki w ścisłym zwarciu z zewnętrzną stroną siekaczy żuchwy. Policzki o bardzo uwydatnionym umięśnieniu. Oczy ciemne, okrągłe, głęboko osadzone, szeroko rozstawione. Powieki zapigmentowane. Uszy wysoko osadzone, kopiowane bądź pozostawione naturalne. Preferowane uszy nie przycięte, krótkie, w kształcie płatka róży bądź pół-uniesione. Wiszące są wadliwe. Szyja mocna, lekko łukowato wygięta, zwężająca się stopniowo od łopatek ku głowie. Średniej długości, sucha, pozbawiona podgardla. Grzbiet dość krótki. Linia górna tułowia lekko opada od kłębu do zadu. Zad krótki i łagodnie ścięty ku nasadzie ogona. Lędźwie lekko uwypuklone. Klatka piersiowa głęboka, szeroka i długa. Dobrze wysklepione żebra. Ogon krótki w porównaniu z rozmiarami psa, nisko osadzony, zwężający się ku koniuszkowi. Niezakręcony ani noszony powyżej linii grzbietu. Kończyny przednie proste o mocnej kości i szeroko rozstawione przy pojemnej, rozwiniętej klatce piersiowej. Łopatki silne i umięśnione. Kości łopatek szerokie i skośnie ułożone. Śródręcza ustawione pionowo. Kończyny tylne mocno umięśnione. Stawy skokowe umiejscowione nisko, nie wykrzywione ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Łapy średniej wielkości, o dobrze wysklepionych, zwartych palcach. Włos krótki, przylegający, twardy w dotyku, błyszczący. Dopuszcza się każdą maść jednolitą lub łaciatą. Niepożądana czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeżeli biel obejmuje ponad 80 % powierzchni ciała. Psy mierzą średnio 46 - 48 cm wysokości w kłębie; suki od 43 do 46 cm. Psy ważą średnio 27-40 kg, chociaż zdarzają się cięższe osobniki – nawet do 50 kg.

Suczka Conny

Temperament: Amstaff – pies nie dla każdego

Nie da się ukryć, że Amstaffy to psy o trudnym charakterze, wymagające odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z prowadzeniem i szkoleniem czworonogów nie powinniśmy decydować się na zakup psa tej rasy. Przy odpowiednim podejściu treningowym i żelaznej konsekwencji Amstaff stanie się naszym najlepszym przyjacielem.

American Staffordshire Teriery nie są odpowiednim nabytkiem dla osób nadpobudliwych, niepotrafiących zapanować nad uczuciami. Warto pamiętać, że najlepszym trybem szkolenia jest szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych. Nasze krzyki czy nie daj Boże bicie psa mogą doprowadzić do kumulacji agresji. Pamiętajmy, że tłumiona agresjia musi kiedyś znaleźć ujście.  Większość samców ma skłonności do zachowań dominacyjnych. Zadaniem właściciela jest stłumienie ich w zarodku i odpowiednie ułożenie psa. Zwierzę musi czuć respekt przed swoim opiekunem, musi wiedzieć, kto jest jego panem, i kto dyktuje warunki. To szalenie istotna sprawa dla osób, którzy sprawują opiekę nad psami ras agresywnych.
Amstaffy są bardzo żywymi i temperamentnymi czworonogami, mającymi ogromne zapotrzebowanie na ruch i ogromne pokłady energii. Niestety, wyzwalają tę energię na przeróżne sposoby – także przez bójki z innymi psami. Zupełnie niedopuszczalną rzeczą jest, aby właściciel spuścił swego zwierzaka ze smyczy w jakimkolwiek miejscu publicznym. To, że pies nie zachowuje się agresywnie w stosunku do ludzi, nie znaczy, że nie zaatakuje przedstawiciela swojej rasy.


  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier


Społeczne przekonanie o wysokim poziomie agresji u Amstaffów jest absolutnie mylne i krzywdzące. Każdy właściciel American staffordshire terriera z pewnością zgodzi się ze twierdzeniem, że psy są absolutnie otwarte na dzieci, ciepłe i kochające. Dobrze wyszkolony pies, który pomyślnie przeszedł proces socjalizacji, nie będzie sprawiał żadnych problemów wychowawczych. W tym miejscu należy przyjąć jedną poprawkę - Amstaff nie rzuci się na dziecko dobrze mu znane, będące członkiem jego rodziny. Jego zachowanie względem osób obcych jest uzależnione od konkretnych sytuacji i determinowane wieloma czynnikami, na które nierzadko nie mamy wpływu. Znamy wiele przykładów z telewizji czy gazet, że Amstaff pogryzł dziecko lub osobę dorosłą. Pies, nieważne jak dobrze uspołeczniony, zawsze pozostanie psem. Nigdy nie możemy zaufać psu zupełnie i założyć, że myśli tak jak rozumny, dorosły człowiek.

Zdrowie i Pielęgnacja

Krótka i twarda sierść amstaffów jest łatwa w pielęgnacji. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie i okazjonalne kąpiele – zbyt częste kąpiele odtłuszczają skórę i włosy. Okresowo powinniśmy zadbać o uszy, oczy i zęby psa. Jeżeli pies nie ma zbyt często kontaktu z twardym podłożem, należy podcinać pazury.
Do najczęstszych przypadłości występujących w rasie zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, wady serca i zaćmę.

Amstaff szczeniak z rodowodem

A na koniec cytat znaleziony na stronie Racjonalista.pl. Zapraszamy do komentowania !

Badania naukowe wykazały niezbicie, jak podaje w szpalcie „Wiedza" szwajcarska „Sonntagszeitung" z 7 czerwca 2006, że tak zwane psy bojowe nie są bardziej agresywne niż uchodzące za łagodne golden retrievery. Jedno z najbardziej obszernych badań w tym względzie zrobiono w Wyższej Szkole Weterynarii w Hanowerze. 415 psów tak zwanych „ras agresywnych" zostało poddanych przeróżnym testom po uprzednim przebadaniom ich zdrowia i psychiki a także tego, czy przypadkiem nie są pod wpływem środków uspokajających. „Joggerzy" nabiegali na nie, zaczepiali je „ludzie pod wpływem alkoholu", psy musiały czekać pod sklepami na ulicach pełnych przechodniów… I cóż się okazało? Staffordshire terriery, bullterriery, pitbullterriery, dobermany i rottweilery w 95% zachowywały się nienagannie i wypadły pod tym względem nie gorzej niż „familijny" golden retriever. Kierujący badaniami doktor weterynarii Hansjoachim Hackbarth stwierdził ze zdumieniem, że „najgrzeczniejszymi psami okazały się bullterriery", i to do tego stopnia, że poddane zostały ponownym testom.

Wysokość: Psy mierzą średnio 46 - 48 cm wysokości w kłębie; suki od 43 do 46 cm.

Waga: Psy ważą średnio 27-40 kg, chociaż zdarzają się cięższe osobniki – nawet do 50 kg.

Umaszczenie: Dopuszcza się każdą maść jednolitą lub łaciatą. Niepożądana czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeżeli biel obejmuje ponad 80 % powierzchni ciała.

Zdrowie: Do najczęstszych przypadłości występujących w rasie zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, wady serca i zaćmę.

Pielęgnacja: Wystarczy cotygodniowe czesanie włosa; kąpiele jedynie okazjonalnie. Pazury ścinamy w razie potrzeby.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne, przyjacielskie i oddane swoim opiekunom. Wymagają konsekwentnego i odpowiedzialnego szkolenia. Mają duże zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: Amstaff, Amerykański staffordshire terier, Ast.

Klasyfikacja FCI - Grupa III, Sekcja 3, nr wzorca 286. Nie podlega próbom pracy.

Kraj pochodzenia: USA

Cena szczeniąt z rodowodem 2500 - 6000 złotych. Źródło (Allegro, Tablica, Olx). Cena z roku 2021.

Tagi artykułu: