Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Amerykański Spaniel Dowodny (American Water Spaniel)

Historia

Rodowód amerykańskich spanieli dowodnych sięga XIX wieku. Rasa powstała w wyniku połączenia kilku istniejących już ras psów, między innymi irlandzkich i angielskich dowodnych spanieli: Curly Coated Retriever czy Sussex Spanieli. Amerykańskie Spaniele Dowodne były przeznaczone zarówno do polowań, jak i płoszenia zwierzyny w szuwarach, wodzie czy w lesie. Głównym powodem, dla którego skrzyżowano kilka ras psów i stworzono nową rasę był wzgląd praktyczny. Pies miał być dostatecznie mały, aby myśliwi mogli go swobodnie przewozić w łódkach w czasie polowań. Z drugiej strony jego sierść miała być na tyle gruba i nieprzepuszczająca wilgoci, aby bez większych problemów wskakiwał do zimnej wody rzek Wirginii.

Niestety, z biegiem lat liczebność rasy zaczęła się gwałtownie zmniejszać. Główną przyczyną była zmiana celu polowania. Do XIX wieku polowanie służyło jako środek do zdobycia pożywienia; z czasem stało się jedynie hobby i rekreacją dla zamożnych posiadaczy ziemskich. Warto przy tym wspomnieć, że populacja kaczek (psy służyły, bowiem jako poławiacze ustrzelonych kaczek) zaczęła się w XIX wieku gwałtownie zmniejszać i psy nie były już potrzebne. Obecnie, Spaniele Amerykańskie Dowodne są uznawane za rzadką rasę i nie spotykaną poza terenem Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z najnowszym raportem sporządzanym na życzenie American Kennel Club psy zajmują 143 miejsce w rankingu najpopularniejszych ras świata. Jest to bardzo słaby wynik, biorąc pod uwagę fakt, że lista liczy 167 pozycji.

Wygląd
Amerykański Spaniel Dowodny to pies średniej budowy z kręconym włosem, maści wątrobianej, brązowej lub czekoladowej. Włos jest mocno falisty aż do kędzierząwego, co dodatkowo uniemożliwia przenikanie wody do głębszych warstw sierści. Wysokość psa w kłębie mieści się w granicach 38-46 cm, natomiast waga rozkłada się w przedziale 11-20 kg.

Amerykańskie Spaniele Dowodne zaliczane są do rasy psów średnich. Psy mają  podobne gabaryty do Irlandzkich Dowodnych Spanieli. Przedstawiciele rasy mieszczą się w przedziale wysokości 53-61 cm i wadze 25-29 kg. Sierść psa zazwyczaj przybiera lekko karbowany, bądź falujący kształt. Szata ma grubą warstwę zewnętrzną, która utrzymuje wodę i chroni psa przed wszelkimi zanieczyszczeniami, takimi jak osty i kamienie, a także urazami. Warstwa wewnętrzna zapewnia psu izolację i utrzymuje stałą ciepłotę ciała. Wzorzec rasy określa kolor oczu, który powinien harmonizować z kolorem szaty w żadnym wypadku nie może przybrać barwy żółtej. Czaszka jest szeroka i mocna, uszy zaś szeroko rozstawione i duże. Psy tej rasy przez dłuższy czas pozostawały w użytkowaniu myśliwych.

Psy Amerykańskie Spaniele Dowodne mają silną potrzebę pozostawiania w centrum uwagi. Potrzebują dużego zainteresowania ze strony właścicieli i częstych pochwał. Amerykańskie Spaniele Dowodne często przywiązują się do jednej, konkretnej osoby i blokują dojście innych ludzi. Psy są na ogół towarzyskie, lubią ruch i zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli zdecydujemy się na adopcję psa, musimy być przygotowani na długą i żmudną tresurę zwierzęcia. Pies bardzo często wykazuje skłonności do uzurpowania pozycji samca alfa w grupie. Właściciel może poczuć się zdominowany przez zwierzę i bardzo szybko stracić u niego szacunek. Z tego też względu bardzo przydatne wydają się szkolenia i kursy pod okiem doświadczonego instruktora.

Psy często nie potrafią pohamować swoich naturalnych odruchów, przez co ich zachowania mogą wydawać się niekonwencjonalne. Amerykańskie Spaniele Dowodne wykazują niekiedy niepohamowany apetyt i żądzę zabijania. Jest to szczególnie widoczne, kiedy pies wkroczy na swoje naturalne terytorium. Może działać wówczas pod wpływem impulsu i nie słuchać komend wydawanych przez właściciela. Dlatego też tak ważna jest wczesna tresura i uczestniczenie w szkoleniach.

Psy odnajduję się niemal w każdych warunkach i adaptują do każdego środowiska. Spotykamy je zarówno w domach rodzin posiadających dzieci jak i u osób samotnych. Amerykańskie Spaniele Dowodne muszą mieć jednak zapewnioną przestrzeń do wybiegania się i porządnego zmęczenia. Psy tej rasy zdecydowanie nie radzą sobie w środowisku miejskim - muszą mieć pole do popisu i niczym nie skrępowane ruchy.

Przejdźmy teraz do kwestii pielęgnacji. Amerykański spaniel dowodny powinien być poddawany regularnym zabiegom pielęgnacyjnym, polegającym na wyczesywaniu zanieczyszczeń z zewnętrznej warstwy sierści i pozbywaniu się zbędnych kołtunów. Jeśli pies często wskakuje do wody, jest znacznie bardziej narażony na powstawanie kołtunów. Psy muszą być poddawane regularnym zabiegom trymowania sierści. Samo mycie powinno odbywać się przynajmniej dwa-trzy razy w miesiącu (oczywiście używamy do tego celu specjalnych kosmetyków, które nie zmywają warstwy ochronnej znajdującej się na płaszczu).

Amerykański Spaniel Dowodny cierpi na przeróżne dolegliwości związane z oczami. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest postępująca atrofia siatkówki, zaćma oraz jaskra. Pies powinien być poddawany regularnym badaniom, które wykluczają schorzenia oczu. Charakterystycznym schorzeniem dla psów tej rasy jest również dysplazja dotyka niemalże dziewięciu procent przedstawicieli całej rasy. Średnia długość życia czworonogów wynosi około 11 lat. Żyją stosunkowo krótko, bardzo często zapadają na choroby o podłożu genetycznym.

Wysokość - psy mają w kłębie od 38 do 46 centymetrów

Masa - waga psa waha się w granicach 13,5 kg do 20,5 kg. Waga suki wynosi od 11.5 kg do 18 kg

Umaszczenie - Maść psa może przybrać barwę brązową, wątrobianą lub ciemnoczekoladową. Czasami spotkamy białe plamki na piersiach i palcach.

Pielęgnacja - pielęgnacja psa opiera się na regularnym trymowaniu i myciu włosa. Pies należy do rasy dowodnych, przez co utrzymanie higieny może być nieco utrudnione.

Zdrowie - Psy tej rasy są narażone na choroby oczu. Bardzo często chorują na zaćmę i postępującą atrofię siatkówki. Dodatkowymi schorzeniami, na które zapadają psy, są: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, alergie, padaczka, a także zaburzenia gruczołów.

Rodzina - psy są bardzo przyjacielskie i zawiązują trwałe więzi z właścicielem. Dobrze czują się w towarzystwie dzieci i zwierząt.

Inne nazwy: American Water Spaniel, Chien d'eau américain.

Cena szczenią rodowodowych 2300 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 3, nr wzorca 301. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: